Доступність посилання

ТОП новини
21 Лютий 2019, Київ 02:30

Як медична реформа вплине на роботу і заробіток лікарів?


Акція під стінами Верховної Ради України з вимогою до депутатів підтримати медичну реформу. Київ, 6 червня 2017 року

Цими вихідними – День медичного працівника. Цього року українські медики відзначатимуть професійне свято в передчутті змін. Адже на початку місяця парламент дав старт медичній реформі. Депутати в першому читанні ухвалили законопроект, що визначає, які медичні послуги на 100% оплачуватиме держава, а за які доплачуватиме пацієнт. Це зробить надання послуг і зарплати лікарів прозорими, зазначив в ефірі Радіо Свобода експерт медичної групи «Реанімаційного пакету реформ» Віктор Ляшко. Натомість народний депутат, голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець зауважила, що лікарі за кілька місяців працюватимуть в нових умовах, втім, жодних інструментів для цього досі немає.

Тепер буде фінансуватися не медичний заклад, а послуга, яку надають медичному закладу
Віктор Ляшко

Віктор Ляшко: Будуть змінені принципи фінансування. Тепер буде фінансуватися не медичний заклад, а послуга, яку надають медичному закладу. Її вартість буде прорахована – надав послугу, отримав фінансування за цю послугу. У це фінансування входить і певний, умовно кажучи, гонорар лікареві. Це повністю офіційна зарплата.

Тепер, коли я – пацієнт, звертаюся до закладу охорони здоров’я і отримую там певну медичну послугу, я знаю, що за неї заплатили. Тепер із мене не мають права вимагати вартість за послугу, тому що держава її покрила. А якщо в пакеті передбачена співоплата, то я про це знаю, також знаю тарифи і касу, куди я повинен заплатити. Тепер лікар отримує достойні умови, тепер не треба заглядати в очі пацієнтам, бо раніше зарплата була маленька, а тепер – конкурентна.

Ольга Богомолець: Медична реформа почалася ще в квітні, коли в парламенті проголосували закон щодо автономізації медичних закладів, в якому прописано, що оплата вже йде за медичну послугу. Тобто вже два місяці, по суті, українці живуть в тій країні, де оплата має йти за медичну послугу.

До сьогоднішнього дня Кабінетом міністрів не затверджена модель розрахунку собівартості медичних послуг. Крім того, не затверджений гарантований пакет: за що ж будуть платити пацієнти, а за що держава
Ольга Богомолець

Цей закон має запрацювати за шість місяців після підписання президентом. Комітет охорони здоров’я над ним працював майже два роки. Але до сьогоднішнього дня Кабінетом міністрів не затверджена модель розрахунку собівартості медичних послуг. Крім того, не затверджений гарантований пакет: за що ж будуть платити пацієнти, а за що держава. І медпрацівники перебувають зараз в шоковому стані, тому що з вересня-жовтня треба буде працювати в нових умовах, а жодних інструментів Міністерство охорони здоров’я не створило.

Держава пропонує оплачувати в повному обсязі виключно невідкладну допомогу, паліативну. А чи входить у вартість, наприклад, виклик швидкої допомоги на гіпертонічну кризу – цього не зазначено в переліку
Ольга Богомолець

Держава пропонує оплачувати в повному обсязі виключно невідкладну допомогу, паліативну – і це за декілька тижнів до «смерті» сімейного лікаря. А чи входить у вартість, наприклад, виклик швидкої допомоги на гіпертонічну кризу, чи потрібно буде за це платити – цього не зазначено в переліку.

– Хто з медичного персоналу найбільше виграє, а хто програє від медичної реформи?

На сьогодні, знову ж таки, немає калькуляції. Ті кошти, які обіцяють, що прийдуть сімейним лікарям, з них потрібно буде ще утримувати офіс, платити зарплату іншим співробітникам
Ольга Богомолець

Ольга Богомолець: Ця медична реформа на рівень заробітної плати сімейних лікарів ніяк не вплине. Тому що їм будуть оплачувати не пролікований випадок, а кількість населення. На сьогодні, знову ж таки, немає калькуляції, міністерство називає суму – то 200 гривень, то 400 гривень за людину. І ті кошти, які обіцяють, що прийдуть сімейним лікарям, з них потрібно буде ще утримувати офіс, платити зарплату іншим співробітникам. Тобто міністерство каже, що нам потрібно фінансувати послугу, а не повітря і не стіни, але не може лікар працювати на вулиці.

Зараз ці витрати лягають на місцеві бюджети, але їм часто не вистачає грошей. І як наслідок: заклади охорони здоров’я будуть намагатися надавати платні послуги замість того, щоб надавати послуги, які йдуть безкоштовно в цьому гарантованому пакету.

Я вважаю, що будь-які такі експерименти, зокрема фінансові, мають починатися з пілотного регіону
Ольга Богомолець

Саме тому, я вважаю, що будь-які такі експерименти, зокрема фінансові, мають починатися з пілотного регіону. Хочете зробити нові економічні умови, будь ласка, продемонструйте, якими механізмами можна контролювати роботу, якість і як вести облік, тому що коли не створені механізми, немає реєстру лікарів, пацієнтів, закладів охорони здоров’я, немає навіть контролю за використанням медикаментів. Але абсолютно погоджуюся з тим, що реформа на часі і дуже потрібна. Але повинна йти за принципом «не нашкодь».

Віктор Ляшко: Будь-яка система має своїх паразитів. Є люди, які паразитують на системі. На жаль, в системі охорони здоров’я це також відбувається. Тому вони не хочуть жодних змін.

Крім того, не підтримують реформу чому? Тому що не розуміють, як це вплине. У професійних колах відбуваються дискусії, і коли ми приводимо аргументи, чому так відбувається і яка буде користь для медичного працівника, тоді вони змінюють позицію. Буквально нещодавно у мене була така зустріч з лікарями первинної ланки.

Чого ви очікуєте від медичної реформи, зокрема, в сенсі навантаження і фінансової вигоди? Хто з медичного персоналу найбільше виграє, а хто програє від медичної реформи?

З цієї реформи я нічого не зрозуміла
Анна Горбань

Анна Горбань (лікар): З цієї реформи я нічого не зрозуміла. Немає жодних гарантій, якщо людина працює за кордоном, приміром, у Великобританії, то лікар отримує погодинну оплату і відсотки за кількість прийнятих пацієнтів. Я хочу зрозуміти, де мої гарантії в тій системі, яка формується. А ніяких гарантій я тут не побачила. Я не зрозуміла, який буде дохід, я не розумію масштаби зарплати, можливостей.

Я хочу зрозуміти, як швидка допомога, яка приїжджала з лікарем, нехай він останній по знаннях, але він міг побачити ту бабусю і порадити пігулку. Хто їй тепер допоможе? Я хочу зрозуміти. Сьогодні зробити помилку в охороні здоров’я – це ціна життя. Чиє життя має лягти на ваги, бо скільки людей з інвалідностями, літніх ляже, тому що не доїхала швидка допомога.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG