Доступність посилання

ТОП новини

Для чого «генпрокуратура ЛНР» розслідує махінації супермаркетів «Народний»


Так звана «генпрокуратура» угруповання «ЛНР», визнаного в Україні терористичним, збирається шукати розкрадення у мережі супермаркетів «Народний». Це – «націоналізовані» угрупованням магазини «АТБ». ЗМІ приписували її поваленому ватажкові угруповання Ігореві Плотницькому.

«Силовики», які захопили владу в угрупованні «ЛНР» у листопаді 2017-го, роблять усе, щоб відсторонений ватажок Ігор Плотницький не підвівся з нокдауну. Саме так треба розуміти повідомлення «в. о. генпрокурора ЛНР» Горенка про перевірку його відомством разом з «МВС» та «міністерством держбезпеки» фінансової дисципліни у низці «державних підприємств», закладів та «міністерств».

У матеріалах фігурують, каже Горенко, «дуже великі суми «бюджетних» коштів». Йдеться про махінації на сотні мільйонів російських рублів, зокрема, й у мережі «державних» супермаркетів.

Це добрий привід переглянути, що ж відомо про роботу «віджатих» бойовиками супермаркетів.

«Наша мета – не отримання прибутку»

Формально «глава республіки» жодного стосунку до баришів з супермаркетів не мав. Бо це – «державне підприємство «Мережа соціальних супермаркетів «Народний». Отже прибутки й збитки – нібито на «бюджеті» угруповання. Та деякі обставини вказують на зацікавленість Плотницького.

Відкриття супермаркету «Народний» у Кіровську
Відкриття супермаркету «Народний» у Кіровську

Відомо, що на відкриття магазинів гроші виділялися у вигляді кредиту з «держбюджету ЛНР». Так, Плотницький розпорядився виділити 6 мільйонів рублів для прискорення відкриття супермаркетів «Народний» у трьох містах – Антрациті, Ровеньках та Довжанську, який тоді ще називався Свердловськ. Він вимагав відкрити магазини протягом двох місяців, тобто до жовтня 2015-го.

«За рахунок «Народних» знижуватимемо ціни… Для вас це не спосіб збагачення, а спосіб забезпечення «республіки», – казав Плотницький керівникові мережі.

Терміни, звісно, зірвали. У Довжанську, наприклад, відкривали магазин у листопаді.

«Наша мета – не отримання прибутку, а забезпечення населення товарами за доступними цінами», – як заведений повторював на кожному відкритті тодішній керівник мережі Олексій Вороненко.

Насправді Ровеньки та Довжанськ аж до масштабної «націоналізації» в ОРЛО навесні 2017 були ласим шматком. Там працювали великі вугільні об’єднання ДТЕК «Ровенькиантрацит» та ДТЕК «Свердловантрацит». Гірники отримували регулярну зарплатню на картки з підконтрольної урядові території. В Антрациті теж працювали шахти, щоправда – вже «віджаті» в українського ДП «Антрацит». Це – гроші, які можна було виторгувати. Тим більше, що за відгуками покупців, ціни там у цілому не відрізняються від середніх.

Утім, розбудова бізнесу чомусь йшла надто повільно.

Недоведені махінації й безсумнівний піар

У грудні 2015-го супермаркет «Народний» у Голубівці (на той час місто називалося Кіровськ) відкривав уже новий керівник, Євген Лутошкін. Він обіцяв у 2016 році довести кількість магазинів до 50. Але наполеонівські плани лишилися нездійсненими.

На сьогодні в ОРЛО працюють 28 супермаркетів «Народний». Близько двох десятків магазинів, які потрапили на баланс «мережі соціальних супермаркетів», вже понад 3 роки стоять покинутими та подекуди пограбованими. Фото колишніх супермаркетів оприлюднило з посиланням на «фонд держмайна ЛНР» видання «Реальна газета».

Чи насправді збагачувалася на «Народних» родина колишнього ватажка «ЛНР» Плотницького, як пишуть численні блогери? Жодних способів дізнатися про це достеменно сьогодні нема. Так само не відомі достовірні факти продажу через «соціальні супермаркети» товарів, отриманих у «гумконвоях».

Можна угледіти протекціонізм із боку Плотницького у рішеннях підконтрольної йому «ради міністрів ЛНР» про продаж матеріальних цінностей з «держрезерву» та про уцінку цих товарів. Однак запаси продовольства у справжніх держрезервах поновлюються всюди, і усюди (в Росії, зокрема) такі товари продають дешевше, ніж їх закуповували.

Розпорядження про уцінку матцінностей з «держрезерву» для «Народного» публікації не підлягає
Розпорядження про уцінку матцінностей з «держрезерву» для «Народного» публікації не підлягає

Махінації, про які пишуть блогери, могли справді існувати з великою вірогідністю. Тому звіт про перевірку від так званих «генпрокуратури», «МВС» та «МДБ ЛНР» буде цікаво побачити (хоча їм і неможна вірити беззастережно). Проте варто пам’ятати: для «силовиків» головна мета – запобігти поверненню Плотницького, висунувши якнайбільше звинувачень. Його вже звинувачують у «роботі на українські спецслужби», у зв’язках з олігархами. Тепер от – у корупції.

У чому немає сумнівів, – так це у тому, що Плотницький використовував «соціальні супермаркети» у піарі, як у прямому, так і у опосередкованому – через власну «партію» «Мир Луганщині». Це стало водночас і однією з вразливостей «ватажка».

Дискредитація обіцянкою «халяви»

Було принаймні дві хвилі дискредитації. Перша – у листопаді 2016-го. Плотницький тоді «придушив заколот» і зазнавав потужних інформатак з боку «силовиків».

«Офіційна» преса «ЛНР» спростовувала видачу продуктових талонів
«Офіційна» преса «ЛНР» спростовувала видачу продуктових талонів

Саме у той час у «ЛНР» почали поширюватися продуктові талони. Усі підконтрольні Плотницькому органи влади спростовували безоплатну видачу харчів і закликали повідомляти про роздачу таких талонів.

Плотницького з поплічниками змусили спростовувати «власну щедрість»
Плотницького з поплічниками змусили спростовувати «власну щедрість»

Друга провокація проти «Народного», Плотницького та його «Миру Луганщині» сталася під час протистояння ватажка з «силовиками» у листопаді 2017-го, яке закінчилося відставкою «глави». Цього разу людям знов обіцяли безоплатні продукти – тепер з нагоди 100-річчя Жовтневої революції. І знов бойовикам Плотницького довелося спростовувати «власну щедрість».

Плотницького з поплічниками змусили спростовувати «власну щедрість»
Плотницького з поплічниками змусили спростовувати «власну щедрість»

Навряд чи можна припустити, що це робота українських спецслужб. Важко уявити, як диверсанти провозять великий наклад листівок на територію бойовиків або роздають продуктові талони. Натомість для ФСБ Росії, під дахом якої воювали з Плотницьким «МВС ЛНР» та «МДБ», це цілком посильна операція. Тим більше, що у цій дієвій операції – знайомий почерк Луб’янки: поселити в людях сподівання на «халяву», а потім примусити гіпотетичних «благодійників» відібрати цю надію.

Якими будуть наслідки теперішнього розслідування «генпрокуратури» стосовно махінацій у «соціальних супермаркетах»? Порушення знайдуться, людей Плотницького у керівництві (якщо не самого колишнього «главу») покарають. Можливо, комусь вдасться втекти до Росії. А мережа «Народних» працюватиме на імідж нового ватажка «ЛНР» – Леоніда Пасічника. Так само, як він на нього вже працює створений за часів Плотницького політичний інструмент – організація «Мир Луганщині».

Водночас, ймовірно, і на чолі корупційних схем стануть нові люди, наближені до нового ватажка.

  • Зображення 16x9

    Олександр Бєлокобильський

    Народився й жив до 2014 року в Луганську. Працював у місцевих виданнях з 1994 року, перед війною – заступник редактора «Реальної газети». Із Радіо Свобода співпрацюю з 2015 року. Головні теми – політичні та економічні процеси на окупованих і контрольованих урядом територіях Донбасу, їхній вплив на життя місцевих жителів та України в цілому, а також інформаційна війна РФ проти України.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG