Доступність посилання

ТОП новини

У Росії масово вбивають безпритульних тварин через Чемпіонат світу з футболу


Зорька та її щеня

У червні російський Волгоград прийме чотири групові матчі Чемпіонату світу з футболу. До приїзду спортсменів і уболівальників почали готуватися заздалегідь. У 2017 році було виділено 12 мільйонів рублів на вирішення проблеми з безпритульними тваринами. Чемпіонат відбудеться в 11 містах Росії, і скрізь вирішили заздалегідь винищити безпритульних тварин, кажуть захисники тварин: не тільки собак, але і котів. Волонтерам не вдається пояснити, що не треба чіпати приручених собак, якими вони опікуються.

Плямиста безпритульна собака Зорька ощенилася прямо на автобусній зупинці у російському місті Волгоград. Пильні громадяни зателефонували до служби вилову собак, але волонтери з Фонду захисту тварин врятували Зорьку, тепер вона живе в притулку «Діно», а цуценят віддали в добрі руки. Притулок переповнений – там зараз 179 собак, і нових прийняти він не може.

«У нас промислове місто, на заводах, на будмайданчиках приживаються безпритульні собаки, – розповідає волонтер Надія Сергєєва. – Це добрі тварини, яких ми годуємо, у нас є графік чергувань, щоранку ми до них їздимо. Стерилізуємо їх за свої гроші, вдягаємо нашийники, вішаємо жетони з надписами «Я стерилізована і щеплена» і номерами телефонів».

Але це в минулому. Із собак, про яких піклувалась Надія і її друзі на будмайданчику, залишилася в живих тільки одна.

«І те тому, що вона на прив'язі. У грудні було 7-8, і всіх забрали, незважаючи на нашийники. Охоронці кажуть, що вони чують вереск, вибігають і бачать, що собак вже вантажать у машину», – розповідає жінка.​

Собака Корса, яку врятували від вилову Надія Сергєєва та її друзі у Волгограді
Собака Корса, яку врятували від вилову Надія Сергєєва та її друзі у Волгограді

«Вони забрали наших собак, і нам в перший же день було сказано, що тварини загинули. Нібито вони були без нашийників. Собаки грають: можливо, одна могла зірвати жетон, але всі сім?! – обурюється Надія. – Ми зверталися до прокуратури, отримали відповідь, що перевірка проведена, порушень немає. Ви б чули, як цей директор з нами розмовляв! Він отримав 12 мільйонів рублів, і звірство триватиме. Кажуть, що перед чемпіонатом буде ще гірше, але все вже так жахливо, що гірше бути не може».

Ви б чули, як цей директор з нами розмовляв! Він отримав 12 мільйонів рублів, і звірство триватиме. Кажуть, що перед чемпіонатом буде ще гірше, але все вже так жахливо, що гірше бути не може
Надія Сергєєва

Чемпіонат відбудеться в 11 містах Росії, і скрізь вирішили заздалегідь винищити безпритульних тварин: не тільки собак, але і котів. Програма була запущена, коли міністром спорту був Віталій Мутко, герой допінгового скандалу. На початку 2018 року комітет Держдуми Росії з екології та охорони навколишнього середовища звернувся до нового міністра Павла Колобкова з проханням помилувати тварин.

За вбивство однієї собаки беруть 6-9 тисяч рублів. За ці гроші можна спокійно здійснити вилов, вакцинацію та стерилізацію, утримання тварин в пункті
Володимир Бурматов

«За вбивство однієї собаки беруть 6-9 тисяч рублів. За ці гроші можна спокійно здійснити вилов, вакцинацію та стерилізацію, утримання тварин в пункті, – сказав очільник комітету Володимир Бурматов. – Це питання репутації для нашої країни. Тому що ми – не дикуни, щоб масово вбивати тварин на вулицях, скидати їх закривавлені трупи в машини і возити по всьому місту».

Але Бурматов запізнився. Масові вбивства вже відбуваються, причому за тією ж схемою, що і в 2014 році, коли Росія готувалася до Олімпіади. Коли в Сочі почали винищувати тварин, спалахнув міжнародний скандал, про який розповідало Радіо Свобода. Люди з фірми «Бася», які відстрілювали тварин на замовлення держави, вбивали собак з духових рушниць отрутами «Аділін-супер» і «Дітілін». Собаки вмирали болісно, в повній свідомості, від задухи, а шкуродери за кожен труп отримували по 500 рублів. Тепер, якщо вірити цифрам, які наводить Бурматов, розцінки значно зросли.

Банер спільноти захисників міських тварин
Банер спільноти захисників міських тварин

У 2018 році 11 міст Росії будуть втоплені в крові бездомних тварин. Чиновники і комунальники впевнені, що тварини заважають спортсменам і вболівальникам, що тварини псують «туристичну привабливість»

«У 2018 році 11 міст Росії будуть втоплені в крові бездомних тварин. Чому їх всіх знищать? Та тому, що чиновники і комунальники, крім розлюченого бажання вбивати, гнати і знищувати все живе, впевнені, що тварини заважають спортсменам і вболівальникам, що тварини псують «туристичну привабливість». Вони мріють про пластиковий світ без листя, трави на газонах, про світ без тварин і птахів. Вони вважають, що тварини не мають права на життя!», – пишуть учасники спільноти BloodyFifa2018. Відповідь на запитання, навіщо потрібна ця жорстокість, дається тут же: «щоб собаки не вкусили нікого з футбольних фанатів, які можуть подати в суд на FIFA і зажадати відшкодування збитків».

Але справа не тільки в тому, що FIFA побоюється штрафів і невдоволення покусаних. Надумана загроза для вболівальників – чудовий привід для розпилу бюджетних грошей. Глава Фонду захисту міських тварин Катерина Дмитрієва вивчила сайт держзакупівель і підрахувала, що в регіонах, де заплановані матчі чемпіонату і розташовані тренувальні бази, буде витрачено понад 100 мільйонів рублів на винищення собак і кішок. Десь, як в Волгограді і Астрахані, йдеться про «умертвіння», в інших містах про «усипляння» або «утилізацію трупів».

Інформація про держзакупівлі вилову і умертвіння тварин, лише кілька прикладів
Інформація про держзакупівлі вилову і умертвіння тварин, лише кілька прикладів

«Я особисто знайшла 110 мільйонів рублів, це півтора мільйона євро, по 11 містах чемпіонату і тренувальних базах. Наприклад, в Єкатеринбурзі виділено 32 мільйони. Це величезні суми. Зрозуміло, що в Єкатеринбурзі немає 5 мільйонів бродячих собак, щоб по 2000 рублів виділяти на їхню «утилізацію». За ці гроші могли б забезпечити стерилізацію, вакцинацію та утримання, але вони вважають за краще вбивати», – говорить Катерина Дмитрієва.

Журналіст і голова фонду розвитку зоогуманізму «Добрий світ» Андрій Тімесков переконаний, що до винищення тварин в Петербурзі влада залучає тих, хто вбиває собак заради задоволення – так званих догхантерів. Тімескову неодноразово погрожували, а 5 січня група догхантерів підірвала його поштову скриньку.

«За п'ять-шість років ситуацію з безпритульними тваринами можна було б вирішити по всій країні, але нікому це невигідно. Потрібне поповнення цуценят для вбивств, на які виділяються бюджетні гроші», – впевнена Катерина Дмитрієва.

Потрібно вчитуватися у завдання на держзакупівлі. Там, наприклад, говориться, що ідентифікаційні мітки – нашийники, жетони і так далі – не є ознакою власності
Катерина Дмитрієва

При цьому жертвами стають і домашні собаки, яких відловлюють заради статистики і прибутку. «Потрібно вчитуватися у завдання на держзакупівлі. Там, наприклад, говориться, що ідентифікаційні мітки – нашийники, жетони і так далі – не є ознакою власності», – говорить Катерина Дмитрієва.

11 січня уряд Росії доручив регіонам, які приймають Чемпіонат світу, організувати тимчасові притулки для безпритульних тварин. У відповіді міністра спорту на запит думського комітету йдеться про необхідність «уникати заходів, які можуть викликати негативну реакцію в ЗМІ і бути розцінені як жорстоке поводження з тваринами». Але приховати правду не вдається, навіть в Мексиці вже пишуть про винищення собак в Росії. Італійські любителі тварин пропонують на своїй сторінці в Facebook підписувати петицію проти політики російського Міністерства спорту.

Катерина Дмитрієва не вірить, що вбивство тварин буде зупинене. «Тендери укладені, гроші виконавцям перераховані. Я зараз всім пишу листи, запитую, як будуть скасовувати ці тендери, але, зрозуміло, ніяких відповідей не отримую, тому що процедури скасування тендерів немає».

Собака, врятована у Волгограді
Собака, врятована у Волгограді

​Про винищення собак в Росії члени зоозахисних організацій сповістили FIFA і не відразу удостоїлися важливої багатослівної відповіді, суть якої вклали у дві фрази: «Ми багато листів отримали, але у нас стільки справ різних, що ми будемо мати на увазі, але допомогти не зможемо. Зрозумійте і вибачте».

Російська влада здійснює масові варварські вбивства, щоб приїжджі спортсмени і вболівальники з усього світу не могли побачити становище бездомних тварин в Росії

«Ми закликаємо перенести Чемпіонат світу в країну, де у тварин є права. Принаймні, право на життя», – пишуть у своєму зверненні учасники спільноти BloodyFIFA2018. Збираються підписи і під петиціями з більш жорсткими формулюваннями: «1 вересня 2017 року по всій Росії почалися масові криваві вбивства бездомних собак і кішок перед Чемпіонатом світу з футболу-2018. Місцева влада міст знищує тварин варварськими методами, розстрілює, труїть отрутою і багатьох поранених, але ще живих звалює біля сміттєвих звалищ. У Росії не працюють закони і немає ефективних законів щодо захисту тварин і про відповідальне до них ставлення. Практично немає державних притулків для безпритульних собак, а ті нечисленні, що є, є в'язницями тортур і болісної голодної смерті. Російська влада здійснює масові варварські вбивства, щоб приїжджі спортсмени і вболівальники з усього світу не могли побачити становище бездомних тварин в Росії. Так вчиняли нацисти з людьми під час Другої світової війни. Ми закликаємо бойкотувати Чемпіонат світу з футболу в варварській державі Росія».

А волгоградський міський розплідник, який виграв тендер на 12 мільйонів рублів, тим часом готовий прийняти на роботу нового співробітника: ловця безпритульних тварин із зарплатою 18-25 тисяч рублів.

Це – всеросійська шкуродерня, вона працює на всіх рівнях
Катерина Дмитрієва

«Це – всеросійська шкуродерня, вона працює на всіх рівнях. Суспільство розділилося на своїх і на чужих, і вододіл – це тварини», – говорить Катерина Дмитрієва.

Оригінал публікації – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

  • Зображення 16x9

    Дмитро Волчек

    Головний редактор сайту Російської служби Радіо Свобода. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1988 року. Працював у Москві, Мюнхені, з 1995 року – в Празі. Ведучий програми «Культурний щоденник», редактор розділу «Культура».

    Народився в Петербурзі в 1964 році, в СРСР публікувався в самвидавній періодиці, в 1987-89 роках працював в журналі «Гласність». Автор кількох книг прози і віршів, в моїх перекладах видані твори В. Барроуза, Ф.О’Коннора, Г.Давенпорта, К.Акер, П.Боулза та інших англійських і американських письменників.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG