Доступність посилання

ТОП новини

11 років поспіль волонтери з усієї України рятують «український Версаль» – Підгорецький замок


Підгорецький замок у селі Підгірці Бродівського району Львівської області

Львів – Понад 30 волонтерів із різних українських міст працюють на території Підгорецького замку, який ще називають «українським Версалем» та який є колишньою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського. Роботи почалися 28 липня і триватимуть до 4 серпня. Шанувальники архітектурної перлини хочуть зберегти замок і не допустити до ще гіршого його руйнування. Вони безкоштовно виконують ті роботи, про які їх просять працівники галереї мистецтв. Така акція з порятунку пам’ятки архітектури на Львівщині триває 11-й рік поспіль. Чому люди час відпусток проводять за роботою у замку?

Айтішники, математик, художники, біолог, юристи, будівельники з Харкова, Одеси, Львова, Дніпра, Івано-Франківська, Києва, Запоріжжя об’єднані любов’ю до Підгорецького замку. Вони завчасно планували свої відпустки і корегували власні плани, щоб на тиждень приїхати у Львівську область і попрацювати на території Підгорецького замку.

Андрій Шестопалов уже сьомий раз поспіль приїхав у замок із Одеси. Він – будівельник, тому його поради друзям-волонтерам дуже цінні.

Волонтери за роботою
Волонтери за роботою

Ми всі приїжджаємо за свої гроші й у свій вільний час. Мені хочеться допомогти
Андрій Шестопалов

«Ми всі приїжджаємо за свої гроші й у свій вільний час. Мені хочеться допомогти, робимо те, що просять працівники. Ми тут – волонтери, працюємо, відпочиваємо, їздимо на екскурсії. Цілий тиждень на одному місці – це середовище цікавих людей, спілкування, тому я сюди і приїжджаю», – каже Андрій Шестопалов.

Він разом із іншими волонтерами відновлює частину захисного муру Підгорецького замку, який аварійний і його обов’язково слід укріпити, щоб він вистояв ще роки. Робота нелегка, виконують її лише чоловіки. А жінки-волонтери, тим часом, викорчовують траву на подвір’ї палацу, перед входом у замок, очищують монументальні портали, прибирають зали палацу.

Підгорецький замок у селі Підгірці Бродівського району Львівської області
Підгорецький замок у селі Підгірці Бродівського району Львівської області

Спеціально спланувала свою відпустку. Гарний замок. Я можу допомогти зберегти його красу
Надія Газетова

«Також ми готуємо їжу для всіх. Я сюди приїхала сьомий раз і дуже задоволена. Спеціально спланувала свою відпустку. Гарний замок. І я щось можу мінімальне зробити, щоб допомогти зберегти його красу», – говорить волонтер Надія Газетова.

На території Підгорецького замку волонтери розбили табір. Всю роботу вони виконують за погодженням із адміністрацією замку. Волонтерський табір ініціювала культурна асоціація «Новий Акрополь» одинадцять років тому. Спершу лише розчищали доріжки, впорядковували клумби, а потім взялись і до ремонтних робіт у замку.

Юрій Воронецький був серед засновників філософсько-волонтерського табору в Україні. У 2002 році він із групою однодумців від асоціації «Новий Акрополь» познайомився з тодішнім директором Львівської картинної галереї Борисом Возницьким, який погодився на співпрацю з волонтерами. При асоціації його учасники заснували благодійний фонд, в який самі ж вносять гроші, шукають меценатів, купують необхідні матеріали для порятунку Підгорецького замку.

Ми працюємо у Кременецькому ботанічному саду і в Підгорецькому замку щороку від 2009 року
Юрій Воронецький

«Ми працюємо у Кременецькому ботанічному саду і в Підгорецькому замку щороку від 2009 року. Щороку зголошується у замок приїхати від 30 до 60 осіб. Ми розуміємо, що можемо допомогти мінімально, точково, але вже два останні роки залучаємо свої гроші і купуємо цемент чи інші матеріали. Всі продукти і всі побутові речі привозимо самі. Серед волонтерів є підприємці, які вже стали меценатами замку», – розповів Юрій Воронецький.

Волонтер за роботою
Волонтер за роботою

Замок руйнується

Десятиліттями мовиться про те, що Підгорецький замок потребує порятунку, що перебуває в жахливому стані. Нещодавно у ньому вперше від 1939 року відкрили мистецьку виставку, де експонуються копії картин XVII-XVIII століть і архівні фотографії замку. Працівники галереї мистецтв кажуть, що колекція поповнюватиметься, але будівля самого замку в дуже занедбаному стані.

Працівник Львівської галереї мистецтв Василь Мицько зауважив, що за кошти держави відремонтувати Підгорецький замок нереально – це надто велика сума: за попередньою оцінкою – від 20 до 40 мільйонів євро, але є чимало пропозицій від різних країн.

Очікуємо на рішення Львівської облдержадміністрації, щоб впорядкувати всю документацію. Тоді й меценати знайдуться
Василь Мицько

«Очікуємо на вольове рішення Львівської облдержадміністрації, щоб впорядкувати всю документацію. Тоді й меценати знайдуться, бо це місце пов’язане з історією багатьох держав. У нас не все гаразд із документацією. Замок – на балансі області, документація на всі філії досить заплутана. Це потрібно впорядкувати», – каже Василь Мицько. Тобто, пояснює він, частина замкових комплексів, які входять до Національної галереї мистецтв, належно не оформлені щодо порядку власності і обласні чиновники обіцяють це питання вирішити.

Волонтерський табір
Волонтерський табір

До ансамблю Підгорецького замку входить палац, оточений довкола ровом, костел у стилі бароко XVIII століття. Парк був тут зведений першим на території Східної Європи у XVII столітті. Деякі будівлі Підгорецького замку були зруйновані у роки Другої світової війни, а у радянський час у залах палацу облаштували санаторій для хворих на туберкульоз. Роками мовиться про те, що Підгорецький замок може стати окрасою на східних теренах Європи, але наразі його рятують дуже повільно.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG