Доступність посилання

ТОП новини

Україні потрібен антикорупційний суд – екс-прокурор Мін’​юсту США


Політична карикатура Олексія Кустовського

Колишній федеральний прокурор Міністерства юстиції США Богдан Вітвицький, який розглядався як претендент на посаду директора НАБУ, зараз спостерігає за ситуацією в Україні відсторонено. Цей американський юрист українського походження, який понад 30 років працює у галузі права, упевнений: корупція не долається за кілька років «помахом чарівної палички». Проте і самого лише підвищення заробітних плат суддям недостатньо, щоби останнє слово було за законом. Про своє бачення того, що відбувається в Україні, зокрема, і про ситуацією навколо позбавленого громадянства Міхеїла Саакашвілі, він розповів Радіо Свобода в рамках 14-ї «Ялтинської європейської стратегії».

– Повної інформації я не маю, проте це трохи дивно. Я не слідкую за драмами в політиці. Драма повинна бути на сцені. Я не розумію, що зародило ті конфлікти, але вони повинні бути вирішені на рівні суду, а не на рівні фізичного, можна сказати, маніфесту: що я іду, і вас «штовхаю» і так далі.

– Україна дуже розраховує на успіх нових антикорупційних відомств: НАБУ, САП, НАЗК. Проте маємо ситуацію, скажімо, коли Верховна Рада місяцями не може визначитись із аудитором для НАБУ. Українські експерти занепокоєні, що влада намагається контролювати новостворені органи. Як за таких умов рухати боротьбу з корупцією?

– Знаєте, кожна реформа є складною, якщо подивитися на міжнародний досвід. Ніде в світі це не було легко, а я пильно стежив за питаннями боротьби з корупцією і так званої боротьби з корупцією. Ніде не було так, щоб хтось міг як якась фея: помахати чимсь магічним ­– і корупція зникла.

Корупція не зникає за помахом чарівної палички - Вітвицький
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Все, що зробили дотепер – позитив. Ще багато треба зробити, зокрема щодо антиконституційного суду
Богдан Вітвицький

Знизити рівень корупції складно. Я з тих, хто бачить, що склянка наполовину повна, а не наполовину порожня. Отже, скажімо, у порівнянні з тим, що було п’ять років чи десять років тому, чи п’ятнадцять років (а я вже приїжджаю до України з 1989 року), все, що зробили дотепер – позитив. Ще багато треба зробити, зокрема щодо антиконституційного суду. Я знаю, що є розбіжність думок, чи це повинно бути щось цілковито окреме, чи це повинна бути палата, і так далі. Так чи інакше, а антикорупційний суд потрібен.

І те, що створили НАБУ – це позитив, що САП створили – це позитив, що НАБУ і Генпрокуратура почали співпрацювати – це теж позитив. Але ще дуже багато треба зробити.

– Судова реформа Україні потрібна, і перші особи держави часто повторюють, що вона вже почалась: що судовий корпус очищується, суддів відбирають за конкурсом, їхні заробітні плати зросли. Це все може бути запобіжником, щоби суди не продавали свої вироки?

– Скажімо, високі зарплати – це не запобіжник, але потрібний пункт. Я працюю в американській системі, де, скажімо, і судді, і прокурори мають гідну зарплату. Не величезну платню, тобто, ніхто не їздить на Мерседесах, чи щось подібне. Але зарплата дозволяє гідно жити.

Окрім зарплатні, суддя повинен бути професійним і дотримуватись етики. Бо без того ніякі закони, ніяка зарплата не зможе запобігти корупційним діям
Богдан Вітвицький

Та окрім зарплатні, суддя повинен бути професійним і дотримуватись етики. Бо без того ніякі закони, ніяка зарплата не зможе запобігти корупційним діям. Для цього потрібно починати ще з юридичних шкіл. Скажімо, в наших американських юридичних школах професійну етику вбивають в голови від першого дня до останнього. Ми дискутуємо, переглядаємо, аналізуємо різні порушення стандартів, чому це неприйнятно.

Україні потрібен антикорупційний суд - Вітвицький
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

– Зараз в Україні триває судовий процес над екс-президентом Віктором Януковичем, якому інкримінують, серед іншого, державну зраду. Багато українських юристів занепокоєні тим, що його адвокати з часом можуть оскаржити у ЄСПЛ порушення в заочній процедурі розгляду. Є така ймовірність?

– Якщо ви запитуєте, чи можна розглядати за заочною процедурою – так. ЄСПЛ нормально сприймає такі заочні процедури, якщо всі вимоги задоволено. Тобто обвинувачуваний повинен мати захист, інформацію про позов, право апеляції. Якщо будуть дотримуватись цих вимог, справа буде вважатись легітимною.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG