Доступність посилання

ТОП новини

США: якого президента обере колегія виборників?


Дональд Трамп
Дональд Трамп

19 грудня колегія виборників у США має обрати президента. Голосування відбуватиметься на тлі занепокоєння, що російські хакери могли вплинути на президентську кампанію, під час якої переміг республіканець Дональд Трамп.

Колегія виборників у США – це група, до якої входять 538 людей з 50 штатів та міста Вашингтон. Вона має обрати 45-го президента США «у перший понеділок після другої середи у грудні», мовиться у законі.

Цього року зустріч колегії виборників відбудеться 19 грудня, і, як очікується, вони оберуть представника Республіканської партії Дональда Трампа.

Але, зважаючи на нетипову для США передвиборчу кампанію, до цьогорічної зустрічі виборників прикуто більше уваги, ніж зазвичай.

По-перше, Дональд Трамп переміг, випередивши суперницю від демократів Гілларі Клінтон і набравши достатню для обрання кількість голосів виборників, які визначають результати голосування у кожному штаті окремо. Але, за підрахунками загального числа голосів, відданих за кандидатів, Клінтон набрала майже на три мільйони голосів виборців більше, ніж Трамп.

Кількісна перевага Ґора над Бушем не викликала занепокоєння

По-друге, представники розвідки США заявили, що російські хакери здійснювали атаки не лише щодо Демократичної партії і її лідерів, але вони зробили це, щоб зменшити шанси на перемогу на виборах Гілларі Клінтон.

Видання New York Times і Washington Post повідомляли, що співробітники розвідки встановили, що російські хакери також мали доступ до комп’ютерів Республіканської партії, але не оприлюднювали потенційно небезпечні електронні листи або інші матеріали, як це було вчинено, як вважають, з демократами.

Клер Аєр, сенатор-демократ від штату Вермонт, у 2012 році була у колегії виборників. Вона згадує, що схожі побоювання були і у 2000 році, коли кандидат від Демократичної партії Ел Ґор отримав більше голосів, але перемогу здобув республіканець Джордж Буш. Тоді колегія виборників підтримала Буша. Але тепер, наголошує Аєр, ситуація виглядає набагато складнішою.

До цього прикуто багато уваги
Клер Аєр

«До цього прикуто багато уваги, оскільки люди занепокоєні через Дональда Трампа. Ми не мали такого ж занепокоєння щодо Буша і Ґора», – пояснює Клер Аєр.

Перевірка кібератак оголошена

Президент США Барак Обама на початку грудня оголосив перевірку кампанії кібератак, але, сказав він, це стосується не лише Росії чи виборів. У Конгресі підтримали таке рішення.

Ми підтримуємо перевірку Конгресом цього питання
Джош Ернест

«Ми підтримуємо перевірку Конгресом цього питання. Була посилена кооперація між представниками розвідки, інших національних безпекових агенцій та членами Конгресу США з обох партій», – сказав речник Білого дому Джош Ернест.

Новообраний президент США Дональд Трамп натомість розкритикував висновки ЦРУ про втручання Росії у вибори.

Все надзвичайно заплутано, ніхто нічого не знає напевне
Дональд Трамп

«Все надзвичайно заплутано, ніхто нічого не знає напевне. Ми не знаємо, чи це була Росія, чи Китай, чи ще хтось», – сказав Трамп.

12 грудня колегія виборників адресувала відкритого листа директору Національної розвідки Джеймсу Клепперу перед голосуванням 19 грудня.

«Виборники хочуть отримати інформацію від представників розвідки щодо їхнього розслідування про зв’язки між Дональдом Трампом, представниками його кампанії чи оточення з російським втручанням у вибори», – мовиться у листі.

«Виборники Гамільтона»

Члени колегії виборників призначаються згідно з кількістю населення штатів. Ні Конституція, ні федеральне законодавство не змушують їх голосувати так, як проголосував їхній штат. Лише у невеликій кількості штатів місцеве законодавство вимагає від них голосувати згідно з результатами виборів. В інших – виборників можуть зв’язувати лише обіцянки політичним партіям, що їх висунули.

Тих, хто нехтує законодавством штату чи голосуванням на виборах, називають «ненадійними виборниками». Цього року вони отримали іншу назву – «виборники Гамільтона».

Александр Гамільтон – перший міністр фінансів і співавтор низки паперів, опублікованих у 1787-1788 роках, у яких оспорювалася ратифікація конституції, а в одному з паперів йшлося, що головною метою колегії виборників є перешкоджати «бажанню іноземних держав отримати владу у наших [американських] органах влади».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG