Доступність посилання

ТОП новини

На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова


Вселенський патріарх Варфоломій (посередині) та лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року

«Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі»

На Криті завершився Всеправославний Собор. Учасники зібрання – предстоятелі 10 православних церков із 14 – підписали спільне звернення, в якому йдеться про єдність Православної Соборної Церкви. Серед іншого, у підсумкових документах Собору йдеться і про те, що православні єпископи світу моляться «за мир і справедливість в стражденній Україні». Однак питання про автокефалію української православної церкви на Соборі не розглядали. Більше про рішення Собору та його значення в інтерв’ю Радіо Свобода розповіла координатор громадської ініціативи «За Єдину помісну Церкву» Лана Самохвалова.

На Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Лана Самохвалова
Лана Самохвалова

– Є три основні речі. Найперше – що Собор відбувся. Для простих вірян, для кліру і для єпископів дуже важливо, що вперше через 1200 років Церква показала свою реальну єдність. Що зібралися разом предстоятелі майже усіх православних церков.

Дуже важливо для України – там не ухвалили документи, які б назавжди ставили шлагбаум перед визнанням української церкви, перед її правом мати самостійність та незалежність

Друге – головне, що цей Собор відбувся, не зважаючи на демарші Московської патріархії. Тому що спротив був страшний і способи відкласти Собор, а, фактично, зірвати – були дуже цинічними.

Третє – дуже важливо для України – там не ухвалили документи, які б назавжди ставили шлагбаум перед визнанням української церкви, перед її правом мати самостійність та незалежність.

– А що цей Собор вирішив безпосередньо для православного віруючого?

– Це питання посту. Віруючі нашої традиції постяться за дуже строгим уставом. Дуже багато багатоденних постів, також середа і п’ятниця. Деякі з постів не дозволяють вживання навіть олії. Інколи треба дотримуватися сухоїдіння. Крім того, перед причастям треба постити три дні та прочитати дуже великі молитви…

Це непроста штука – постити в умовах економічної кризи

Церква зробила послаблення. Нам не скасували багатоденні пости, але нам сказали: звертайтеся до своїх митрополитів, предстоятелів, єпископів. А тим, у свою чергу, сказали, що ви маєте керуватися любов’ю і церковною поблажливістю. І там натякнули, що нехай це вирішується, враховуючи стан здоров’я, соціально-економічні можливості. Адже це непроста штука – постити в умовах економічної кризи.

Фактично, якщо протестант чи греко-католик готові брати шлюб у православній церкві – то ви можете

Другий важливий момент – це право православних одружуватися із християнами інших конфесій. Йдеться лише про хрещених людей. Дали такий дуже поблажливий меседж: фактично, якщо протестант чи греко-католик готові брати шлюб у православній церкві – то ви можете. Це важливо для людей ортодоксальної традиції.

– А це стосується і тих церков, які не були на Соборі?

Чотири церкви вчинили демарш. Чи будуть вони визнавати документи Собору чи не будуть – ми не знаємо

– Це дуже болісне питання. Адже чотири церкви вчинили демарш. Чи будуть вони визнавати документи Собору чи не будуть – ми не знаємо. Росіяни сказали, що вони їх ще вивчають. Я дуже сподіваюся, що наші парафії Московського патріархату зрозуміють: те, що прийняв Вселенський патріарх і ще 9 предстоятелів, є обов’язковим для виконання.

– У нас питання православ’я – не лише релігійне, але й політичне. Напередодні Собору було два звернення: від Верховної Ради – щоби українській православній церкві повернули автокефалію і від групи депутатів – щоби зберегли статус-кво. Після Собору в кого більше підстав для оптимізму?

– Сподіваюся, що більше підстав для оптимізму в української пастви, виразником якої стала більша частина парламенту. Це більше як 60%, зважаючи, що у парламенті зараз, фактично, 420 депутатів – без Криму та окупованої частини Донбасу.

Цього питання не було в порядку денному, але ним були насичені кулуари Собору. Ми чекаємо на подальші рішення Константинопольського патріархату.

– В його компетенції одноосібно ухвалити рішення про автокефалію?

Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати томос – так звану грамоту визнання – він зможе це зробити одноосібно

– Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати томос – так звану грамоту визнання – він зможе це зробити одноосібно. І це, незважаючи на те, що скаже Москва, робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі.

– Цей томос стосуватиметься лише Київського патріархату?

Московському патріархату може дати автокефалію лише Москва. А ті, хто стоять біля керма цієї Церкви, її не хочуть

​– Московському патріархату може дати автокефалію лише Москва. А ті, хто стоять біля керма цієї Церкви, її не хочуть. Це ж прихильники російської традиції. Для когось це бізнес, для когось кровні узи із російською традицією. Тому ми чекаємо томос для Київського патріархату. Але тоді, повірте, ніщо не триматиме цілі єпархії в Московському патріархаті.​

Лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року
Лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року

На цю ж тему:

20.06.2016
Собор на Криті є перемогою Вселенського патріарха Варфоломія – релігієзнавець

«Яблуком розбрату між Константинополем і Москвою стало власне українське питання, українська церква і її помісність» – Людмила Філіпович далі

19.06.2016
СКУ закликає Вселенського патріарха надати автокефалію православній церкві в Україні

Напередодні таке ж звернення до Варфоломія І ухвалила Верховна Рада України далі

16.06.2016
Депутати закликали Вселенського патріарха надати автокефалію православній церкві України

Депутати наголошують, що вже два роки Україна потерпає від збройної агресії з боку Росії, визнаної державою-агресором далі

16.06.2016
Москва неминуче визнає автокефальну церкву в Україні – Зоря

«Законним в Україні є не Московський патріархат, а незалежна автокефальна православна церква» далі

15.06.2016
Єдину Помісну церкву мають створювати віряни і священики-патріоти – експерти

Керівництво і спецслужби України мають взяти курс на «демонтаж» Московського патріархату – Самохвалова далі

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG