Доступність посилання

ТОП новини
21 Квітень 2019, Київ 18:03

Ідеш в армію Росії – здай паспорт: кримських призовників позбавляють громадянства України


Жителів окупованого Росією українського Криму, яких призивають до російської армії, змушують відмовлятися від українського громадянства. До правозахисників звертаються громадяни з цього приводу, розповіла юристка Ліля Гемеджі на засіданні об'єднання «Кримська солідарність».

За даними Кримської правозахисної групи, за останні три роки до лав російської армії призвали близько 10 тисяч кримчан. У січні 2018 року Прокуратура Автономної Республіки Крим просила жителів Криму звертатися телефоном або електронною поштою в разі отримання повісток для проходження служби в російській армії.

Чи хочуть кримчани служити в російській армії? | Опитування (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов називає вимогу відмовитися від українського громадянства злочином.

Призов кримчан до російської армії – це воєнний злочин. Насильницький примус до громадянства – теж воєнний злочин
Олександр Сєдов

– По-перше, призов кримчан до російської армії – це воєнний злочин. По-друге, насильницький примус до громадянства – теж воєнний злочин, тільки згідно з іншою конвенцією – Гаазькою. Якщо російська влада хотіла уникнути покарання, змушуючи призовників підписувати папери про відмову від українського паспорта, то вони таким чином, навпаки, дали нові докази злочинів.

Є інформація, що відмовників відправляють до будбату
Олександр Сєдов

З точки зору законів України, це нонсенс: не може Росія позбавляти українського громадянства. Цікаве питання зобов'язань призовників: а якщо не напише людина заяву, що з нею зроблять? Кримінальних або адміністративних покарань за це не передбачено. Не візьмуть до армії – й чудово. Є інформація, що відмовників відправляють до будбату (будівельний батальйон – ред.), але це все ж краще, ніж піхота чи ВДВ для гарячих точок.

Олександр Сєдов
Олександр Сєдов

Олександр Сєдов рекомендує кримчанам не ставати на військовий облік, щоб не стикатися з такими проблемами. Тих, у кого-то є копія або фотографія заяви про відмову від українського громадянства, правозахисник просить надсилати їх до Кримської правозахисної групи, щоб направити ці документи до Міжнародного кримінального суду.

Керівник постійної комісії з прав військовослужбовців Ради з прав людини при президенті Росії й координатор руху «Громадянин і армія» Сергій Кривенко відзначає, що наявність двох паспортів у призовника трактується на користь російського громадянства.

Якщо хлопець залишається громадянином України й не отримав російського паспорта, то він не підлягає призову
Сергій Кривенко

– Із Криму до нас зверталися з питань альтернативної служби, але щодо відмов від українського громадянства звернень поки не було. Зрозуміло, до російської армії призиваються тільки громадяни Росії. Якщо хлопець залишається громадянином України й не отримав російського паспорта, то він не підлягає призову. У Криму російське громадянство людям присудили автоматично, треба було пройти процедуру відмови. Тож можна звернутися до суду із заявою про те, що хлопець не встиг пройти цю процедуру, що він залишається громадянином України, і тоді він не підлягатиме призову. З двома паспортами його вважатимуть російським громадянином, який підлягає призову.

Український юрист, фахівець із міжнародного права Роман Шахматенко робить висновок, що Росія не має права вимагати відмов від українського громадянства в Криму навіть за власними законами.

Якщо у вас два паспорти, ви вважаєтеся громадянином Росії
Роман Шахматенко

– Будь-які подібні маніпуляції з громадянством у Криму не лягають ні в поле українського законодавства, ні в поле російського законодавства. Вихід із українського громадянства передбачає тільки указ президента України. Процедура зовсім не проста: потрібно подати величезний перелік для відмови разом із доказом того, що ви вже подали документи на інше громадянство. За російськими законами, подвійне громадянство дозволене, але якщо у вас два паспорти, ви вважаєтеся громадянином Росії.

Процедура отримання російського паспорта теж складна, там потрібно надати довідки про доходи, про термін проживання на території країни й так далі. Під анексію Криму законодавство ніяк не адаптовані. Так що вимоги до призовників відмовитися від українського громадянства – не більше за психологічний тиск, із якого боку на це не глянь.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Оригінал публікації – на сайті Крим.Реалії

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG