Доступність посилання

ТОП новини

Маріїнський палац реставрують довше, ніж будували


Маріїнський палац реставрують довше, ніж будували
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Зупинка реставраційних робіт Маріїнського палацу призводить до руйнації того, що вже було зроблено

Аліна Швидко

Маріїнському палацу загрожує чергова будівельна пауза, яка може суттєво погіршити стан того, що вже встигли від реставрувати, кажуть архітектори. Історичну перлину Києва, яку проектував Бартоломео Растреллі, будували п’ять років. Реставрують цю пам’ятку архітектури вже понад сім років.

Маріїнський палац реставрують довше, ніж будували
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

З посилення фундаменту почались реставраційні роботи палацу у 2007 році. На той час вартість повної реконструкції оцінювали в 427,5 млн гривень. Та фінансова криза 2008 року загальмувала реставрацію.

За словами Лариси Цяук, члена авторського колективу проекту «Реставрація Маріїнського палацу» саме тоді бюджетні надходження на Маріїнку стали хаотичними і випадковими.

«Починаючи з 2008 року ці гроші приходили, як правило, в кінці року. Роботи, які передбачалося вести в літній та весняний період, доводилося вести взимку, порушуючи технології», – розказує архітектор.

Тим не менш, до 2012 року в рамках реконструкції збудували підземний блок для розміщення інженерного обладнання. Загалом виконали близько третини реставраційних робіт. А через те, з 2012 до 2014 року на ремонт палацу взагалі не фінасували, почали руйнувалися вже відновлені конструкції. Утім, палац частково вдалося відреставрувати.

Ціна питання – 900 мільйонів гривень

«За період з 2008 по нинішній рік на об'єкті було зроблено за таких умов фінансування чимало. Закінчено посилення фундаменту, останні фундаменти посилені в кінці 14-го року, під усією плямою будівлі влаштовані підвали, з виконанням гідроізоляції стін і підлоги, був побудований інжерений блок, комунікаційні тонелі, що з'єднують цей блок з усіма частинами комплексу», – розповіла Лариса Цяук.

Та всі ці здобутки можуть бути зведені нанівець, якщо реставраційні роботи не поновляться. Наприкінці 2014 року Маріїнському палацу надали 20 мійльонів гривень. Цих грошей вистачило до початку цього року, саме тоді востаннє робітники працювали в палаці.

Архітектори називають суму понад 900 мільйонів гривень, необхідну для продовження реставрації. Наразі невідомо, чи буде фінансування. За словами керівника Державного управління справами Сергія Березенка, рішення про це має ухвалити Кабмін.

«Кабмін передбачив певну суму, близько 2 мільярдів гривень, на капітальні видатки в принципі на країну. І сказав, ці кошти є в окремому фонді, будь ласка, всі бажаючі, звертайтесь, ми будемо розглядати і приймемо рішення, кому вони найнеобхідніші. Ми звернулися, вже передали всі документи, стукаємо в двері», – зазначив Березенко.

Маріїнський парк також під загрозою

Окрім безпосередньої реставрації палацу, існують проблеми з Маріїнським парком, який є важливою частиною архітектурної пам’ятки. За словами президента Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць Миколи Яковини, в останні роки було допущено багато і управлінських і технологічних помилок з догляду довкілля.

«Це і сумнівне, з огляду на архітектурну якість, висотне будівництво, яке псує остаточно видову панораму, це і інші інфраструктурні супутні об’єкти, які погіршують геологічну ситуацію безпосередньо», – зазначає експерт.

Після реставрації архітектори пропонують робити подання про включення пам’ятки у світову спадщину ЮНЕСКО.

Дивитись коментарі (3)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG