Доступність посилання

ТОП новини

Адвокат Новіков зустрівся у Грозному з українцями Карпюком і Клихом


Микола Карпюк та Станіслав Клих під час судового засідання. Адвокат Ілля Новіков за столом (крайній праворуч). Грозний, травень 2016 року
Микола Карпюк та Станіслав Клих під час судового засідання. Адвокат Ілля Новіков за столом (крайній праворуч). Грозний, травень 2016 року

Ілля Новіков – адвокат засуджених у Росії українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха – відвідав їх у п’ятницю разом з іншим адвокатом – Доккою Іцлаєвим – у СІЗО в Грозному, де вони перебувають. 26 травня суд у Чечні засудив Миколу Карпюка до 22,5 років, а Станіслава Клиха – до 20 років позбавлення волі. У жовтні суд відхилив апеляцію Клиха і Карпюка на вирок. Колегія присяжних у Верховному суді Чечні 19 травня визнала українців винними в участі в бойових діях проти російських урядових військ під час Чеченської війни взимку 1994–1995 років, загибелі й пораненні кількох десятків російських солдатів. Захист Карпюка і Клиха наполягав на знятті звинувачень у зв’язку з закінченням терміну давності за всіма інкримінованими статтями, адвокати вимагали припинити переслідування українців. Ілля Новіков після зустрічі з Карпюком і Клихом розповів Радіо Свобода по телефону з Грозного подробиці, зокрема, в якому вони перебувають стані.

Карп’юк, швидше за все 5 грудня, в понеділок, нам це точно не кажуть, але так виходить за всіма ознаками, на нього чекає етап

– Обидва почуваються на даний момент добре. Карп’юк, швидше за все 5 грудня, в понеділок, нам це точно не кажуть, але так виходить за всіма ознаками, на нього чекає етап.

– Чи відомо куди його збираються етапувати?

Що ж до Клиха, його до нового року швидше за все не етапують, бо у нього ще не набув сили другий вирок

– Його відвезуть із СІЗО в Чечні і перевезуть до якоїсь колонії. Поки що ми ще не знаємо, до якої (навіть, у якій це частині Росії). Що ж до Стаса Клиха – він трохи поправився. Він виглядає зараз краще і почуває себе краще, ніж під час суду, апеляції у Верховному суді Росії у жовтні. Він набрав 5 кілограмів. І каже, що добре почувається. Його до нового року швидше за все не етапують, бо у нього ще не набув сили другий вирок. Йому додали 1 місяць за образу прокурорів на самому процесі, і поки апеляцію не розглянуть, і ці документи не доставлять у СІЗО, його не відвезуть з Грозного.

Ілля Новіков. Архівне фото
Ілля Новіков. Архівне фото

– У багатьох складається враження, що увага до цих українських бранців недостатня. Ви пишете на своїй сторінці у фейсбуці, що знаєте щось таке, що доводить іншу точку зору: що над цим працюють і скоро буде результат. Чи можете Ви назвати причини для такого оптимізму?

Констатую, що про них пам’ятають і на рівні державних органів України, і на рівні простих людей

– Ну, мій оптимізм не треба сприймати як надмірний. Я просто констатую, що про них пам’ятають і на рівні державних органів України, і на рівні простих людей. Дуже багато людей написали мені там же – на моїй сторінці у фейсбуці – слова підтримки для Миколи та Стаса. Щодо результатів – наскільки швидко взагалі можливий обмін або звільнення у якійсь іншій формі, то на мою думку, зараз у Миколи та Стаса, враховуючи, що це дві людини з найдовшими строками з тих, до яких засуджував російський суд, у них швидше за все, пріоритетне становище у будь-якому розкладі можливого обміну.

І враховуючи, що не так давно, минулого тижня на кордоні з Кримом затримали двох російських військових – колишніх українських громадян, які поміняли колір, поступили на службу в російську армію, і з цього приводу вже висловився Путін в такому сенсі, що це просто так не залишать, я це розцінюю як ознаку того, що Росія принаймні можливо зацікавлена в обміні цих двох людей.

Микола Карпюк (праворуч) та Станіслав Клих на відеозв'язку під час одного з судових засідань. Жовтень 2016 року
Микола Карпюк (праворуч) та Станіслав Клих на відеозв'язку під час одного з судових засідань. Жовтень 2016 року

І чи поміняють на них обидвох Стаса та Миколу, чи когось одного на когось із тих інших, чи це буде обмін у складі більшої групи, ми поки не знаємо. Але, поки що з моменту звільнення Солошенка та Афанасьєва – це найбільш оптимістична ознака з усіх тих, які у нас були: що обмін можливий і що він можливий вже скоро.

– Чи під час зустрічі з Миколою Карпюком і Станіславом Клихом вони просили Вас щось передати своїм співвітчизникам, якийсь мессидж?

Ми зараз не розуміємо, де скоро буде Микола, які там будуть умови

– Вони просили сказати дякую. Микола навіть сказав передати глибокий уклін тим людям, які їм писали слова підтримки. Вони не просять нічого для себе особисто. Ніяких побутових побажань вони не мають. Тим більше, що ми зараз не розуміємо, де скоро буде Микола, які там будуть умови. Ми зараз просто чекаємо, що буде відбуватися. Але підтримка відчувається і велике спасибі за цю підтримку.

Напередодні стало відомо, що Міністерство юстиції Росії отримало і вивчає запит України про передачу засуджених у Росії українських громадян Миколи Карпюка і Станіслава Клиха, а також їхні звернення про це, повідомило російське агентство «Інтерфакс» із посиланням на відповідь прес-служби міністерства на його запит.

Як мовиться в повідомленні, ці запити і звернення нині вивчаються, «відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 року і російського законодавства».

У вівторок у Міністерстві юстиції України повідомляли, що отримали від ув’язнених в Росії українців Станіслава Клиха і Миколи Карпюка звернення про повернення в Україну і готують негайне відправлення запитів про це до Росії.

У середині листопада Станіслав Клих і Микола Карпюк через консулів України в Росії передали документи для підготовки позову до Європейського суду з прав людини.

У червні Міністерство юстиції України вже зверталося до Росії із запитом про видачу Клиха і Карпюка, а в серпні українська сторона відправила повторний запит.

Карпюк і Клих заперечують свою провину і заявляють, що ніколи не були в Чечні, були захоплені російськими силовиками незаконно, а свідчення і зізнання були отримані російським слідством під тортурами.

Російський правозахисний центр «Меморіал» визнав їх політв’язнями. Міжнародна правозахисна організація Amnesty International заявила, що засуджені в Росії Клих і Карпюк стали жертвами «пародії на правосуддя».

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG