Доступність посилання

ТОП новини
21 Квітень 2019, Київ 03:25

«Ми маємо навчитись боронити е-Україну» – «білий хакер»


Київ – У травні комп’ютерний вірус WannaCry вразив велику кількість комп’ютерів у різних країнах світу. Цю масштабну вірусну атаку, імовірно, вчинило кіберугруповання з можливими зв’язками з Росією, повідомили американські журналісти-дослідники. Раніше західні «електронники» і представники спецслужб заявляли про втручання Росії – через хакерські атаки – у виборчі кампанії у США і Франції, а також про злами приватних електронних поштових скриньок окремих політиків. Далі – більше: 10 тисяч акаунтів (сторінок) співробітників Пентагону були заблоковані через російський вірус, повідомили ЗМІ. Як зазначають фахівці, Кремль віддавна перетворив інтернет на «поле бою», а соціальні мережі – на потужну шпигунську зброю, щоб стежити за супротивником і перешкоджати його діяльності.

У гібридній війні, яку Росія веде проти України, Кремль активно використовує віртуальний простір – як для пошуку компромату на українських політиків, так і для просування ідей «російського світу» та поширення дезінформації. Російські хакери, крім того, здійснюють атаки на сайти державних установ, намагаються роздобути персональні дані учасників АТО і працівників сектору оборони. А те, що мільйони українців донедавна спілкувались у соціальних мережах, що є під контролем російських власників, було «подарунком» для російських спецслужб, які використовують у своїх спеціальних інформаційних операціях інтернет-ресурси, зазначають у СБУ.

У соціальній мережі «ВКонтакте» на цей час нами зафіксовано близько трьох тисяч груп антиукраїнського спрямування
Зорян Шкіряк

Радник голови МВС Зорян Шкіряк у спілкуванні з українськими журналістами підтвердив небезпеку використання російських соціальних мереж та сайтів.

«У соціальній мережі «ВКонтакте» на цей час нами зафіксовано близько трьох тисяч груп антиукраїнського спрямування», – повідомив Шкіряк.

«Білий хакер», який співпрацює з сектором української оборони й попросив не називати його імені або позивного, у спілкуванні з Радіо Свобода наголосив: комп’ютер, електронні технології перетворилися на знаряддя війни, не менш важливі, ніж «Гради» чи артилерія. На шляху до інформаційної глобалізації не те що окрема держава, а й окрема людина – потенційна жертва кібератаки.

«Кібервійна вже давно не просто поняття чи символ, це – даність. І тут, як і на реальному полі бою, працюють розвідка і стратегія, відбуваються «атаки» і «захоплення позицій». І часто сучасні методи зламування призводять до значно потужніших руйнувань, аніж будь-які інші військові методи. Зламування сайтів українського Держказначейства та Міністерства фінансів продемонстрували, наскільки небезпечною є війна у кіберпросторі. А отже, ми маємо навчитись протидіяти і боронити е-Україну», – зазначає «білий хакер».

ФСБ контролює е-сервіси – «білі хакери»

Речник спільноти «Український кібер-альянс» з ніком Шон Таунсенд (Sean Townsend) роз’яснив, що такі платформи, як «ВКонтакте» й «Однокласники», Росія використовує не лише для пропаганди. При цьому українські користувачі перебувають у нерівних з росіянами умовах: у Росії на вимоги спецслужб та зв’язківців «ВК» має блокувати ті дописи, які підпадають під категорію «екстремістських» (згідно з російськими законами), українська ж сторона таких вимог ставити не може.

Варто говорити і про економічну залежність від агресора – адже всі ці платформи не є лише майданчиками для спілкування чи інформування, на них працюють рекламні компанії, служби грошових переказів
«білий хакер» «Таунсенд»

«Спецслужби Росії можуть вимагати надання їм доступу до будь-яких даних будь-якого користувача російських соцмереж та поштових скриньок, і навіть якщо цей користувач насправді не володіє потрібною спецслужбам інформацією, – він не мешкає у порожнечі і може підставити під удар своє оточення. По-друге, варто говорити і про економічну залежність від агресора – адже всі ці платформи не є лише майданчиками для спілкування чи інформування, на них працюють рекламні компанії, служби грошових переказів тощо», – пояснив «Таунсенд» в інтерв’ю для Радіо Свобода.

Ще одна небезпека – це зламування приватного і тим більше службового електронного листування: по-перше, це «злив» інформації, яка передбачена для внутрішнього користування, по-друге, отримання доступу до кола спілкування того чи іншого політика, чиновника чи партій. Як наголошує представник «Українського кібер-альянсу», навряд чи хтось відмовиться мати свого інсайдера у середовищі політичного супротивника чи ділового конкурента.

І сервіс «Яндекс», і мережі «Однокласники» та «ВКонтакте», і сайти з групи Mail.Ru росіяни використовували для шпигунства
Дмитро Копий

Соціальні мережі спецслужби активно використовують як джерело інформації про людину і мають змогу використати цю інформацію проти неї. А оскільки Росія веде війну проти України, – її очільники є об’єктом інтересу з боку російської Федеральної служби безпеки, яка, за різними даними, насправді контролює російські е-сервіси, додає медіа-експерт Дмитро Копий у розмові з Радіо Свобода.

«Найімовірніше, і сервіс «Яндекс», і мережі «Однокласники» та «ВКонтакте», і сайти з групи Mail.Ru росіяни використовували для шпигунства, стеження, вивчення переписки й пошуку компромату. Ми говоримо про використання сервісів для шантажу тих-таки посадових осіб чи політиків через їхню інформацію в соціальних мережах або у приватному електронному листуванні. Вважаю, що росіяни це використовували на повну силу», – каже Копий.

«Не можна відрізняти кібербезпеку і втручання Росії у демократичні процеси по всьому світі» – Порошенко

Президент України Петро Порошенко, дослухавшись порад експертів, ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо блокування російських е-платформ та поштових серверів. Цей указ передбачає застосування нових санкцій проти російських фізичних і юридичних осіб. Документ, датований 15 травня, оприлюднений на сайті президента, а набув чинності він 17 травня.

Одразу ж після припинення російської агресії проти України… ми будемо готові до перегляду цього рішення
Петро Порошенко

«Зараз не можна відрізняти кібербезпеку і втручання Росії у демократичні процеси по всьому світі і пропагандистські зусилля, які Росія здійснює й використовує, у тому числі, й російські соціальні мережі. Я можу наголосити: одразу ж після припинення російської агресії проти України, коли останній російський солдат покине суверенну і незалежну територію України, – ми будемо готові до перегляду цього рішення», – пояснив Порошенко.

Рішення Порошенка викликало суперечливу реакцію. Зокрема, міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch вважає, що слід скасувати заборону, а також вжити заходів для захисту свободи слова і інформації в Україні. Натомість у НАТО погодилися з позицією Києва, що блокування російських інтернет-ресурсів в Україні є питанням безпеки, а не свободи слова. До того ж в альянсі визнали небезпеку кіберзлочинності та кібервійн.

Блокування ресурсів, які потрапили до санкційного списку, супроводжують певні технічні проблеми, зазначають фахівці з Інтернет-асоціації України. Вони звернулись до влади та СБУ з проханням надати роз’яснення про методи застосування введених проти низки інтернет-порталів санкцій.

А керівник Асоціації Олександр Федієнко деталізував, які технічні проблеми виникають при блокуванні російських е-сервісів та сайтів, через що можуть постраждати користувачі інших ресурсів.

«Є платформа, яка має автономну систему чи мережу, розумієте? На ній розміщені «ВКонтакте» і ще з десяток якихось сайтів, які не потрапили під санкції. Виходить, що ми блокуємо всю автономну мережу, при цьому заблокованими є всі ті сайти, які містяться на тій платформі», – пояснив Федієнко журналістам.

Наразі ІТ-спеціалісти, інтернет-провайдери і представники спецслужб України співпрацюють для розв’язання наявних технічних проблем.

Тим часом, як свідчать дослідження факультету соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка,

Соціальна мережа «ВКонтакте» наразі популярніша серед українців, ніж Facebook, а його користувачі не менш освічені, ніж прихильники сервісу Twitter.

Але, раніше чи пізніше, – за умов гібридної війни, яку Росія веде не лише проти України, а і проти західних, демократичних цінностей, – українцям доведеться вийти зі звичної «зони комфорту» і «попрощатися з усім, що пов’язано з Російською Федерацією». Про це написав на своїй сторінці у мережі Facebook колишній працівник «Української вікіпедії», нині волонтер Роман Донік.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG