Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 12:55

Чому британці вже 85 років голосують по четвергах?


Біля однієї з виборчих дільниць. Брайтон, 8 червня 2017 року

У четвер 8 червня із 07:00 ранку до 22:00 вечора британці голосували на дострокових парламентських виборах. 46,9 мільйона зареєстрованих виборців мають визначити 650 депутатів до Палати громад, так званої нижньої, але головної палати парламенту. Остаточних результатів підрахунку голосів очікують в післяобідню пору у п’ятницю, але вже вночі у четвер стане зрозуміло, яка партія може сподіватися на більшість у парламенті (принаймні 326 мандатів), а отже на право формувати уряд. На минулих британських виборах активність становила 66,4%. Подаємо відповіді на головні питання, пов’язані з британськими виборами.

1. Ці вибори дострокові. Чому урядова Консервативна партія на чолі з Терезою Мей запропонувала їх провести саме зараз?

Прем’єр-міністр Великої Братинії Тереза Мей у квітні заявила, що хоче збільшити урядову фракцію у парламенті, щоб отримати твердий мандат виборців на переговорах із Брюсселем про умови виходу Британії з Європейського союзу. Зараз консерватори мають у Палаті громад 330 місць. Це лише на чотири місця більше потрібного мінімуму – 326.

Якщо прогнози виправдаються і консерватори переможуть, то це також буде виявом довіри виборців особисто до Терези Мей та курсу її уряду. Тобто її легітимність як керівника країни буде підтверджена й зміцнена. Соціологічні дослідження передбачали їй перемогу і Мей вирішила ризикнути.

2. Які головні питання виборчих дебатів? Що британські політики пропонують виборцям?

Тереза Мей, очевидно, сподівалася, що головним буде питання «Брекзиту». Вона почала кампанію зверненням до британців довірити саме їй епохальну справу – втілення результатів референдуму про вихід Британії з ЄС.

Звичайно ж, на чільні місця вийшли питання, які завжди хвилюють виборців: фінансування системи охорони здоров’я та освіти, податків і, очікувано, питання імміграції, пов’язане з «Брекзитом».

Але несподівано постала ще одна тема – національної безпеки, бо за три останні місяці Британія тричі була жертвою терористичних нападів. Повідомлення про перебіг кампанії у новинах і досі лунають упереміш із новинами про загиблих, а також про розслідування поліції.

3. Чи може результат виборів, наприклад зміна уряду, вплинути на зовнішньополітичний курс Лондона?

Фактично ні. Обидві провідні партії урядові: консерватори і опозиційні лейбористи заявили, що поважають рішення референдуму про вихід країни з ЄС. Розбіжності є лише стосовно умов. Консерватори готові відмовитися не лише від членства, але й від участі у спільному ринку та митному союзі ЄС. Лейбористи, а також інші менші партії кажуть, що спільний ринок і митний союз потрібні британській економіці.

Питання відносин Заходу з Росією через її війну в Україні майже не порушується. Ніхто з серйозних політиків не пропонує скасовувати санкції щодо Москви.

4. Чому голосування у Британії традиційно відбувається у четвер?

Це давня традиція. По четвергах за рідкісними винятками голосують вже упродовж останніх 85 років.

Пояснень традиції є кілька: перша – четвер був базарним днем, і люди збиралися у містечках із віддалених околиць. Отже гарна нагода голосувати.

Є твердження, що п’ятниця не підходила, бо то був день, коли працівники отримували зарплату і віддавали перевагу пабу і пинті пива. Отже і субота відпадала.

А неділі, кажуть, уникали, щоб проповідники не могли впливати на виборців у церквах.

Тож виходить, що четвер – це такий собі нейтральний і компромісний день майже на завершення тижня.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG