Доступність посилання

ТОП новини

Вкрадений Крим і закон гравітації


Політична карикатура Євгенії Олійник

(Рубрика «Точка зору»)

Віце-президент США Джо Байден жартує щодо готовності кандидата на посаду голови держави від республіканців Дональда Трампа визнати український статус Криму. «Ще трохи – і він визнає закони гравітації» – регоче віце-президент. Це, звісно ж, передвиборча риторика. Трампу доводиться віддуватися за прагнення піти від обговорення зовнішньополітичних питань і показати себе конструктивним переговірником, який знову хоче щось там побачити в риб'ячих очах Володимира Путіна. Але цікаве порівняння. Закон гравітації і український статус Криму.

Логіка цього порівняння бездоганна. Росія дійсно не може поодинці переписувати міжнародне право. Як не могла це зробити фашистська Італія, яка «приєднала» до себе Ефіопію. Як не міг це зробити Рейх – хоча на приєднання Судет Гітлер спочатку отримав добро від західних країн. Останні зміни державних кордонів у Європі стали результатом руйнівної війни – але при цьому затверджувалися на міжнародній конференції союзників. А 1975 року в Гельсінкі непорушність післявоєнних кордонів була урочисто підтверджена – і з цього часу не порушувалася. Навіть СРСР і СФРЮ розпались у точності по межах своїх союзних республік, трактуючи самими ж цими утвореннями як суверенні держави. УРСР, між іншим, була державою-засновником ООН, якщо хто забув.​

Першою державою, яка вчинила відкриту анексію чужої території, стала Росія. Першим регіоном, віднятим однією державою в іншої – Крим. Першою державою Європи з міжнародно невизнаними межами стала Росія. Першою державою Європи, яка проводять на чужій території свої вибори, стала Росія. І це суперечить не тільки міжнародному праву. Це суперечить закону гравітації. Тому що вкрадений Крим – а разом із ним і вся держава-злодій – опинився у підвішеному стані.

Зрозуміло, що рано чи пізно міжнародне право буде відновлено. Зрозуміло, що «російський статус» Криму не визнаватиметься міжнародним співтовариством. Зрозуміло, що Росії доведеться внести відповідні зміни до своєї Конституції – і тим самим створити прецедент, який може привести до розпаду самої держави-злодія.

І це відповідатиме не тільки міжнародному праву. Це відповідатиме закону гравітації. Тому, який незабаром визнає навіть Трамп.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію редакції

Оригінал – на сайті проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії»

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG