Доступність посилання

ТОП новини

«Чорний понеділок» у Польщі


Політична карикатура Євгенії Олійник
Політична карикатура Євгенії Олійник

Варшава – У Польщі тривають «чорні» протестні акції – марші та мітинги, організовані жінками, одягненими в жалобний чорний одяг. Їхнім кульмінаційним заходом став «чорний понеділок». Так називається акція протесту, в якій узяли участь десятки тисяч жінок у різних містах країни. Вони протестують проти законопроекту «Про повну охорону початого життя», перше читання якого відбулося у польському Сеймі. Згідно з цим законопроектом, у Польщі повинні скасувати так званий абортний компроміс, який дозволяв усувати вагітність у випадку зґвалтування, серйозної генетичної вади плоду чи загрози життю вагітної. Ідею загострення й без того суворого польського протиабортного законодавства підтримує консервативна більшість парламенту Польщі. Аби змусити політиків почути голос тих, які не погоджуються з цілковитою забороною абортів, багато жінок не з’явилися 3 жовтня на робочих місцях, або ж цілий день ходили у чорному одязі.

«Чорний протест» у Польщі
«Чорний протест» у Польщі

«Хочемо кохати, а не вмирати!» – такі вигуки лунали під час жіночих мітингів, що прокотилися в понеділок містами Польщі. Тим самим його учасниці наголошували на тому, що в разі посилення протиабортного закону вагітні жінки можуть вмирати. Мовляв, лікарі боятимуться усувати вагітність, навіть якщо життя жінки опиниться під загрозою.

«Чорний протест» у Польщі: жінки мітингували проти заборони абортів (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

«Чорний понеділок» ініціювала відома у Польщі акторка і режисер Кристина Янда. На своєму профілі у мережі Facebook вона закликала польських жінок повторити протестну акцію, яка відбулася понад 40 років тому в Ісландії.

​24 жовтня 1975 року ісландки взяли участь у масовій демонстрації, вимагаючи рівних прав із чоловіками. Ця подія стала початком глибоких змін в ісландському суспільстві.

Опозиція підтримує, церква засуджує учасниць протестів

Пропозицію Янди підхопили діячки жіночих організацій та політичні сили, опозиційні до польської партії влади «Право і справедливість». Ева Копач, лікар за фахом, голова попереднього польського уряду, каже, що ідею «чорного понеділка» підтримує не як політик, а передусім як жінка.

Ева Копач
Ева Копач

«У страйку ми візьмемо участь не як політики, а як польські жінки, які мають право висловлювати свою думку і ухвалювати рішення, іноді дуже складні рішення, але ми хочемо мати таке право, хочемо почуватися вільними польками у вільній країні», – заявила Копач.

Натомість політики правлячої партії «Право і справедливість» заявляють, що жіночі протести – це результат політичних ігор опозиції. Ян Яцковський, депутат Сейму, заявив: «Оскільки закінчилася тема Конституційного суду, бо нікого серйозного це вже не цікавить, ці середовища намагаються розпалити абортну війну у Польщі, використовуючи протести жінок як гарматне м’ясо з політичною метою».

Протест жінок підтримали мерії кількох польських міст, а керівники різних навчальних закладів повідомили, що у цей день відсутність студентів на заняттях не вважатимуть прогулами. У чорному вбранні з’являлися на телеекранах ведучі популярних передач на комерційних телеканалах. Учасниці протестних акцій поширюють в інтернет-мережі музичний відеокліп «Співаючий чорний протест», який вони зняли поряд із польським Сеймом.

​Альтернативний захід «чорному понеділку» ініціювала Римо-католицька церква у Польщі. У понеділок в костелах відбулися богослужіння, учасники яких вдягалися у біле вбрання. Під час цих богослужінь католицькі ієрархи гостро засудили «чорний понеділок». Скажімо, лодзький митрополит Марек Єндрашевський назвав його жахливою демонстрацією цивілізації смерті, «чорним Євангелієм», а варшавський архієпископ Генрик Гозер нагадував, що кожного року у світі роблять щонайменше 50 мільйонів абортів.

Тим часом, солідарність із учасницями «Чорного понеділка» висловили жінки в різних країнах світу, зокрема в Україні. У середу ситуацію з польськими жінками розглядатимуть у Європейському парламенті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG