Доступність посилання

ТОП новини
ЖИВИЙ БЛОГ
ЖИВИЙ БЛОГ

Росія – «ключова загроза кібербезпеці США». ЖИВИЙ БЛОГ

Представники американських спецслужб на сенатському комітеті звинуватили Росію у намірах вплинути на президентські вибори у США

– США планують посилити свою кібербезпеку, ймовірно, змінити певні підходи у ній. На додаток, Сенат переконаний, слід активніше протидіяти російській пропаганді.

– Представники американських спецслужб під час слухань комітету Сенату США назвали Росію «ключовою загрозою» кібербезпеці Америки. Її також звинувачують в анексії Криму та роздмухуванні конфлікту на Донбасі.

- Американські спецслужби: немає свідчень на користь того, що хакерські атаки Росії вплинули на підрахунок голосів під час президентських виборів у США.

– Упродовж року американська кіберрозвідка моніторила випадки втручання Росії у кіберпростір США. І, таким чином, мають достатньо доказів її причетності до «зливу» електронних листів Демократичної партії та спроб вплинути на президентські вибори.

– Дональд Трамп заявляє, що не вірить у причетність Росії до кібератак. Росія спростовує своє втручання в американську політику через хакерські атаки.

Про «гарячу» тему передвиборчого процесу та власне президентських виборів у США – хакерські атаки – говоритимуть на сенатському комітеті зі збройних сил о 16:30 за київським часом.

Його скликав Джон Маккейн та запросив до доповіді директора Офісу національної розвідки Джеймса Клеппера, заступника міністра оборони з питань розвідки Марселя Леттра ІІ та командуючого об’єднаним кіберкомандуванням США адмірала Майкла Роджерса.

Майк Роджерс, Джеймс Клеппер та Марсел Леттр
Майк Роджерс, Джеймс Клеппер та Марсел Леттр

Представники Білого дому та розвідки США неодноразово вказували на те, що до кібер-атак у день виборів та «зливу» листів Демократичної партії у WikiLeaks може бути причетна Росія. Утім, офіційних доказів цього до сьогодні не було оприлюднено. Ймовірно, про російських хакерів згадають саме на цьому комітеті.

Дональд Трамп, який переміг на президентських виборах США, заявляє, що не вірить у причетність Росії. Натомість, ще чинний американський лідер Барак Обама 29 грудня видав указ, яким посилив санкції проти Росії. Зокрема, вислав з Америки 35 російських дипломатів. Серед причин для цього вказуються російські хакерські атаки на США.

Перші особи Росії спростовують причетність держави до цих кібер-атак.

Обраний президентом США Дональд Трамп хоче обмежити повноваження директора національної розвідки, пише CNN.

А за даними Wall Street Journal він також планує скоротити розвідувальне співтовариство США. Зокрема, перерозподілити людські ресурси в ЦРУ.

За даними газети, одним із однодумців та організаторів таких змін є радник Трампа з національної безпеки генерал-лейтенант Майкл Флінн, який очолював Розвідувальне управління Міністерства оборони США, поки чинний директор національної розвідки Джеймс Клеппер і інші не добилися його зміщення в 2014 році.

Дональд Трамп часто виступає з критичними зауваженнями на адресу американських спецслужб. Він також скептично ставиться до висновків розвідки про те, що саме Росія стоїть за кібератаками з метою вплинути на результати президентських виборів в США.

Дональд Трамп звинувачує медіа у перекручуванні його позиції та заявляє, що він не виступає проти спецслужб, а дуже їх підтримує

Директор Національної розвідки Джеймс Клеппер згоден із висновком ЦРУ про те, що російські хакери втрутилися в американські вибори. Про це повідомляє The Washington Post.

A Reuters із посиланням на власні джерела повідомляє, що американські спецслужби мають достатньо доказів причетності Росії до «зливу» електронних листів Демократичної партії.

Почалися слухання: сенатор США від штату Арізона Джон Маккейн присвятив промову кіберзагрозам на адресу Сполучених Штатів. Серед країн, звідки надходить загроза, він назвав Китай, Росію, Іран та Північну Корею.

Маккейн підкреслив, що Володимир Путін може думати, що його кібератаки пройдуть безкарно, тому що до цього він безкарно анексував Крим, розв'язав конфлікт в Україні, руйнував європейські демократичні інститути і допомагав Башару Асаду вбивати людей. Однак, за словами Маккейна, основна проблема США полягає в тому, що держава не має політики та відповідної системи для відповіді на кібернетичні атаки.

За його словами, доповідь спецслужб не ставить під сумнів результати президентських виборів.

Сенатор-демократ Джек Рід нагадує присутнім на комітеті про те, що Росія анексувала українських Крим та втрутилась у події на Донбасі.

Він вважає Росію відповідальною за хакерські атаки на США. Америка повинна активніше захищатись та протистояти такій агресії, додає він.

Триває слухання сенатського комітету щодо кібератак Росії на політичний процес США. Утім, у цьому є також «українське питання».

У спільній доповіді ФБР і міністерства оборони США йдеться, що вірусна програма, яку американські спецслужби пов'язали з Росією, насправді зроблена в Україні. І купити її на чорному it-ринку може будь-хто, заявив засновник WikiLeaks Джуліан Ассанж.

«Це комерційний інструмент, який зроблений в Україні. Тобто, кажучи прямо, доповідь американських спецслужб - або навмисна спроба дезінформувати, або абсолютно некомпетентна робота», - резюмував він.

Це не робить Україну як державу причетною до атак, утім, може використовувась як аргумент тими, хто підтримує Росію.

Директор національної розвідки Джеймс Клеппер: доповідь спецслужб про російське втручання в президентські вибори в США оприлюднять громадськості.

А заступник міністра оборони у справах розвідки Марсел Леттр зауважив, що перед Америкою наразі є п'ять загроз:

- потенційна агресія Росії (особливо в Європі)

- історичні зміни в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні

- ризики, пов'язані з Китаєм і його впливом на регіон

- потенційна загроза від Ірану на Близькому Сході

- провокації Північної Кореї і тероризим

Командуюч об’єднаним кіберкомандуванням США адмірал Майкл Роджерс:

- кібератаки та тероризм є світовими проблемами, з якими зараз бореться і США.

- заявив, що не озвучуватиме всю секретну інформацію, аби захистити інтереси Америки.

- за рік американська розвідка детально моніторила російську кіберактивність та їхні хакерські атаки. Також ділилась інформацією із іншими спецслужбами.

- російські хареки втручались у політичний та навіть виборчий процес не лише у США, але й в інших країнах

- Америка повинна вдосконалювати кіберзахист

Важлива цитата сенатора Маккейна:

«У жовтні наші розвідувальні служби дійшли одностайного висновку, що, цитую, «Влада Росії керувала зламом електронної пошти осіб і установ у США, включно з політичними організаціями США». Вони також з’ясували, що, цитую, «оприлюднення змісту, як заявляли, зламаних електронних листів відповідало методам і мотивації зусиль, які спрямовувала Росія», і що «ці крадіжки і оприлюднення мали на меті втрутитися у виборчий процес у США».

Він також зауважив, що тільки офіційні особи в Росії могли схвалити хакерські атаки на США.

Сенатор Джон Маккейн
Сенатор Джон Маккейн

Маккейн запитав присутніх, чи варто довіряти Джуліану Ассанжу і його словам.

Джеймс Клеппер відповів: «Я так не вважаю».

Позиція Ассанжа полягає у тому, що звинувачення проти Росії надумують у Білому домі, аби дискредитувати Трампа як обраного президента США.

Спецслужби Сполучених Штатів - ЦРУ, ФБР та АНБ - погодились у тому, що Росія брала участь у кібератаках з метою вплинути на американські вибори.

А за словами директора Національної розвідки Джеймса Клеппера, ці атаки були санкціоновані високопосадовцями в Росії.

Високопосадовці США у галузі кібербезпеки: Росія є «ключовою загрозою» інфраструктурі та мережам нашої країни

Сенатський комітет згадав і про вже звичний для України тип російської агресії: пропаганда у медіа.

Директор національної розвідки Джеймс Клеппер: «Це була багатогранна кампанія, яка включала в себе хакерські атаки, класичну пропаганду, дезінформацію, створення фейковий новин».

І така інформаційна агресія, за словами Клеппера, триває з боку Росії і після виборів у США.

Санкції проти Росії через кібератаки, запроваджені Обамою, були не тільки його рішенням, але і консенсусом «із іншими відомствами». Про це говорив директор Національної розвідки Джеймс Клеппер.

Цікава цитата Джека Ріда, провідного члена Демократичної партії в комітеті у справах силових структур Сенату:

«Причетність Росії до цих втручань, здається, не викликає жодного сумніву. Найкращі кібероператори Росії, прийнято вважати, так само уникають виявлення і їх так само важко ідентифікувати, як і будь-яких інших у світі. Але цього разу визначення й ідентифікація виявилися не такими важкими.

Це наводить на думку, що Путін, можливо, хотів, щоб ми знали, що він зробив, і прагне лише зовнішньої пристойності в запереченнях, коли офіційно відкидає вин».

Сенатор Річард Блументаль поставив питання директору Національної розвідки Клепперу:

«Ви впевнені, що ваші оцінки щодо Росії і її втручання точніші за оцінки щодо Іраку і його зброї масового ураження?»

Клеппер відповів: «Ті оцінки робилися 13 років тому, і я був причетний до них. Розвідувальне співтовариство - це організація, яка постійно вчиться».

За словами Клеппера, всі висновки щодо хакерських атак Росії ретельно перевірені і підтверджені

Сенатор-республіканець Том Коттон поставив багато запитань представникам спецслужб, аби отримати пряму відповідь:

Про що все-таки йдеться: лише злом серверів Демократичної партії і електронного листування члена Демократичної партії Джона Подести, або про пряме втручання Росії в підрахунок голосів на виборах?

Відповідь представників спецслуб: немає свідчень на користь того, що хакерські атаки вплинули на підрахунок голосів під час президентських виборів у США. При цьому Клеппер підтверджує попередні заяви про те, що злом сервера демократів і електронних листів Подести були втручанням в передвиборчий процес з боку Росії.

Російська пропаганда стала частиною масштабної кампанії Росії, сказав директор Національної розвідки Джеймс Клеппер:

«Соціальні медіа, брехливі новини стали додатковим інструментом до хакерських атак. Російська пропаганда - зокрема RT і Sputnik - намагаються використовувати тріщини в нашому суспільстві. І я у цьому занепокоєний не лише як очільник розвідки, а і як пересічний американець».

Очільник американської розвідки Клеппер відмовився назвати конкретні імена людей, причетних до кібератаки на США.

На початку слухань комітету Сенату США доповідачі вже наголошували: секретна інформація не буде озвучуватись публічно, аби захистити американські інтереси.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG