Доступність посилання

ТОП новини

Мораторій Львівської облради на російськомовний «культурний продукт». Як реалізувати?


Під час пікету Конституційного суду України, який тоді розглядав справу щодо конституційності «мовного закону Ківалова-Колесніченка». Київ, 17 листопада 2016 року. (В кінцевому результаті КСУ в лютому 2018 року скасував «закон Ківалова-Колесніченка»)

Львів – На останній сесії Львівської обласної ради депутати більшістю голосів ухвалили рішення «Про мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області». Цей документ спричинив неоднозначне ставлення, бо механізмів виконання ухвали немає, як і не запропоновані жодні заходи, щоб російські пісні не звучали у громадських місцях. Незрозуміло, як реально в області боротимуться з російськомовним «культурним продуктом» і взагалі, що у це визначення вкладає обласна рада.

Розгляд проекту ухвали на останній сесії облради представила фракція ВО «Свобода». У квітні цього року депутати не підтримали цей документ. На цей раз більшість обранців, включно з керівництвом облради, проголосувала за рішення «Про мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області».

Відтак, згідно з цим документом, депутати вимагають «встановити мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту в будь-яких формах на території Львівської області до моменту повного припинення окупації території України». На цьому обласні депутати зняли з себе всю відповідальність, бо, згідно з їхнім рішенням, Львівська обласна державна адміністрація має створити робочу групу, до якої залучити представників громадськості, правоохоронних органів, районних чиновників, які б займались роз’яснювальною роботою.

Ініціював ухвалення проекту рішення депутат Львівської облради від ВО «Свобода» Руслан Кошулинський. Радіо Свобода запитало в екс-віце-спікера Верховної Ради, як реально діятиме ухвала і заборонятимуть російські пісні у публічному просторі?

Рішення облради дає можливість правоохоронцям опиратись на нього
Руслан Кошулинський

«Львівська обласна рада може дати можливість правоохоронним органам складати адміністративні акти на людей, які співають московську попсу на території Львівської області. Хтось, для прикладу, співає російською у Львові. Яку норму закону можуть застосувати правоохоронці – жодної. Але це може спонукати до побутових взаємин між мешканцями. Власне, щоб цього не було, є ухвала Львівської облради, яка дає можливість правоохоронцям застосовувати свої засоби, щоб уникнути конфлікту. Є ухвала і вони можуть забороняти, припинити, проводити бесіди, брати адміністративні стягнення чи затримати особу. А до того не могли цього зробити. Рішення облради дає можливість правоохоронцям опиратись на нього», – пояснив свою ініціативу щодо заборони російського культурного продукту Руслан Кошулинський.

Спілкуються листами

У Львівській обласній державній адміністрації пояснили, що у квітні було звернення від депутатів облради про встановлення мораторію на російський культурний продукт на території Львівщини. І згідно з дорученням голови обладміністрації були розіслані листи, звернення у різні заклади культури, підприємства громадського харчування, транспорту, у туристичні компанії з поясненням не вмикати російські пісні.

«Наразі ми так реагуємо. Комунікація – це єдине, що може бути. Зараз хочемо долучити більше людей», зауважила керівник департаменту з питань культури, національностей і релігій Львівської облдержадміністрації Мирослава Туркало.

У 2012 місцеві депутати Львова і області своїм рішенням заборонили російську попсу у маршрутках, але далеко не всі водії дотримуються цієї вимоги. Хоча у Львові відтоді взагалі діє мораторій на будь-яку музику у громадському транспорті.

У 2016 році і волонтери запустили «чорну мапу», на якій кожен охочий може позначити місце, де крутять російську попсу, і навесні цього року карта була оновлена. Активісти навіть навідувались у ті заклади, щоб поспілкуватись із власниками. І це чи не єдиний на сьогодні дієвий метод боротьби з російською попсою.

Міськими депутатами ухвалене рішення про заборону на проведення у Львові гастролей музикантів і акторів, які підтримали російську агресію щодо України. Як тільки хтось із таких митців планує виступ, громадські активісти протестують. Знову ж таки, це лише громадська ініціатива і контроль за дотриманням ухвали.

Це є формальне рішення, яке не породить ніяких правових актів. Ухвала має лише рекомендаційний характер
Олег Мицик

«Встановити мораторій – це заборона чи що? Встановити мораторій у тих органах, які належать обласній раді, можна. Це є формальне рішення, яке не породить ніяких правових актів. Тобто, це не породжує ніяких правових наслідків. Обласна рада може рекомендувати, доручати, ухвала має лише рекомендаційний характер. Для чого ухвалювати рішення, які не можна виконати?» – говорить юрист Олег Мицик.

Те, що ухвала Львівської облради не буде дієвою, наголошує і юрист Володимир Марусяк, бо місцева влада не має повноважень обмежувати у чомусь. «Дане рішення носить популістський характер. Тільки законом, тобто Верховна Рада, можна запровадити таке обмеження щодо російськомовного «культурного продукту», – каже він.

Рішення обласних депутатів викликало неоднозначну оцінку серед львів’ян, тому що воно є неефективним через відсутність механізмів боротьби з російськомовним «культурним продуктом» на законодавчому рівні, а тому ухвалу Львівської облради називають популістською.

На п’ятому році війни такі рішення виглядають як мінімум дешевим популізм. Головний і єдиний спосіб витіснити російський вірус із голів людей – це підстави пишатись власною країною та її культурою
Ігор Лильо

«На п’ятому році війни такі рішення виглядають як мінімум дешевим популізмом. Це якщо не використовувати термін провокація. Головний і єдиний спосіб витіснити російський вірус із голів людей – це підстави пишатись власною країною та її культурою. А умови для таких підстав мали б створювати ті, хто визначає правила. Оскільки вони майже нічого для цього не роблять то й відволікають людей такими «рішеннями»», – вважає львовознавець, історик Ігор Лильо.

У Львівській міській раді також група депутатів підготувала проект ухвали про заборону у Львові використовувати у громадських місцях російськомовні пісні, але це питання ще не розглядали на сесії.

НА ТЕМУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ:

Малюнок художника Олексія Кустовського
Малюнок художника Олексія Кустовського

Українська красуня біля моря. Одеса стає україномовною

Українське Азовське море: україномовний простір – запорука цілісності держави

75% української мови: в тому числі і для мовлення на ОРДЛО та Крим

В Україні розпочинається десятиліття української мови – указ

Україна і «русский мир». Якою має бути стратегія державної мовної політики?

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG