Доступність посилання

ТОП новини

Греції дали час до кінця тижня, але «чорний сценарій» не виключений


Європейські лідери та кредитори на переговорах з грецьким прем'єром Алексісом Ципрасом в Брюсселі, 7 липня 2015 року

Єврокомісія готова до всіх сценаріїв, включно з «Grexit» – Юнкер

Брюссель – Особливий євросаміт щодо Греції, зібраний напередодні у Брюсселі,закінчився черговою відстрочкою рішення. Щонайпізніше до п’ятниці Афіни мають надати Єврокомісії список пропозицій, що мають розблокувати наступну програму допомоги, без якої на державу чекає банкрутство та вихід із зони євро. Але такого сценарію вже ніхто не виключає. У будь-якому разі в неділю всі лідери держав ЄС знову зберуться за брюссельським столом щодо грецької теми.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У вівторок веччері після кількагодинних консультацій з прем’єр-міністром Греції Алексісом Ципрасом, лідери країн зони євро визначили йому останню межу. Тепер щонайпізніше до кінця тижня він мусить розробити конструктивний план дій, включно із реформами та кроками для оздоровлення грецького бюджету, який би дав підстави розблокувати Афінам грошовий пакет допомоги.

Тим часом, сам Ципрас каже, що те, що діється – це загальноєвропейська проблема, а пропозиції Афін повинні бути «соціально справедливими і економічно життєздатними». «Наш уряд має в руках сильну зброю – вердикт грецького народу», – зауважив Ципрас. – А я маю плани на будь-який зі сценаріїв, бо не виключаю навіть того, що домовитися нам таки не вдасться, – заявляє голова виконавчого органу ЄС – Єврокомісії – Жан-Клод Юнкер.

«Єврокомісія готова до всього: у деталях готові до сценарію виходу Греції з єврозони, – каже він. – Ми маємо сценарій на випадок потреби в гуманітарній допомозі. Також, маємо сценарій, який я найбільше люблю: те, як нині владнати проблему, втримавши Грецію у єврозоні. Я проти «Grexit» (вихід Греції з єврозони), але не можу йому запобігти, якщо уряд не зробить того, чого ми чекаємо, поважаючи гідність грецького народу».

Найкритичнішим моментом в історії Євросоюзу називає голова Європейської ради Дональд Туск нинішню ситуацію, що склалася після того, як на референдумі минулої неділі переважна більшість греків сказала «ні» наступним планам заощаджень та реформам взамін на пакет допомоги від Європейського центробанку, МВФ та Єврокомісії. Про те, що грецький лідер Алексіс Ципрас і цього разу прибув до Брюсселя без прийнятних пропозицій та був не надто готовий до поступок, свідчить і настрій, з яким вийшов до журналістів Дональд Туск.

Важкі геополітичні наслідки грецької кризи для всього ЄС обговорять 12 липня

«Ситуація справді критична, – застеріг він. – На жаль ми не можемо виключити «чорного сценарію», маю на увазі відсутність угоди з греками до кінця тижня. Тож всі можливі наслідки для всієї Європейської співдружності ми повинні обговорити разом. З усіма 28-ма державами нам слід зважити, скажімо, гуманітарну допомогу Греції, якщо виникне потреба», – заявив Туск пояснивши, що у неділю у Брюсселі він збере позачерговий саміт голів та урядів Євросоюзу.

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер додає: саме у форматі 28 країн, а не лише 19 держав єврозони слід нині вести консультації. Це несправедливо, скажімо, по відношення до таких членів ЄС, як Румунія чи Болгарія, на економіки яких грецька криза вплинула доволі негативно.

Ще є можливість знайти вихід із глухого кута, зі свого боку каже президент Франції Франсуа Олланд. Однак, додає він, Євросоюз чекає від Греції виконання взатих раніше зобов’язань, бо «результати недільного референдуму греків від них не звільнили». Настав вирішальний момент, – додає Олланд, якщо переговори потерплять крах, доведеться шукати альтернативний шлях».

Лідери європейських установ наразі намагаються виправити скрутне становище, яке склалося у єврозоні та й завдало важкого удару по всій Європейській співдружності у геополітичному сенсі. Тому, заявляє Дональд Туск: «Всі ми винні у цій кризі, тож всі й несемо відповідальність за її вирішення».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG