Доступність посилання

ТОП новини

Правозахисники закликають створити єдиний центр для збору доказів про воєнні злочини і злочини проти людяності


Політична карикатура (Автор: Олексій Кустовський)

«Погане поводження з військовополоненими, катування, позасудові страти, заручництво, переслідування і багато іншого, стало на сході України вже реальністю»

Київ – Генеральна прокуратура України підготувала і передала уряду матеріали, які, за даними відомства, підтверджують скоєння бойовиками на Донбасі і посадовими особами Росії злочинів проти людяності і воєнних злочинів. Ці матеріали, як очікується, можуть стати доказовою базою у Міжнародному кримінальному суді. Україна, однак, досі не ратифікувала Римський статут (тобто формально не визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду – органу, що займається воєнними злочинами і злочинами проти людяності), а постанову Верховної Ради, яку парламент ухвалив у лютому, про часткове визнання юрисдикції суду у Гаазі, за деякими даними, досі не передали у секретаріат міжнародного суду. Крім того, Україна немає єдиного координаційного центру для збору й аналізу інформації про воєнні злочини і злочини проти людяності, що впливає на якість доказової бази. На цьому в інтерв’ю Радіо Свобода наголосила голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук.

– Про те, що постанову Верховної Ради у Міжнародному кримінальному суді у Гаазі ще не бачили, Ви розповідали Радіо Свобода на початку квітня. Чи змінилася ця ситуація?

Олександра Матвійчук
Олександра Матвійчук

– У нас немає жодної інформації, що ситуація змінилася. Натомість ми та інші міжнародні правозахисні організації, які працюють з Міжнародним кримінальним судом досі не отримали інформації, що ця постанова і заява України про визнання разове юрисдикції міжнародного кримінального суду була віддана на комунікацію.

– Як Ви оцінюєте роботу держави у питанні збору доказів для такого позову – щодо скоєння російськими посадовцями і сепаратистами злочинів проти людяності і воєнних злочинів?

Помилки Євромайдану, а саме розслідування злочинів Євромайдану, ми повторюємо
Олександра Матвійчук

– «Євромайдан SOS» і «Центр громадянських свобод», який я представляю, впродовж кількох місяців виступаємо з тим, щоб Україна організувала процес збору і аналізу такої інформації. На жаль, видається, що помилки Євромайдану, а саме розслідування злочинів Євромайдану, ми повторюємо.

Ми рекомендували створити єдиний координаційний центр для збору й аналізу інформації воєнних злочинів і злочинів проти людяності при СБУ. Натомість СБУ веде свої провадження, а Генеральна прокуратура – якісь свої провадження
Олександра Матвійчук

Я нагадаю, що після закінчення Євромайдану справи про злочини були порушені різними слідчими, різними державними органами. І впродовж місяців ми говорили про необхідність створення єдиного організаційного центру. Зараз ситуація схожа. Ми рекомендували створити єдиний координаційний центр для збору й аналізу інформації воєнних злочинів і злочинів проти людяності при Службі безпеки України. Натомість ми знаємо, що СБУ веде свої провадження, а Генеральна прокуратура – якісь свої провадження. Тому про єдиний центр координації зусиль, на жаль, говорити не доводиться.

– Ваш центр також здійснює моніторинг порушення прав людини під час бойових дій на сході. Чи маєте ви докази скоєння сепаратистами воєнних злочинів і злочинів проти людяності на сході України? Чи могли б навести кілька прикладів?

Ми стаємо свідками щодня багатьох злочинів, які окреслені Римським статутом: це погане поводження з військовополоненими, це катування, це позасудові страти...
Олександра Матвійчук

– Так, звичайно. Ми днями проводили круглий стіл стосовно розстрілів «зелених коридорів», по яких здійснювалася евакуація цивільного населення. І власне аналіз спілкування з людьми, виїзди мобільних груп, а також пошук людей, які постраждали під час цієї евакуації дає нам підстави стверджувати, що ці розстріли, які були здійсненні з боку «ДНР», «ЛНР», були здійснені свідомо.

А загалом ми стаємо свідками щодня багатьох злочинів, які окреслені Римським статутом: це погане поводження з військовополоненими, це катування, це використання населення як «живого щита», це позасудові страти, це заручництво, це переслідування за різними забороненими ознаками і, на жаль, багато іншого, що стало на сході України вже реальністю.

– Тобто Ви збираєте усі ці матеріали і ділитися зі слідством?

Звіт по Донбасу ми представляли в Комітеті ООН. Звіт стосувався відповідальності Російської Федерації за всі злочини, які здійснені на Донбасі

– Ми всю цю інформацію збираємо і викладаємо у своїх звітах, які ми надсилаємо для використання не тільки органам державної влади, а й ООН, Ради Європи, ОБСЄ. Наш нещодавній звіт по Донбасу ми представляли в Комітеті ООН з прав людини якраз під час розгляду ним звіту Російської Федерації про те, як вона виконує зобов’язання з прав людини, взяті на себе Міжнародним пактом про громадянські й політичні права. Наш звіт стосувався відповідальності Російської Федерації за всі злочини, які здійснені на Донбасі. І можу сказати, що певною мірою, напевне і завдяки нашим зусиллям, у фінальних коментарях членів Комітету ООН з прав людини було згадано питання Донбасу, як референція до відповідальності Російської Федерації. Дуже дипломатично, але все ж таки це увійшло і до звіту комітету ООН з прав людини.

На цю ж тему:

29.04.2015
Воєнні злочини Росії в Україні повинен розслідувати Міжнародний кримінальний суд – суддя Василенко

«На Донбасі в перебігу російської збройної агресії чиняться воєнні злочини, злочини проти людяності» далі
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

Дивитись коментарі (3)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG