Доступність посилання

ТОП новини

Питання не в тому, буде чи не буде томос для України, а як швидко його нададуть – речник УПЦ КП


Православні єпископи Вселенського патріархату разом із патріархом Варфоломієм (у центрі в першому ряду) в Соборі Святої Трійці в Стамбулі під час Синаксу. 2 вересня 2018 року

У Стамбулі завершився триденний Синакс (збори) всіх єпископів Вселенського патріархату, на якому однією з провідних тем була тема томосу для Української церкви. Як сказав речник УПЦ Київського патріархату після Синаксу, нині питання не в тому – буде чи не буде Томос, а коли він буде наданий – раніше чи пізніше. На Синаксі, який розпочав свою роботу одразу після відвідин Вселенської патріархії главою РПЦ патріархом Кирилом, ієрархи Вселенського патріархату обговорювали теми щодо майбутнього православ’я – зокрема шляхи створення нових помісних церков.

Синакс Вселенського патріархату відбувався 1-3 вересня на Фанарі у Стамбулі. Серед тем, які обговорювалис, як можна судити з інформації і реакцій, – як можуть створюватись помісні православні церкви, а також конкретно йшлося і про томос і автокефалію для української церкви.

Як зазначив у Твіттері президент України Петро Порошенко, Вселенський патріархат ухвалив, що має повноваження надавати державам право на створення власної помісної церкви без урахування думки Москви.

Він зауважив, що в першу чергу це право стосуватиметься України та української помісної церкви.

Як пояснив в інтерв’ю Радіо Свобода речник Української православної церкви Київського патріархату Євстратій Зоря, «дозволу питати не потрібно з однієї дуже простої причини».

Вселенський патріарх приймає рішення бо він наділений канонічним правом і традицією православ’я, а потім інші церкви до цього рішення приєднуються
Євстратій Зоря

«Бо якби йшлося про отримання дозволу, то тоді виникає питання: чи можливий консенсус? Адже очевидно, що питання, яке зараз розглядається, – питання автокефалії – це питання, яке не здатне зібрати консенсус усіх помісних православних церков. Бо якби консенсус був, то це питання давно б вже вирішилося», – сказав речник УПЦ КП.

«А так, Константинопольський патріарх повинен розв’язати питання на благо цілої Церкви за умов, коли одна чи кілька церков не мають згоди і не можуть вирішити це питання самостійно. Тому через неможливість досягнення початкового консенсусу в цьому питанні, потреба вирішити це питання диктує саме такий порядок: Вселенський патріарх приймає це рішення – бо він наділений канонічним правом і традицією православ’я таке рішення приймати, – а потім інші церкви до цього рішення приєднуються. І таким чином, проблема, яка не вирішувалася, знаходить своє вирішення», – пояснив Євстратій Зоря.

Не дозвіл, а консультації

Після звернення з українського боку щодо отримання томосу (грамоти), Вселенський патріарх надіслав делегацію до всіх помісних православних церков.

Але, як пояснює Євстратій Зоря, йдеться про інформування і консультації з помісними церквами (усього автокефальних церков нині – 15), а не отримання від кожної з них якогось дозволу на видачу томосу.

Євстратій Зоря
Євстратій Зоря

«Вселенський патріархат хоч і має особливі канонічні прерогативи, але він діє і зобов’язаний діяти в дусі соборності – тобто, він не здійснює свої повноваження абсолютно відокремлено від цілої церкви. І якраз оцей спосіб соборності – він реалізується в тому, що Константинопольський патріарх офіційно поінформував протягом попередніх місяців через спеціальну делегацію, яка відвідала глав усіх помісних православних церков про свої наміри і те, чим ці наміри викликані і як він буде діяти в цьому питанні», – каже архієпископ Євстратій.

Консультації не для того, щоб отримати якийсь дозвіл чи схвалення, а щоби всі були інформовані
Євстратій Зоря

«Але кілька разів було підкреслено, що це робиться не для того, щоб отримати якийсь дозвіл чи отримати схвалення таких дій, а для того, щоб всі були інформовані про те, яка є мотивація, які є історичні канонічні підстави для таких дій Константинопольського патріарха, щоб коли він здійснить ці дії – щоби церкви могли свідомо приєднатися до цього рішення патріарха і також визнати Українську церкву як помісну і автокефальну», – пояснює речник УПЦ КП.

Тому, як зауважують експерти, консультації з боку Вселенського патрірхату – це, по-перше, в дусі всеправославної соборності, а по-друге, це дає більше інформації для осмисленого рішення, коли настане час для визнання помісної Української церкви іншими православними церквами.

Українська церква є на шляху до незалежності
Кирило Говорун

Бо, як казав раніше Радіо Свобода теолог Кирило Говорун, визнання автокефалії з боку інших помісних церков потрібне буде вже після томосу і створення помісної церкви в Україні.

«Українська церква є на шляху до незалежності. Це викликає значну політичну стурбованість Росії і багато церков втягнуті в цю ситуацію, бо на пізнішій стадії визнання української церкви іншими церквами буде важливим», – пояснює Кирило Говорун.

Коли нова держава постає, це нормальна процедура для православних віруючих виокремити їхню церкву від інших
Кирило Галушко

А історик Кирило Галушко зазначає, що логічним є створення помісної української православної церкви, яка б мала той самий статус, що й інші автокефальні церкви.

«Коли нова держава постає, коли вона стає стабільною, це нормальна процедура для православних віруючих виокремити їхню церкву від інших і в межах цієї держави і утворити церкву, яка була б вільною від контролю з боку будь-якої іншої суверенної держави. Це сталося кілька разів у 20-му столітті – в Болгарії, Сербії, Чехії, Словаччині, Польщі тощо. Отже, це дуже логічний крок щоб незалежність була надана Українській православній церкві», – сказав раніше Радіо Свобода Кирило Галушко.

Часове питання

Як зазначив після візиту глави РПЦ патріарха Кирила до Вселенського патріархату наприкінці минулого тижня митрополит Галльський (православний митрополит Франції, підпорядкований Вселенському патріархату) Еммануїл, немає поспіху щоб видати томос Українській церкві «вже завтра».

Ми не поспішаємо видати томос завтра. Ми плануємо зробити це у спосіб, який Вселенський патріархат вважає кращим для ситуації в Україні
Митрополит Еммануїл

«Ми не поспішаємо видати томос завтра. Ми плануємо зробити це у спосіб, який Вселенський патріархат вважає кращим для ситуації в Україні, щоб була єдина церква, коли автокефалія буде надана. Вселенський патріархат є єдиною церквою, яка має право надання томосу в підсумку. Ми будемо йти далі… це процес. І це процедура, яка зараз відбувається. Ми ще не досягли завершення процедури», – сказав митрополит Еммануїл.

Митрополит Еммануїл
Митрополит Еммануїл

Євстратій Зоря зі свого боку каже, що питання томосу – це питання лише часу.

Ми повністю переконані, що це не питання принципу – буде томос чи не буде? А питання часу – швидше чи пізніше
Євстратій Зоря

«Ми повністю переконані, що це не питання принципу – буде томос чи не буде? А питання часу – швидше чи пізніше. І також тут питання підтримки: більша чи менша кількість помісних православних церков підтримують Вселенського патріарха в тому рішенні, яке буде проголошене», – пояснює в інтерв’ю речник УПЦ КП.

«І ми самі для себе маємо пояснення, можливо, не в такому швидкому темпі, як хотілося б нам (церкві) чи в цілому Україні у вирішенні цього питання. Бо Вселенський патріарх, маючи відповідальність перед цілою Церквою, він старається знайти такий спосіб, який дозволить вирішити проблеми з, як-то кажуть, найменшими втратами. То навіть коли Московський патріархат відкине проголошення цієї автокефалії, цього томосу, – він опиниться в абсолютній меншості і не буде здатен зашкодити всеправославній єдності», – каже архієпископ Євстратій і додає: «На нашу думку, виходячи з того, що ми знаємо і як прогнозуємо ситуацію, ми очікуємо, що в цьому році цей процес буде остаточно завершено».

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Вселенський патріархат не поступився в питанні томосу для України, незважаючи на візит Кирила

Велика міждержавна битва за томос для України: Кремль активно використовує спецслужби

Томос для України: потрійна поразка Кремля

Томос для України і розбите корито патріарха РПЦ Кирила

Філарет: після отримання Україною томосу історія російської церкви починатиметься з XV століття

Вселенський патріарх Варфоломій I під час вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932–33 років. Київ, 26 липня 2008 року
Вселенський патріарх Варфоломій I під час вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932–33 років. Київ, 26 липня 2008 року
  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG