Доступність посилання

ТОП новини

Історія за версією Путіна. Претензії на Анну Ярославну, доньку Ярослава Мудрого


Чия Анна Ярославна?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

Чия Анна Ярославна?

Український сегмент фейсбуку не стримує емоцій щодо «присвоєння» президентом Росії Володимиром Путіним історії Київської Русі, цього разу йдеться про королеву Франції – Анну Ярославну, доньку князя Ярослава Мудрого. Чи варто на це так реагувати?

Другий день соціальні мережі критикують Володимира Путіна за «викрадення історії», а українську владу за відсутність спротиву «викраденню історії». Такою є реакція на те, що зустрічаючись 29 травня у Версалі з президентом Франції Еманюелем Макроном, Володимир Путін назвав королеву Франції Анну Ярославну, доньку Київського князя Ярослава Мудрого, прабабусю майже 30 французьких королів – «російською». І зауважив, що саме з неї розпочалися французько-російські відносини.

«Але не з поїздки царя Петра до Франції почалася історія російсько-французьких відносин, вона має набагато глибше коріння. Освічена французька публіка знає про «російську» Анну, королеву Франції; молодша дочка нашого великого князя Ярослава Мудрого була дружиною Генріха I і внесла істотний внесок в розвиток Франції, будучи однією із засновниць як мінімум двох європейських династій – Бурбонів і Валуа, – одна з яких досі править в Іспанії», – сказав Путін.

На цю заяву відреагував заступник глави Адміністрації президента України Дмитро Шимків на своїй сторінці у Facebook.

Він звернувся до французів та заявив, що президент Росії Володимир Путін намагався ввести їх в оману. «Анна Київська, королева Франції – з Києва, а не з Москви (у той час Москви навіть не існувало)», – написав Дмитро Шимків та додав, що саме українська громада у Франції вшановує пам’ять Анни, яка заснувала у французькому Санлісі монастир.

Своє слово сказала і Неля Куковальська, гендиректор Національного заповідника «Софії Київської».

Те, що говорить Путін, – дикі речі, намагання перетягнути історію із України на Росію
Неля Куковальська

«Анна Ярославна вийшла заміж за французького короля в 1049-му, 1051-му, там є різні дати, історики затверджують їх по-різному. Москва почала будуватись 1147 року. Тобто в той час, коли київська княжна Анна Ярославівна виходила заміж за французького короля Генріха І Капетинго, на місці Москви і Московії, теперішньої столиці Росії, росли ліси і були неподалік болота. Те, що говорить пан Путін,дикі речі, намагання перетягнути історію із України на Росію»,зазначає дослідниця та науковець Неля Куковальська.

Натомість історик В’ячеслав Ліхачов вважає, що європейську спільноту цікавлять масштабніші питання, а Україна та Росія у цьому «історичному двобої» залишаються один на один.

Україна сама для себе не розуміє, як це сталося, що її історію вкрали
В’ячеслав Ліхачов

«У світі насправді нікого не цікавить, чи належить Володимир чи Ярослав до російської, чи то української історії. Україна сама для себе не розуміє, як це сталося, що її історію вкрали, що власне історію України писали не українці, бо історію пишуть переможці, а Україні до останнього часу не дуже щастило до останнього часу з перемогами у боротьбі за власну незалежність», переконаний історик.

Український політолог Євген Магда таку заяву вважає черговим нападом Росії в інформаційній війні. І Україні, на його думку, потрібно навчитись не мовчати у відповідь.

Євген Магда
Євген Магда

Це елемент гібридної війни і елемент демонстрації того, що України не існує для Росії не лише на політичній карті світу
Євген Магда

«Путін це показує як послідовний рецедивіст. Адже минулого року Росія встановила пам’ятник Володимиру Хрестителю в охоронній зоні ЮНЕСКО, біля Кремля, демонструючи тим самим, що він російський князь. Зараз він говорить про те, що Анна Ярославна, як і Ярослав Мудрий, це «наші» князі. Це елемент гібридної війни і елемент демонстрації того, що України не існує для Росії не лише на політичній карті світу. Подібні дії будуть тривати, і Україна має якомога більше говорити про власну історію, власну культуру зрозумілою нашим західним, і не лише західним, партнерам мовою. Нам потрібно в інші різноманітні способи нагадувати через культурні заходи, мистецькі заходи, через просування українських книжок, просування українських митців», каже Євген Магда.

Президент України Петро Порошенко у коментарі щодо рішення Сенату Нідерландів про підтримку ратифікації Угоди про асоціацію Україна і ЄС не оминув згадати слова Володимира Путіна про «російську» Анну Ярославну та наголосив на її українському походженні.

У листопаді 2016 року у Києві на Львівській площі відкрили пам’ятник Анні Ярославні. В урочистій церемонії взяли участь посли Бельгії, Швейцарії, Мексики, Польщі, Словенії, Норвегії, Грузії, а також міністр культури України Євген Нищук та надзвичайний і повноважний посол Франції в Україні Ізабель Дюмон.

«Анна не уявляла, напевно, що після смерті короля вона стане регентом при своєму сині, майбутньому Філіпі І та стане невід’ємною ланкою довгого роду Капетингів та інших численних європейських династій», заявила посол.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

Були не «київські князі», а «українські» – Доній

Путін цинічно, як і Крим, «віджимає» Анну Київську на баланс Росії (огляд соцмереж)

Путін у Парижі назвав королеву Франції Анну Ярославну «русской»

Києво-Печерська лавра. Кому служать лаврські музейники?

Київські князі розмовляли українською. Музейники це замовчують

Росія використовує постать князя Володимира у своїх інтересах

Русифікований князь і парад-пародія. Третя модифікація Російської імперії добігає кінця

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG