Доступність посилання

ТОП новини
20 Березень 2019, Київ 21:41

«Це визнання Росії в Криму»: чи можна дозволити виїзд із півострова за російськими паспортами?


Адмінмежа із Кримом. Архівне фото

За майже чотири роки, що минули з моменту російської анексії Криму, жителі півострова пристосувалися до перетину адміністративної межі з Херсонською областю. Багато кримчан під час проходження цієї процедури мають при собі подвійний пакет документів. Однак не всім із них вдалося зберегти український паспорт. Чи можна дозволити в’їзд на материкову частину України за російськими документами, виданими в Криму? Про це кореспондент Крим.Реалії поспілкувався з експертами, правозахисниками та представниками української влади.

У Держприкордонслужбі України з цього питання дискутувати не стали. Згідно з українським законодавством, документи, видані на півострові підконтрольними Кремлю відомствами, є недійсними. Пропуск через адмінмежу суворо регламентований як для громадян України, так і для іноземців та осіб без громадянства.

Українські прикордонники додають: якщо адмінмежу намагається пройти житель півострова без паспорта громадянина України, т,о згідно з визначеним законом порядком, проводяться заходи щодо встановлення його особи. Кримчанина пропустять, а пройти контроль у зворотному напрямку він зможе, відновивши свій паспорт у відповідних органах на материковій частині країни.

При цьому низка експертів висловили кореспондентові Крим.Реалії різні думки: від абсолютного неприйняття до часткової згоди з запровадженням для кримчан можливості проходження контролю за російським паспортом.

«Визнання Росії» чи необхідність?

Директор українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос висловився проти проходження адмінмежі з російськими документами, виданими кримчанам на півострові, відзначивши, що вони «фейкові».

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зауважив, що наполягати на можливості пропуску через адмінмежу за російськими документами «можуть ті, хто хоче поставити під сумнів суверенітет України над Кримом».

«Кожен громадянин України, який постійно проживає в тимчасово окупованому Криму, має можливість у випадку втрати паспорта громадянина України оформити новий паспорт громадянина України. Навіть якщо ця втрата сталася в окупованому Криму, є можливості легального в’їзду на материкову частину території України з боку Криму. Відповідно, питання штучне», ‒ вважає Рефат Чубаров.

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

На думку спікера акції громадської блокади Криму Евеліни Ільясової, якщо влада України дозволить кримчанам перетинати адмінмежу з російськими паспортами, це стане предметом для маніпуляцій із боку російської влади півострова.

Я проти того, щоб кримчани проходили «кордон» з російськими паспортами. Виходить, це визнання Росії в Криму
Евеліна Ільясова

«Я проти того, щоб кримчани проходили «кордон» (адміністративну межу з Херсонською областю ‒ ред.) з російськими паспортами. Виходить, це визнання Росії в Криму. На цьому будуть спекулювати сепаратисти, які свого часу ганебно спалювали українські паспорти або відмовлялися від них. Також сепаратисти, які були на псевдореферендумі 16 березня 2014 року, радітимуть й говоритимуть: ось бачите, кримчани, Україна від вас відмовилася й визнала Крим російським», ‒ припускає вона.

Проти цієї ініціативи висловився також експерт фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смілянський і нагадав про необхідність введення відповідальності за «колабораціонізм».

Українська влада не повинна, не має права здійснювати дії на визнання документів, що видані окупантами на території Криму
Юрій Смілянський

«Ні! Категорично ні! Українська влада не повинна, не має права здійснювати дії на визнання документів, що видані окупантами на території Криму. Ставлення до цих документів визначене чинним законодавством. Громадяни України, які будь-яким чином відмовилися від українських паспортів, зробили свій вибір. Вони обміняли український паспорт на монетарну або кар’єрну вигоду, чи, вірніше, їхнє поєднання. Такі дії підпадають під визначення «колабораціонізм». Відповідно, в’їзд таким людям на неокуповану територію України повинен супроводжуватися відкриттям кримінальної, адміністративної або іншої справи та закінчуватися покаранням», ‒ вважає він.

Юрій Смілянський
Юрій Смілянський

«Якщо Україна дозволить (кримчанам ‒ ред.) відвідувати Україну з російськими паспортами, то вона продемонструє свою юридичну безграмотність. Вони видані у зв’язку з обставинами 2014 року, явно не за законом Російської Федерації. Саме тому пропускають за українськими паспортами ‒ це нормально з російської сторони! Навіщо домагатися цього дозволу, якщо кримчан спокійно пропускають на материк тільки за українськими паспортами… Проблеми виникають, коли українські «прикордонники», обшукуючи кримчан, які виїжджають на материк, знаходять у них ці російські паспорти та рвуть їх», ‒ поділився своїми роздумами учасник національного руху кримських татар Алі Хамзін.

Паспорти здавали ті, хто працює в держустановах, силовики. Не думаю, що цим категоріям громадян необхідно створювати преференції
Владислав Селезньов

Екс-співробітник Кримського медіацентру при Міністерстві оборони України Владислав Селезньов міркує, чому деякі кримчани могли опинитися без українського паспорта.

«Вважаю, нічого доброго з цієї ідеї не вийде. [Українські] паспорти здавали ті, хто працює в держустановах, силовики. Не думаю, що цим категоріям громадян необхідно створювати преференції та сприятливі умови», ‒ сказав він.

Владислав Селезньов
Владислав Селезньов

Постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін вважає, що для жителів півострова не повинно бути перешкод для виїзду з окупованої території.

«Перефразовуючи ваше запитання: чи варто визнати анексію Криму, тому що це спростить життя людям, які отримали в Криму паспорти Російської Федерації? Звісно, ні. Громадяни України, які втратили законні українські документи, можуть безперешкодно пройти український прикордонний контроль. Інша справа, що без документів їх можуть не випустити окупанти. Але якщо «аусвайс» окупантів у них є, то з Криму їх випустять. Повернення на окуповану територію для громадян України буде можливим після відновлення ними паспорта на материковій частині України. Ми всіляко допомагаємо в таких випадках», ‒ уточнив посадовець.

Борис Бабін
Борис Бабін

У той же час низка людей у коментарі для Крим.Реалії виступила за можливість перетину адмінмежі за російським паспортом, виданим на півострові – але тільки у виняткових випадках.

Учасник кримськотатарського національного руху Заїр Смедляєв звернув увагу на таку проблему, як відсутність українських документів, наприклад, у дитини, яка до весни 2014 року ще не могла мати українського паспорта.

Стосовно можливості проходження через КПВВ з російськими документами, у виняткових випадках, один раз для отримання документів на материку вважаю можливим
Заїр Смедляєв

«Стосовно можливості проходження через КПВВ з російськими документами, у виняткових випадках, один раз для отримання документів на материку вважаю можливим, бо вже є діти, які досягли 16 років, отримали тут (у Криму ‒ ред.) паспорти, а українського [паспорта] немає, ось вони й зависли. Вважаю, у випадку з кримськими татарами треба дозволити Меджлісу підтверджувати особи тих, хто не має українських документів», ‒ запропонував він.

Заїр Смедляєв
Заїр Смедляєв

Голова Ревізійної комісії Курултаю кримськотатарського народу Алі Озенбаш розглядає проходження контролю з російським паспортом як одноразово можливе.

«З огляду на те, що головним обов’язком держави є безпека та захищеність своїх громадян, а також те, що провина та відповідальність за те, що відбувається, цілком лежить на керівництві України, безумовно! Як мінімум один раз, за умови, що уряд України зможе розробити механізм та організувати видачу втрачених національних паспортів без бюрократичних зволікань і матеріальних витрат. У таке, на жаль, повірити неможливо», ‒ вважає він.

«А якщо за кримчанином женуться окупанти?»

Деякі українські правозахисники пропонують вирішення проблеми: кримчан із російськими паспортами через адмінмежу пропускати, але при цьому заносити таку категорію громадян до єдиного електронного реєстру.

На думку керівника адвокаційного центру Української Гельсінської спілки з прав людини Бориса Захарова, у виняткових випадках жителі півострова повинні мати можливість виїхати з Криму з російськими документами або зовсім без них. Наприклад, якщо вони зазнають переслідування з боку нинішньої кримської влади.

«А якщо за кримчанином женуться окупанти? Немає з собою документів?» ‒ запитує він.

Борис Захаров виступив співавтором законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення дискримінації громадян, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя», що передбачає запровадження низки інструментів для забезпечення прав жителів анексованого півострова.

«Будь-яке обмеження права громадянина виїхати з тимчасово окупованої території на материкову частину (України ‒ ред.) є порушенням міжнародних стандартів у галузі прав людини та конституційних свобод громадян», ‒ наголошується в пояснювальній записці до документа.

Борис Захаров
Борис Захаров

За словами правозахисника, цей законопроект є компромісним: він був внесений групою депутатів із різних парламентських фракцій і має «досить великі шанси бути схваленим».

«Цей законопроект хороший чим? Він не тільки про права людини в частині в’їзду-виїзду й так далі, а він запроваджує систему адміністративного обслуговування жителів окупованої території. Це стосується й інтересів кримчан. Це настільки істотні речі, що це, безумовно, вплине на контакти в умовах окупації, в дуже важкому становищі, кримчан з материковою Україною, що стане після ухвалення цього законопроекту більш дружньою до них», ‒ зазначив він.

Борис Захаров наголосив, що законопроектом передбачається створення на адмінмежі з півостровом нотаріальних контор, що будуть надавати послуги на місці, наприклад, щодо оформлення спадщини. Також нотаріуси вестимуть облік документів, виданих у Криму, що буде важливим для держави «при деокупації Криму», вважає Захаров.

«Закон істотно прибирає дискримінаційні положення в законодавстві в плані перетину адмінмежі, права на спадщину, отримання актів цивільного стану. Наприклад, оформлення свідоцтва про народження. Є певна процедура: житель материкової частини України йде й оформляє. А кримчани мало того, що не можуть оформити українське, отримують російське, їм треба приїхати сюди, подати в суд, заплатити збір, чекати рішення, ще раз приїхати. Це дискримінація? Дискримінація. Держава повинна робити все від себе залежне, щоб ці складнощі не позначалися на правах кримчан», ‒ каже правозахисник.

Борис Захаров порадив кримчанам, які хочуть виїхати з Криму, спершу ознайомитися з інформацією на офіційних ресурсах, щоб не виникало труднощів, а якщо вони все-таки виникнуть ‒ звертатися до приймалень Української Гельсінської спілки.

Оригінал публікації – на сайті Крим.Реалії

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG