Доступність посилання

ТОП новини
18 Червень 2019, Київ 08:28

​«Інтернет речей»: коли кухонний тостер може «злити» ваші особисті дані


Відносини між людиною та сучасними технологіями перебувають на етапі перевтілень, які часто називають «четвертою індустріальною революцією». Сучасний інтернет пов’язує між собою мільйони пристроїв, серед яких не тільки комп’ютери та смартфони, але й будь-який гаджет. До чого тут «інтернет речей» та які обставини можуть змусити людину уважніше придивитися до свого тостера на кухні?

Єдиного визначення того, чим саме є «інтернет речей» (Internet of Things, IoT), сьогодні немає. Але зазвичай прийнято вважати, що це мережа взаємно пов’язаних між собою пристроїв, які за допомогою програмного забезпечення та сенсорів збирають інформацію та обмінюються нею між собою.

За версією видання Forbes, «інтернет речей» – це концепція поєднання будь-якого пристрою, що має кнопку вмикання і вимкнення, з інтернетом та один з одним.

Тобто це може бути ваш чайник на кухні або ж автівка, холодильник, пральна машина, термостат, зубна щітка або будь-що, що спадає на думку. Все дуже просто: уявіть, що кавова машина починає молоти кавові зерна, тому що щойно їй сповістив ваш будильник про те, що ви прокинулись.

Сьогодні вже існує безліч термостатів, які дозволяють регулювати температуру в квартирі через смартфон, навіть якщо нікого немає вдома. Є й «розумні холодильники», які дозволяють зазирнути всередину в будь-який час через телефон, де б людина не була. За допомогою програми можна заздалегідь позначити, наприклад, термін придатності продуктів, а холодильник сповістить вас про закінчення дати, коли настане час. Такі «розумні холодильники» можна приєднувати до аудіоколонки, смартфона чи іншої техніки.

Або якщо ви маєте «розумний годинник», наприклад, Apple Watch, то це також є прикладом «інтернету речей» в дії. Сучасні електронні годинники вже давно перестали слугувати виключно для перевірки часу, вони виконують безліч різних функцій.

Пристрій «інтернету речей» є у кожного

Багато людей думають, що в них немає пристроїв «Інтернету речей». Є телефон, наприклад, перший з таких пристроїв

Технологічний кореспондент Ерік Родріґез в ефірі TruNews пояснив: «Багато людей думають, що в них немає пристроїв «інтернету речей». Але насправді вони є. Телефон, наприклад, перший з таких пристроїв. Подивіться на свій телефон просто зараз та усвідомте, скільки ви маєте на ньому застосунків. Технічно, вони також «девайси» «інтернету речей», тому що кожен застосунок робить щось конкретне: чи це медичний застосунок, чи застосунок для підрахунку податків або онлайн-банкінгу».

«Розумне місто»

Важливим є те, що все не обмежується гаджетами для використання вдома. Насправді «інтернет речей» функціонує в багатьох різних сферах. Трьома основними суб’єктами, які застосовують «Інтернет речей», є споживачі, уряди та бізнесові організації. Більше того, вже існують навіть цілі міста, де «інтернет речей» є частиною повсякденного життя.

Наприклад, Барселона є відомим прикладом Smart Сity («розумного міста»). Там є безкоштовний бездротовий інтернет, вмонтований у вуличні ліхтарі, або ж сенсори, які стежать за наявністю місць на парковці, щоб людям не треба було їздити колами, аж поки не з’явиться місце. Вуличні ліхтарі Барселони є високо енергоефективними – в деяких районах вони працюють лише тоді, коли сенсори фіксують рухи.

В Україні також є багато ініціатив запровадження проектів «інтернету речей» у великих містах, навіть є програми в університетах, де це явище детально вивчають.

У сільському господарстві, наприклад, «почали використовувати датчики на тракторах для підключення їх до інтернету, щоб фермери могли легко отримати доступ до даних про урожайність», повідомляє видання Business Insider.

«Інтернет речей» можуть використовувати також і в оборонній, медичній, виробничій сферах. Медицина також не виняток – наприклад, компанія Intel зробила «розумну пов’язку», яка може виміряти кількість приступів пацієнтів з хворобою Паркінсона, що важливо для збору інформації про динаміку хвороби. Існують і прилади, що дозволяють стежити за літніми людьми родичам, які живуть в іншому місці.

Той момент, коли тостер може «злити» ваші особисті дані

Все це має вигляд надзвичайно корисного і нешкідливого. Але, як і з багатьма іншими надсучасними технологіями, «інтернет речей» має низку суттєвих недоліків.

Наприклад, компанію Apple нещодавно змусили вирішити проблему з її системою «розумного дому» HomeKit. Помилка у прошивці дозволяла недозволене втручання через програму в систему «розумних» пристроїв у домівках людей – світильників, розеток, але й також дверей від гаража чи від домівок, повідомляє видання The Guardian.

Але справа не лише у відмиканні дверей від домівок. Всі «розумні» пристрої, пов’язані між собою, збирають про людей багато інформації – ті ж самі термостати не просто добре знають, коли людина зазвичай приходить додому (а ще краще – йде з дому), але й можуть передати ваші особисті дані зловмисникам.

Наприклад, компанії Google, Amazon та Microsoft пропонують своїх домашніх асистентів, які мають служити виконувачами функцій домашніх справ: через систему звукового контролю вони можуть увімкнути світло, вентиляційну систему чи музику. Але тим часом вони також «підслуховують» і все, про що говорять удома.

У жовтні минулого року в США та Європі розподілена атака з метою відмови в доступі за допомогою ботнета «Мірай» паралізувала інтернет. Ботнет був націлений на сервери компанії Dyn, яка контролює більшу частину інфраструктури системи інтернет-доменів. У результаті «впали» сайти Twitter, Netflix, Reddit та багатьох інших відомих компаній та ЗМІ.

А важливою особливістю цього ботнета було саме те, що він функціонував за допомогою пристроїв «інтернету речей», а не комп’ютерів.

Поки що вважається, що хакери особливо не звертають уваги на «Інтернет речей», адже використання технологій ще не є настільки поширеним.

Звіт дослідницької служби BI Intelligence попереджає, що до 2020 року в світі буде понад 24 мільярди пристроїв «інтернету речей», що складає приблизно по 4 гаджети на одну людину. За іншими даними, ця цифра досягатиме 50 мільярдів. Тому немає ніяких гарантій, що в найближчому майбутньому саме «інтернет речей» не стане найбільшою ціллю хакерів, які через звичайний тостер зможуть дістати необхідну їм інформацію.

Деякі експерти прогнозують, що «інтернет речей» зазнає швидкого розширення, вже починаючи з наступного року, саме завдяки запланованому початку запровадження 5G, тобто 5-го покоління мобільних мереж, що надасть можливості для прямої взаємодії між різними пристроями.

«Саме 5G дозволить 50 мільярдам пристроїв, приєднаних до інтернету по всьому світу, мати зв’язок з усім, вони всі говоритимуть один з одним, збираючи вашу інформацію. І це можливо завдяки 5G, що наразі неможливо з 4G», – пояснив технологічний кореспондент TruNews Зак Дрю.

Зі стрімким розвитком технологій та «інтернету речей» дедалі більше уваги приділятимуть саме інформаційній безпеці, кажуть фахівці.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG