Доступність посилання

ТОП новини
18 Липень 2019, Київ 08:12

Ліки для спецоперацій. Розробник радянського фентанілу про можливості його застосування


Колишній співробітник Головного розвідувального управління Росії Сергій Скрипаль, засуджений за шпигунство і виданий до Великої Британії, як і раніше, перебуває у відділенні інтенсивної терапії. Про його госпіталізацію стало відомо 5 березня, після того, як Скрипаля та його доньку Юлію виявили в торговому центрі міста Солсбері, що на півдні Британії.

Що саме стало причиною отруєння – невідомо, але місцева преса з посиланням на джерела в поліції повідомляє, що речовиною міг бути фентаніл. Це – сильнодіючий наркотик, який в СРСР першою почала синтезувати лабораторія радянської Академії наук у Ризі. Препарат використовували для проведення операцій на відкритому мозку, щоб пацієнт залишався при свідомості, але не відчував болю.

Фентаніл і його похідні в Росії перебувають у списку наркотичних засобів, контроль за яким здійснює держава. За дивним збігом обставин поруч з містом Солсбері, в якому був отруєний Сергій Скрипаль, розташована британська оборонно-наукова лабораторія, в якій досліджували склад газу, який застосовувався російськими спецслужбами під час звільнення заручників «Норд-Осту».

Тоді вчені виявили на одязі британця, який вижив під час теракту, сліди похідної речовини від фентанілу, який міг входити до складу газу, запущеного в зал з терористами і заручниками. В результаті його застосування понад сто людей загинуло через неправильно надану медичну допомогу, багато людей залишилися інвалідами. Точний склад газу російська влада не розсекретила досі.

Творець радянського фентанілу доктор Едвардс Лавріновічс і зараз живе в Латвії. Він розповів, чи можна використовувати цю речовину в якості отрути і як.

Це був на той час дуже прогресивний новий спосіб

– Розробили його для операції нейролептанальгезії, коли одночасно вводять фентаніл і якийсь сильний нейролептик. Людина при свідомості, але біль не відчуває. Це був на той час дуже прогресивний новий спосіб. Зробив фентаніл і дроперідол в Нідерландах Янссен (Пол Янссен, засновник компанії Janssen Pharmaceutica, речовину синтезовано в 1960 році – ред.), і його імпортували до Радянського Союзу за досить великі гроші. Москва отримувала, Пітер, напевно, отримував, а в Ризі хлопці кажуть: «Нам теж потрібно, ми дуже мало отримуємо. Можливо, можемо зробити тут». Фармацевтичні заводи у нас вже були, необхідно було тільки придумати спосіб.

– Ви робили свій препарат для таких складних операцій, і Вас попросили повторити нідерландську розробку в Ризі, я правильно розумію?

Так, попросили зробити той самий препарат. Оскільки я подивився, як його роблять, ми на це були нездатні. Складна хімія, недоступна для нас сировина – ми повинні були буквально починати з кам'яного вугілля. І тоді на думку спало: можливо, зробити легше, простіше – і зробили. І після цього ми займалися схожою хімією, оскільки у нас з'явився свій оригінальний шлях.

– Можна сказати, що фентаніл був препаратом подвійного призначення в Радянському Союзі, його використовували і для медицини, і для якихось спеціальних операцій?

– У той час, коли його запустили, хлопці, які дещо знали, говорили, що, можливо, роблять інші його аналоги десь в Росії, де була стара-стара, з царських часів хімія, на основі якої могли зробити схожі препарати. У мене немає ніяких доказів, оскільки це була закрита тема.

– Скажіть, будь ласка, які у нього побічні ефекти? Якщо людина захоче комусь завдати шкоди якимось чином за допомогою фентаніл: вбити або покалічити?

Необхідно ввести в кров або ж вводять його у вигляді дрібного порошку в легені

– Якщо випити його і проковтнути – нічого особливого не буде, він не діє перорально. Необхідно ввести в кров або ж, як тепер можна зробити з багатьма препаратами, вводять його у вигляді дрібного порошку в легені.

– Тобто його треба вдихнути, умовно кажучи?

Або вдихнути, або ввести в кров

– Або вдихнути, або ввести в кров.

– А якщо його проковтнути і, наприклад, він потрапить на слизову оболонку рота – він може подіяти?

Може, але тоді потрібен час, щоб він подіяв, потрібна доза. Це нереально.

– А у нього якась дія буде, якщо його ввести здоровій людині? Що почне з нею відбуватися?

Якщо буде передозування – зупиняється дихання

– Поки не буде відчувати біль, а якщо буде передозування – зупиняється дихання.

– Тобто людина може просто задихнутися. Скажіть, а якщо після смерті людини, після розтину знайдуть сліди якоїсь речовини, можна визначити приблизно, звідки вона прийшла, тобто дізнатися країну-виробника? Чи це неможливо?

– Якщо ви подивитеся в інтернеті, ви побачите «фентаніли» – тобто безліч препаратів з однаковою основою. Його роблять скрізь – в Америці, напевно, в Мексиці роблять нелегальний якийсь.

– А найбільше фентанілу нелегально виробляють у Китаї. Його навіть маскують під звичайні препарати для переправки до США. Американський уряд вважає його наркотиком, синтетичним опіатом, і використовується він людьми, не здатними купити дорогі наркотики. Таке життя фентанілу – воно, на Ваш погляд, можливе?

– Так, так. Я знаю про китайців, що вони роблять все що завгодно, у них хімія хороша і контроль досить слабкий, вони можуть робити все, що завгодно.

– Зараз фентаніл може зробити будь-яка країна, це якесь складне виробництво чи вже ні?

Якщо користуватися тим методом, який запатентований, можна робити в будь-якій країні, ніякої складної хімії там не треба

– Ні, якщо користуватися тим методом, який запатентований, можна робити в будь-якій країні, ніякої складної хімії там не треба.

– Сидить чоловік на лавці зі своєю донькою і не демонструє ознак життя, його знайшли. Це схоже на те, що може трапитися з людиною, яка змогла якимось чином отримати дозу фентанілу?

Напевно, так. Але ми цим не займалися.

– В історії з «Норд-Остом» фентаніл був в складі газу, який використовували пуд час штурму театрального центру, щоб вбити терористів і звільнити людей, деякі з них загинули в результаті цього отруєння. Це був чистий фентаніл чи це була якась його похідна? Він дійсно перебуває на озброєнні у російського ФСБ чи якихось інших підрозділів?

Багато аналогів більш сильні, ніж сам фентаніл, можливо, в десятки тисяч разів сильніші, ніж морфін. Будь-який з них при перевищенні дози зупиняє дихання

– Люди, які в цьому розбираються, сказали, що, можливо, це була якась фторпохідна, яка більш летюча і так далі. Але оскільки багато аналогів більш сильні, ніж сам фентаніл, можливо, в десятки тисяч разів сильніші, ніж морфін, то все можливо. Але будь-який з них при перевищенні дози зупиняє дихання. Іншого варіанту немає. Як при передозуванні морфіном, героїном та іншими.

– Ваш препарат, тобто основа всіх цих речовин, про які ми зараз розмірковуємо, запатентований. В яких країнах у Вас є патент на його виробництво?

Патенти всі вже давно скінчилися, оскільки фірма Янссена постачала весь світ фентанілом, і не всім фірмам хочеться займатися сильними наркотиками. Адже це пов'язано з контролем, зі спеціальним режимом і так далі. Тобто ми запропонували свій метод, охочих, крім, напевно, свого часу в Німеччині були якісь інтереси, але інших більше не цікавило це.

Оригінал матеріалу – на сайті спецпроекту «Настоящее время»

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Слова мого чоловіка, що його вбив Путін, підтвердив суд Британії – Марина Литвиненко

Десять років від смерті Литвиненка: справедливості досі немає

«За Путіним плаче Гаазький трибунал» – співавтор книги «Російська мафія – ФСБ»​

За вбивством Литвиненка стоїть уряд Росії, і його, «ймовірно, схвалив» Путін – британське слідство​

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG