Доступність посилання

ТОП новини

Акція допомоги, оголошена папою Франциском, починає розподіл коштів в Україні


У четвер, 8 вересня, акція «Папа для України» входить у стадію активного розподілу допомоги. Гроші на допомогу Україні, зібрані по всіх католицьких парафіях у Європі та в інших частинах світу, Технічний комітет, що працює при нунціатурі в Україні, почне розподіляти на конкретні проекти. Ця акція розпочалася з особистого внеску папи Франциска. Також вона мала привернути увагу європейців до подій в Україні, які почали сходити з перших шпальт газет і гарячих повідомлень на телебаченні. Про те, що вдалося зробити за трохи більше ніж чотири місяці з 24 квітня, коли в усіх церквах Європи було оголошено акцію «Папа для України», ми говоримо з працівником Апостольської нунціатури о. Патриком Оліхом.

Сума, яку можна назвати конкретно, – це 5 мільйонів євро, які папа Франциск дав сам як його особистий внесок у цю акцію. На цей момент загальну суму ще важко назвати

– Загальну суму, яка буде призначена на цю акцію, «Папа для України» ще сказати важко. Сума, яку можна назвати конкретно, – це 5 мільйонів євро, які папа Франциск дав сам як його особистий внесок у цю акцію. Кошти, які були зібрані в усіх храмах Європи, і не тільки Європи, лише зараз надходять. Тому на цей момент загальну суму ще важко назвати.

– В яких країнах збираються ці кошти? Чи всі країни, де живуть католики, долучилися до цієї акції?

Увесь світ бере участь у цій акції

– Акція була оголошена в усіх католицьких храмах Європи. Тому всі європейські країни брали участь у цій акції. Окрім того, Українська греко-католицька церква зробила цю саму акцію в усіх своїх парафіях у світі, тому не лише Європа, а можна сказати, що частково і увесь світ бере участь у цій акції.

– Чи йдеться про гроші, про речі, про ліки? Яким чином збирається допомога Україні?

На цьому етапі ідеться лише про збірку грошей

– На цьому етапі ідеться лише про збірку грошей, конкретних сум, які, проходячи через Апостольську нунціатуру в Україні, будуть до диспозиції Технічного комітету, який очолює владика Ян Собіло з Запоріжжя. Саме вони, обираючи відповідні проекти, будуть видавати ці гроші.

Головні цілі, що ставляться перед комітетом, – це речі першої необхідності: їжа, одяг, ліки і дах над головою

Як було сказано на самому початку, головні цілі, що ставляться перед комітетом, – це речі першої необхідності: їжа, одяг, ліки і дах над головою. Це – особливі цілі цього першого етапу.

– Чи вже якість гроші були розподілені?

Основна фаза виконання цих проектів розпочинається з 8 вересня, коли комітет, розглядаючи проекти, буде надавати конкретні кошти на конкретні проекти

– Гроші вже у великій кількості надійшли до цього Технічного комітету. На цей момент були здійснені лише деякі маленькі особисті проекти, коли були надані необхідні кошти для тих людей, які не могли чекати, бо було щось дуже нагальне. Але основна фаза виконання цих проектів розпочинається з 8 вересня, коли комітет, розглядаючи проекти, буде надавати конкретні кошти на конкретні проекти.

– Чи ви можете працювати в усіх частинах України, в тому числі в окупованих частинах Донбасу? Чи там вам потрібно користуватися послугами посередників?

– Посередників чи людей, які допомагають комітету, думаю, буде досить багато. Дякуючи Богу, є волонтери, є люди доброї волі, які нам готові допомогти, як показати, де є потреба в цій допомозі, так і донести саму цю допомогу до конкретних людей.

Ми знаходимо потребуючих людей, але конкретних механізмів, як цю допомогу доставити на ту територію, ми поки що не маємо

Коли йдеться про тимчасово окуповану територію, то можна сказати, що поки що це більше гіпотетично, бо тільки вивчаємо ситуацію, ми знаходимо потребуючих людей, але конкретних механізмів, як цю допомогу доставити на ту територію, ми поки що не маємо. Напевно, будемо використовувати шляхи вже прокладені Організацією об’єднаних націй, інших волонтерських організацій, щоб донести допомогу тим, які дійсно її потребують.

– Як довго триватиме ця акція?

Акція не обмежена в часі

– Акція не обмежена в часі. Тобто скільки будуть кошти, стільки надходитимуть кошти, стільки ця акція далі буде проводитись. Тому немає якогось терміну, коли вона завершиться.

– Наскільки ця акція допомагає поширити розуміння того, що відбувається зараз в Україні?

Треба шукати інші шляхи, як зробити, щоб про Україну не забули

– На цей момент, це таке моє враження, так як сама збірка вже пройшла, тому згадування про Україну трошки вже затихло. Більше це буде допомагати тут нам, в Україні, тому що, публікуючи різні звіти, наскільки це буде можливо, розповідаючи про цю акцію, ми будемо згадувати про те, що є потреби, є конкретні люди, є способи, як допомогти цим людям. Щодо Європи, то після того, як акція вже відбулася, треба шукати інші шляхи, як зробити, щоб про Україну не забули.

– Такою є людська психологія, що люди охочіше дають гроші тим людям, які не завинили у власних проблемах. Разом з тим у Ватикані ще досі немає чіткого розуміння того, що відбувається в Україні, і я зацитую апостольського нунція, Клаудіо Ґуджеротті, який говорив про те, що Україна «оберталася в зоні Російської Федерації», потім «під тиском» Заходу вона «фактично відділилася від Росії», а Захід не може полегшити життя людей і посісти те місце, яке раніше займала Росія, і не раз перед тим ми чули про те, що в Україні відбувається «громадянська війна». Чи змінюється розуміння того, що відбувається в Україні в самому Ватикані?

– Я не погоджуюся з тим, що Ватикан не орієнтується в ситуації, яка склалася в Україні. І державний секретар, який особисто тут був присутній, і особисто папа Франциск поінформовані про те, що тут відбувається. Іноді ті вислови, які цитуються, чи вислови апостольського нунція, чи вислови інших представників католицької церкви, часто вириваються з контексту і неправильно інтерпретуються. Тому такі вислови, на жаль, не віддзеркалюють того, що дійсно думає і говорить Ватикан, що робить папський престол для того, щоб допомогти Україні.

Ватикан пам’ятає про Україну і робить все можливе, щоб їй допомогти

Я думаю, що Ватикан робить дуже багато, і це видно також по тих візитах, які тут були, державного секретаря Пьєтро Пароліна, який тут був кілька місяців тому, і на цих вихідних Україну відвідає колишній державний секретар, кардинал Тарчіціо Бертоне, людина високого рангу, що показує, що Ватикан пам’ятає про Україну і робить все можливе, щоб їй допомогти.

  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG