Доступність посилання

ТОП новини

Люксовий автопарк працівників управління захисту економіки СБУ (розслідування)


Служба безпеки України – закритий нереформований правоохоронний орган із величезними повноваженнями та можливостями. Розслідувати потенційну протиправну діяльність працівників СБУ вкрай складно: частково зі зрозумілих причин, пов’язаних із самим статусом розвідувального органу, а частково – через штучно створені системою перепони. Так, наприклад, СБУ засекретила декларації про доходи та майно усього свого складу, включно з керівництвом. А питань до способу життя працівників СБУ, неспівмірного з офіційними зарплатами, – багато. Останнім часом почастішали нарікання бізнесу на управління, що покликане захищати інтереси держави у галузі економічної безпеки, – підприємці скаржаться, що працівники цього управління займаються протидією бізнесу задля власної вигоди. Тож «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший») дослідили достаток працівників цього управління СБУ на прикладі їхнього автопарку.

Київ, бульвар Шевченка, 32а. Тут, у затишному дворику розташоване Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки – підтвердження цьому легко знайти в мережі. Це головне економічне управління Служби безпеки України. Службовці, які тут працюють, віддають перевагу тому, аби бути в тіні: їхнього штатного розпису немає в мережі, на будівлі немає вивіски, а до перехожих, які затримуються біля воріт, виходять охоронці. Та й свої документи чи рішення вони не афішують. Хоча, кілька справ, які веде управління, все ж таки стали відомими широкому загалу.

Наприклад, раніше «Схеми» розповідали, як руками СБУ, ймовірно, зачищався ринок імпорту з Росії скрапленого газу для фірм, що були пов’язані з Віктором Медведчуком, а також мали опосередкований стосунок до кондитерської корпорації «Рошен». Це сталося в тому числі й на підставі листа від управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ.

Про тиск з боку цього управління заявляли й активісти-антикорупціонери. За їхніми словами, працівники СБУ нібито дискредитують міжнародні організації, намагаються вплинути на розподіл бюджетних коштів і викинути окремі препарати з номенклатур Міністерства охорони здоров'я (МОЗ).

Враховуючи напрямок роботи економічного управління СБУ та водночас недоступність для українців декларацій його працівників (як і всієї СБУ), така діяльність може створювати значні корупційні ризики. Тож «Схеми» вирішили дослідити і проаналізувати не тільки діяльність, а й спосіб життя працівників управління наочно – фіксуючи автівки, якими вони користуються та аналізуючи вартість цих транспортних засобів.

Але перед цим журналісти мали переконатися, що, фіксуючи автівки та працівників Служби безпеки, вони не порушують законодавства.

«Як би СБУ не хотіла, але тротуар і вулиці, де вони паркують своє авто, є публічним громадським місцем, і зйомки в такому місці не можуть бути заборонені або обмежені», – зазначає медіа-юрист Людмила Панкратова. «Закон України про Службу безпеки України передбачає можливість захисту таких осіб, але в тому випадку, якщо ви справді маєте підтвердження про те, що це є ці особи. Треба зважати на ту тему, яку ви готували, – тобто у вас тема не стосується їхньої діяльності розвідувальної, а саме відповідності рівня їхніх доходів рівню їхніх витрат», – додає вона, коментуючи тему розслідування.

Проте коли знімальна група програми вперше завітала на парковку управління, тут же вийшов охоронець та заборонив знімати: «Ви наражаєте цим на небезпеку, я Вас ще раз попрошу не знімати ні обличчя, ні автомобілі». Але після зауваження, що зйомка відбувається у публічному місці, відповів: «Я зрозумів, так».

Тож, враховуючи досвід спілкування з охороною Служби безпеки восени 2015 року, журналісти вирішили влаштувати такий собі пункт спостереження у під’їзді сусіднього з управлінням будинку.

Зйомка велася не приховано, адже люди, які виходили з будівлі, точно бачили знімальну групу і тицяли пальцями, вказуючи на журналістів. Звідси парковка – як на долоні. «Схеми» не оминули увагою жодну цікаву деталь із життя управління. Був і ефектний заїзд на мотоциклі Honda VFR за 20 тисяч доларів, і пакунки від гостей. Також журналісти зафіксували дивний обмін металошукача на газовий балон.

«Лексус» не мій»

Кілька днів камера фіксувала, як щоранку на парковку заїжджає Lexus, а його водій щоразу заходить в управління.

Цей Lexus щоранку приїжджає під управління
Цей Lexus щоранку приїжджає під управління

​Коли ж водій помічає знімальну групу з камерою, вирішує не виходити з авто. А згодом просто тікає. Пізніше водій повертається до управління уже пішки з товаришем, вдає, що автомобілем Lexus не користується, та мовчки заходить до приміщення.

На всі запитання журналістки чоловік просто мовчить
На всі запитання журналістки чоловік просто мовчить

Трохи згодом журналісти помічають вже знайоме авто, припарковане просто за рогом. На адресу його водія від знімальної групи лунає низка запитань, але відповідь на них одна і коротка: «Всі запитання в прес-центр».

На допити чи таки на роботу?

Ще одного чоловіка, який їздить на BMW вартістю близько 60 тисяч доларів, знімальна група програми бачила біля управління кілька разів – рано вранці, опівдні і ввечері. В один із днів він у гарному настрої в компанії іншого заносив у будівлю кілька пакетів із продуктами.

Двоє чоловіків несуть пакети з продуктами до управління СБУ
Двоє чоловіків несуть пакети з продуктами до управління СБУ

Але в день спілкування з журналістами «Схем» його настрій трохи змінився. Чоловік каже, що в СБУ він не працює: «На допити ходжу».​

Чоловік не надто охоче спілкуватися з пресою
Чоловік не надто охоче спілкуватися з пресою

В кінці робочого дня журналісти знову зустрічають його біля управління і цікавляться, чи він справді увесь день був на допитах. «Це моя особиста справа», – відповідає він.

На допити як на роботу?
На допити як на роботу?

Ідентифікувати чоловіка не вдалося. Номерні знаки автомобіля відсутні у реєстрах правоохоронців – це може свідчити про те, що це оперативні номери, які часто використовують спецслужбовці.

На якому авто їздить заступник начальника управління?

Серед автівок, які постійно можна бачити біля управління, – Volkswagen Tоuareg вартістю близько 50 тисяч доларів.

Ще одне дороге авто, яке журналісти не раз бачили біля приміщення управління
Ще одне дороге авто, яке журналісти не раз бачили біля приміщення управління

За даними джерел програми «Схеми», водій вартісного Volkswagen Tоuareg – Микола Беззубенко, один із заступників начальника управління.

А ось і водій автомобіля, орієнтовна вартість якого близько 50 тисяч доларів
А ось і водій автомобіля, орієнтовна вартість якого близько 50 тисяч доларів

Його колеги анонімно повідомили, що він займався так званою справою «Стрепсілс». Видання «Наші гроші» повідомляло, що СБУ вимагала від Міністерства охорони здоров’я заблокувати продаж цих популярних льодяників від кашлю.

Увага журналістів змусила паркувати авто на сусідній вулиці

16 травня 2017 року. Чоловік на Acura орієнтовною вартістю 25 тисяч доларів паркується та впевнено заходить до будівлі. Наступного дня приїздить сам та підвозить колег. Вони трохи чекають, вітаються з іншими і заходять до будівлі управління.

Acura теж частенько з'являється біля будівлі управління СБУ
Acura теж частенько з'являється біля будівлі управління СБУ

Те саме повторюється і за кілька днів. Чоловіки приїжджають, роздивляються авто та заходять в управління.

Ця людина щодня з'являється на подвір'ї управління СБУ
Ця людина щодня з'являється на подвір'ї управління СБУ

За даними джерел програми «Схеми», це авто зареєстроване на зареєстровану в Криму Тетяну Крисько. Машину вона придбала у 2015 році та вписала у користування 32-річного Віталія Криська.

У російських ЗМІ є згадка про Романа Григоровича Криська, який зареєстрований за тією самою адресою, що й Віталій Григоворич Крисько. Та служить в СБУ.

Запитати самого, ймовірно, Віталія Криська про його службу та джерела походження коштів для купівлі недешевої автівки журналістам не вдалося, адже, дізнавшись про цікавість журналістів, машини перестали приїжджати у двір, як зазвичай. Згодом знімальна група знайшла це авто вже завбачливо припарковане на сусідній вулиці.

Як батьки-держслужбовці дали сину свій Land Cruiser поїздити

17 травня 2017 року. В управлінні, схоже, готуються до бенкету – до приміщення люди носять пакети та пляшки.

Сьогодні – міцненьке...
Сьогодні – міцненьке...

А вже наступного дня дехто боровся з наслідками цього бенкету.

...а завтра – мінералочка
...а завтра – мінералочка

Чоловік, який зранку п’є воду, кілька ранків поспіль приїздить до управління на Toyota Land Cruiser, яка тут стоїть до вечора.

Цей чоловік кілька днів поспіль з'являється біля управління
Цей чоловік кілька днів поспіль з'являється біля управління

Схоже, він обіймає високу посаду. Бо автівка має своє місце на паркінгу, а коли авта немає, то це місце загороджують шиною.

За даними джерел програми «Схеми», власницею цієї автівки приблизною вартістю 60 тисяч доларів є 63-річна Єлизавета Данилівна Бузницька з Канева. В реєстрі НАЗК є декларація людини з такими паспортними даними. Це диспетчерка шлюзу державного підприємства «Укрводшлях». Начальник шлюзу – її чоловік, Микола Бузницький.

Вивчаючи декларації обох, можна побачити, що саме така автівка з’явилася в Єлизавети Бузицької кілька років тому. При цьому дохід Єлизавети Бузницької у 2016 році складав приблизно 250 доларів на місяць, а Миколи Бузницького – трохи більше від 600. До придбання дорогого джипа родина користувалася ВАЗом 2101 1988 року випуску, який можна купити за 400 доларів.

Даних про дітей немає. Проте в мережі вдалося знайти новини від лютого 2017 року, в яких фігурує Дмитро Бузницький як заступник начальника Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ. На світлині іншого ресурсу, датованій 2015 роком, – чоловік, дуже схожий на водія «Тойоти». В новині йдeться про працівників СБУ, в комeнтарях фігурує прізвищe Бузницького.

Тож схоже, що знімальна група програми зафіксувала Дмитра Бузницького, працівника Служби безпеки України. Який, імовірно, користується автівкою своєї матері-службовця із річним доходом у 18 разів нижчим від вартості цього автомобіля.

То Олексій чи не Олексій?

Ранок 18 травня. У двір заїжджає BMW GT вартістю близько 40 тисяч доларів. Водій виходить, потім повертається з газетою «Вести». Камера фіксує його і ввечері, а потім і в наступні дні. Зранку він приїжджає, вітається з присутніми, заходить до будівлі управління.

За даними джерел програми «Схеми», власником автівки є Володимир Бурлюк. З телефонного довідника можна дізнатися, що разом із ним зареєстрований 27-річний Олексій Володимирович. Схоже, саме його син Олексій Бурлюк і користується автівкою. Але, як і попередній герой, Олексій спочатку відмовляється визнавати, що він це він, всіляко заперечує, що працює в СБУ:

– А Ви в СБУ працюєте?

– Ні

– А ми бачили, як Ви приїжджаєте кожного ранку сюди. Скажіть, а звідки у Вас гроші на таку дорогу автівку?

– Це не моя

Після ще кількох запитань журналіста він зрештою зізнається: «Це моїх батьків».

А батько його виявився знаною та шанованою людиною у Кам’янці-Подільському – він полковник, кандидат військових наук, а день народження пана Бурлюка навіть вписаний у календар міста. Згідно з даними з офіційной сторінки Кам’янецького вишу, Володимир Бурлюк одразу після служби у Збройних силах почав викладати.

На сайті Кам’янець-Подільського індустріального коледжу є інформація й про матір Олексія – Марину Бурлюк. Вона – викладачка зі стажем. Відповідно до штатного розпису, із зарплатнею близько 2 тисяч доларів на рік.

Продовживши розпитувати Олексія, журналістам таки вдалося довідатися, що автівка належить його батькам:

– І тобто Ви не Олексій?

– Я Олексій.

– І наскільки я розумію, це автівка Вашого батька?

– Дівчино, я не хочу… Да, це автівка мого батька.

– Але Ваші батьки викладають в університеті, звідки в них гроші на таку автівку? Пане Олексію, Ви працюєте в СБУ?

– В мене нема часу з вами розмовляти...

Як зазначають юристи, саме відмежування від місця роботи та займаної посади, дає право журналістам показувати ймовірних співробітників спецслужби.

«Своїм запереченням того, що він працює в СБУ, людина якраз відмовилася від того захисту, який їй надає закон. І я глибоко переконана, що якщо приховуються посади цих людей, але все одно вони знаходяться у публічних місцях, вони не є настільки секретними агентами, відповідно, в них немає якоїсь легенди для того, щоб вони могли захищатися ось таким законодавством», – зазначає медіа-юрист Людмила Панкратова.

Тож журналісти «Схем» пішли далі та зателефонували номінальному власникові автомобіля, однак він, як і його син, не захотів спілкуватися.

Офіційних даних про роботу в СБУ Олексія Володимировича Бурлюка у мережі немає, проте вдалося знайти одну цікаву деталь: у 2016 році людина з таким ім’ям у числі ще кількох, ймовірно, працівників Служби безпеки, підписувала петицію про заборону діяльності ІТ-компанії Lucky Labs – саме в той час, коли СБУ проводила в ній обшуки.

За більш як 20 років в СБУ заробив на Land Cruiser?

16 травня знімальна група програми помітила ще одного чоловіка, який часто приїжджає до управління на Toyota Land Cruiser, вартість моделі якого становить близько 70 тисяч доларів.

В один із днів він паркується, закриваючи іншим проїзд, забирає з авто папку з логотипом СБУ, віддає ключі іншому чоловікові, говорить з кимось по телефону і прямує до будівлі управління.

Іншого разу він паркується вже за рогом, але знову-таки заходить у будівлю управління.

Цей чоловік – Юрій Борейчук. Він давно працює в Службі безпеки. Інформація про це та фото службовця є у відкритих джерелах.

Відповідно до офіційної біографії, розміщеної на сайті Дніпропетровського університету залізничного транспорту, який пишається своїм випускником, Юрій Борейчук розпочав кар’єру в СБУ у 1994 році. Потім перевівся до центрального управління, а згодом навіть очолив управління, яке має запобігати економічним злочинам у транспортній галузі. У 2005 році його призначали перевіряти фінансово-господарську діяльність «Укрзалізниці».

Станом на 2015 рік Юрій Борейчук працював у 3-му управлінні Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки. Схоже, Юрій Борейчук працює в управлінні й досі, тож на дорогу автівку за 70 тисяч доларів, яка і оформлена безпосередньо на нього, вочевидь, міг заробити тільки в СБУ. При цьому Юрій Іванович Борейчук заперечує, що він Юрій Іванович Борейчук. А на запитання про те, звідки у нього кошти на Land Cruiser і яка наразі зарплата у Службі безпеки України, відповідає коротко: «Робіть запит».

Юрій Борейчук спілкуватися з пресою не хоче
Юрій Борейчук спілкуватися з пресою не хоче

Юрій Борейчук не хоче говорити далі і просто йде, грюкнувши дверима.

Поки виглядає на те, що співробітники такого важливого управління для країни зі складним фінансовим станом, які мають захищати економіку держави та розслідувати складні схеми, поки що краще дбають про власні економічні інтереси. Що й було продемонстровано наочно.

Що каже СБУ?

Щоб розпізнати інших власників авто, номерів яких, ймовірно, немає в оперативних базах, «Схеми» завчасно звернулися безпосередньо до Служби безпеки України із запитом. У ньому попросили дати відповіді на питання: чи є користувачі перелічених автівок співробітниками СБУ, чи проводилась перевірка щодо їхнього стилю життя їхнім доходам. За годину до виходу сюжету в ефір, коли автори вже не мали технічної можливості вносити будь-які зміни у зміст сюжету, редакція отримала лист від СБУ.

У ньому представники Служби безпеки застерегли журналістів від видачі матеріалу в ефір, навівши кілька статей законів, які нібито будуть порушені у разі оприлюднення цього сюжету.

 • Зображення 16x9

  Валерія Єгошина

  Журналістка-розслідувачка проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми».

  Лауреатка нагороди «Top 30 Under 30» від KyivPost (2019). Переможниця Національного конкурсу розслідувальних робіт та спеціальних репортажів на Mezhyhirya Festival-2018. Переможниця конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2017 рік). Фіналістка низки українських та закордонних конкурсів журналістських робіт.

  Переможниця спецномінації  «Cльози окупанта» конкурсу «Честь професії» (2022) з матеріалом «Плеяда у*банів», «Путін – с*ка», «Шойгу – профан». Російські полковники обговорюють керівництво армії РФ».

  У 2023 році розслідування авторства Валерії Єгошиної та Кіри Толстякової «Як добровольці масово ховали мирних містян і хто саме з військових РФ вбивав в Ізюмі?» отримало спеціальну відзнаку Certificate of Exсellence у фіналі міжнародної премії у сфері журналістики розслідувань Global Shining Light Award 2023 року від Глобальної мережі журналістів-розслідувачів (GIJN). 

  За освітою соціологиня.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG