Доступність посилання

ТОП новини

Тюнер замість гречки: як політики використовуватимуть відключення аналогу


Частина населення України вже відмовилася від аналогового телебачення. Однак, багато таких, хто не може придбати тюнер, а влада обладнання безкоштовно не дає. Як стверджують деякі політики, тільки у Кіровоградській області таких 115 тисяч. У Нацраді дивуються звідки береться така цифра, адже жодної подібної статистики немає. Експерти ж вважають, що політики намагаються використати цю ситуцію на свою користь.

Майже тиждень кияни та жителі Кропивницького живуть без аналогового телебачення. За цей час на гарячу лінію Кіровоградської обласної адміністрації надійшло 17 дзвінків, зазначив голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Юрій Артеменко. З них два звернення на загальні теми, одна скарга на покриття, і 13 запитань про те, де можна взяти безкоштовний тюнер.

Цифрове покриття

Безумовно, наголошує Артеменко, проблеми з покриттям є. Нацрада звертала на це увагу провайдера цифрового телебачення «Зеонбуд». За його словами, компанія має добудувати передавачі там, де це необхідно.

Юрій Артеменко
Юрій Артеменко

Але є ситуації, підкреслює він, коли на певних територія ставити передавачі не вигідно ні для провайдера, ні для телеканалів. До прикладу, якщо сигналу не вистачає на 20 будинків.

Іноді ж покриття на території є, але телекомпанії просто не хочуть туди заходити. І Нацрада не може змусити їх це зробити. Так, у Херсонській області є покриття, на мовлення там постійно оголошують конкурси, але жодна телекомпанія туди не йде. На їхню думку, це економічно не вигідно.

«Як вони кажуть «гріти передавач, щоб тебе почули три людини», – наводить слова представників телекомпаній Артеменко.

В таких випадках, зауважує він, людям потрібно обирати або супутник, або кабель.

Тюнерами не забезпечують

Малозабезпечені верстви населення, які не можуть придбати спеціальне обладнання для перегляду цифрового телебачення, наразі можуть дивитися лише «UA:Перший» та кілька місцевих телеканалів. Забезпечувати їх тюнерами влада поки що не збирається.

Нацрада звернулася до Кабінету міністрів України та органів місцевого самоврядування, щоб ті вирішили цю ситуацію. Втім, останні зазначають, що в бюджеті на цей рік не було закладено покупку тюнерів для тих, хто їх потребує. Можливо, наступного року буде, кажуть в Кіровоградській обладержадміністрації.

Востаннє тюнери роздавали в 2013 році. Тоді, приміром, в Кіровоградській області роздали більш ніж 21 тисячу приладів.

Артеменко заявляв, що найдешевший тюнер можна придбати за 300 гривень. Втім, медіаексперт Олександр Глущенко заперечує це. Він наголошує, що обладнання за такою ціною зараз в країні немає, аже наразі цих пристроїв в Україні мало. Все через те, пояснює Глущенко, що аналогове мовлення повинні були вимкнути спочатку в 2015 році, а потім в липні 2018, але ніхто цього не робив. Відповідно, зазначає експерт, ринок не очікував сплеску попиту на тюнери, тому не завозив більше, аніж продавалося.

«Тому коли вимкнули аналог 1 серпня, всі думали, що може ввімкнуть назад. Всі сидять і чекають, тому що ніхто не хоче вкладати кошти і знову попадати на обладнання. Через те, якщо зараз не буде істерій, то обладнання почне приїжджати», – переконаний Глущенко.

Водночас, народний депутат партії «Батьківщина» Сергій Соболев зазначив, що близько 115 тисяч мешканців Кіровоградської області не мають тюнерів і, відповідно, можуть дивитися обмежену кількість телеканалів. Відключення аналогу, на його переконання, було непродуманим і непідготовленим, і це показує безвідповідальність влади.

Втім, представник Нацради з питань телебачення та радіомовлення в Кіровоградській області Сергій Каракулін дивується, звідки депутат взяв цю цифру. Він запевняє, що подібної статистики немає.

Політичні маніпуляції через відключення аналогу

Політичний аналітик Олександр Кочетков переконаний, що політики можуть використати цю ситуацію для різноманітних маніпуляцій, особливо, напередодні виборів.

Влада буде певним чином намагатися маніпулювати
Кочетков

«Влада не втримається. Влада буде певним чином намагатися маніпулювати. На місцях більше, ніж в центрі і великих містах, де люди зможуть компенсувати недостачу інформації за рахунок Інтернету», – зазначає Кочетков.

Втім, політолог Сергій Биков не вважає, що влада буде тиснути на ЗМІ чи ще якось використовувати відключення аналогу в країні, бо не має в цьому потреби.

«Насправді, у нас будь-які дії можна підписати автоматично під спробу якихось маніпуляцій з боку влади. Але не завжди це відповідає дійсності», – каже Биков.

Сергій Биков
Сергій Биков

Політики маніпулюватимуть тим, що частина українців не може придбати тюнер, переконаний політтехнолог Олександр Курбан. Під час виборчої кампанії вони можуть роздавати обладнання для прийому цифрового сигналу, припускає він.

«Традиційна схема – це створюються якісь там благодійні фонди або громадські організації, від імені яких вони видають. Бо напряму вони не можуть цього робити – це буде підкуп. Це все одно, що гречку роздавати», – розповідає Курбан.

Олександр Курбан
Олександр Курбан

А Глущенко наголошує на тому, що роздача тюнерів політиками може бути вигідною українцям.

Використати популістів задля посилення інформаційної безпеки – чому б ні
Глущенко

«Наприклад, будь-який депутат може заїхати в прикордонне село, всім роздати тюнери, антени і налаштувати їх на українські телеканали. І люди будуть дивитися українські телеканали. Використати популістів задля посилення інформаційної безпеки – чому б ні», – каже Глущенко.

Проблема транслювання українських каналів у прикордонних областях України і на початку 5-го року гібридного протистояння з Росією є дуже гострою. Відключення аналогового мовлення теж внесе свої корективи.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG