Людмила Толопка
Восьмого листопада набули чинності зміни до закону «Про телебачення та радіомовлення», які запроваджують на радіо квоти на пісні та ведення програм українською мовою. У соцмережах висловлюють аргументи як за, так і критичні зауваження. Обговорюють, зокрема, чи вистачить якісного україномовного контенту. А дехто висловлює припущення, що окремі радіостанції навмисне вибирають неякісний контент для дискредитації закону.
Закон зобов’язує радіостанції транслювати українською не менше за 35% від загального об’єму пісень протягом доби. Квоти запроваджуються поступово: протягом першого року – 25%, другого – 30%, третього – 35%. При цьому на радіостанціях, де частка пісень на офіційних мовах Євросоюзу становить не менше від 60% від загального обсягу, обов'язкові квоти на українські пісні знижуються до 25%.
У соцмережах – безліч думок, припущень та конфліктних дискусій на цю тему. Наприклад, співачка Тіна Кароль вважає, що тільки так можна підняти популярність державної мови.
Популяризація української мови
Квоти – це можливість українським виконавцям презентувати свої пісні. Про це пишуть деякі користувачі та самі музиканти.
Водночас є й критика закону. Користувачі пишуть, що він потребує вдосконалення.
Квоти на українську музику: навіщо?
Під час ухвалення закону у деяких дописувачів виникла думка, що радіостанції зазнають кризи через недостатню кількість якісної української музики. Тоді виникне інша проблема, кажуть вони, слухачам набридне одноманіття, а рейтинги співаків через це падатимуть.
Також висловлюються іронічні припущення про навмисний вибір неякісного україномовного контенту на деяких радіостанціях.
Вітчизняна музика на радіо – зміни відчутні
Впродовж місяця після запровадження квот Національна ради України з питань телебачення і радіомовлення проводила моніторинг українських радіостанцій.
Член ради Сергій Костинський на своїй сторінці в Facebook опублікував перелік радіостанцій, які порушують квоти та як саме.
За словами Костинського, на цьому перевірки та дослідження не завершуються.
Слухачі підтверджують: україномовного контенту на радіостанціях дійсно більше.