Доступність посилання

ТОП новини

Судовий позов у Лондоні проливає світло на зв’язки Фірташа з британським керівництвом


Дмитро Фірташ

Лондон – Британський бізнесмен Аджіт Чеймберс подав судовий позов, у якому звинувачує британського прем'єр-міністра Бориса Джонсона у допомозі «пропутінському українському олігархові» Дмитру Фірташу у придбанні лондонську пам'ятку архітектури – будинку колишньої станції метро «Бромптон Роуд». У позові також проливається світло на тісні стосунки олігарха з британським істеблішментом, зокрема, згадуються імена і конкретні випадки. У зв'язку з цим позовом прискіпливу увагу нині приділяють пожертвам Фірташа Консервативній партії і його зв'язкам з британським керівництвом, попри розслідування ФБР і звинувачення у відмиванні величезних коштів на користь російської організованої злочинності. На додаток, депутат парламенту Гелен Ґудман закликала використати нове британське законодавство щодо «​непояснених джерел збагачення» проти Фірташа і повернути у власність держави історичну будівлю колишньої станції лондонського метро.

Відомий своєю участю у популярному британському підприємницькому телевізійному шоу «Барліг дракона», бізнесмен з міста Брайтон Аджіт Чеймберс свого часу висунув амбітний план з переоблаштування закинутих старих станцій лондонської підземки у повноцінні туристичні об'єкти. Він, з притаманним йому ентузіазмом, поділився 2009 року своїми планами з тодішнім мером Лондона, а нині британським прем’єром Борисом Джонсоном. Чеймберс каже, що Джонсон надзвичайно зацікавився змальованими йому перспективами надання «другого дихання» старим будівлям станцій метро британської столиці, пообіцявши свою підтримку у втіленні цих планів у життя.

Проте, коли справа дійшла до купівлі історичного будинку станції «Бромптон Роуд», що у фешенебельній дільниці Челсі, Чеймберс раптом змушений був облишити свої спроби придбати цю пам’ятку архітектури і історії Лондона, як тоді пояснювалось – «з міркувань безпеки». І от 7 років по тому, Аджіт Чеймберс подав судовий позов зі звинуваченнями особисто нинішнього прем’єра Джонсона у допомозі з купівлі цієї будівлі Дмитром Фірташем. Чеймберс вважає, що цілий хід аукціону з продажу будинку колишньої станції «Бромптон Роуд» було підлаштовано у такий спосіб, аби його зміг придбати саме український олігарх зі зв’язками у Кремлі Дмитро Фірташ, який ще й на додаток був відомим донором Консервативної партії при владі. Все це відбулось попри те, що, як зазначає Чеймберс у своєму позові, представники британського керівництва і міжнародні служби безпеки розглядали постать Фірташа, як таку, що несе загрозу саме з огляду на безпеку.

Аджіт Чеймберс також оприлюднив деталі певних подій, які відбулись за кілька днів перед проведенням аукціону з продажу станції «Бромптон Роуд» 2013 року. Зокрема йдеться про те, як якийсь невідомий українець раптом прийшов до помешкання Чеймберса у Лондоні і поводився у доволі загрозливий спосіб, що змусило британського бізнесмена винайняти додаткову охорону і відмовитись від участі в аукціоні. Відтак, Дмитро Фірташ практично купив будівлю лондонської станції без жодної конкуренції. Cаме у зв’язку з цим Чеймберс подав свій судовий позов проти Боріса Джонсона зі звинуваченням у зловживанні службовим становищем.

У британських засобах інформації вже повідомлялось, що міністерство оборони Великої Британії, яке співволоділо будівлею станції, тоді навіть відтермінувало виплату Фірташем 33 мільйонів фунтів стерлінґів із загальної вартості будинку у 53 мільйони, що, у такий спосіб дозволило українському олігархові здобути безвідсотковий кредит у 33 мільйони фунтів стерлінґів. Тоді цю оборудку навіть охрестили «ризикованою позикою Фірташеві від британських платників податків».

«У серпні 2016 року, журналісти британської телекомпанії Channel 4 побачили документи, які вказували на те, що Фірташ заплатив лише третину суми при купівлі будинку станції «Бромптон Роуд». А це значить, що британські платники податків надали пов'язаному з російською організованою злочинністю українському ґанґстерові позику у 33 млн фунтів для купівлі станції метро, саме тоді, коли Боріс Джонсон був мером Лондона»

Також у Британії зацікавились фактом того, що буквально двома тижнями по тому, як Фірташ купив будинок станції «Бромптон Роуд», українського олігарха заарештували за ордером ФБР за звинуваченнями у рекеті і відмиванні грошей. Цікавим видається і те, що тижнем по тому за Фірташа вніс величезну грошову заставу Василь Анісімов, російський мільярдер, який очолює Федерацію дзюдо Росії і є надзвичайно наближеним до президента тієї країни Володимира Путіна.

Все це дістало неабиякий розголос у Британії, що спричинило заклик депутатки парламенту від Лейбористської партії Гелен Ґудман використати нове британське законодавство щодо «непояснених джерел збагачення» проти Фірташа і повернути у власність держави історичну будівлю колишньої станції лондонського метро. Проте британське керівництво ніяк не відреагувало на цей заклик у стінах парламенту, і не виказало жодних ознак того, що у цій справі щось може змінитися.

«Це «грошове дерево» явно труситься над усіма, окрім громадян Сполученого Королівства. Попри заклики депутатки Гелен Ґудман до застосування закону про «непояснені джерела збагачення»​ проти Фірташа і повернення британським платникам податків будівлі станції «Бромптон Роуд», британський уряд не зробив жодного кроку у цьому напрямку»

З огляду на останнє, увагу привертає доволі помітне проникнення Фірташа, і пов’язаних з ним представників британського істеблішменту, до самої верхівки керівництва Великої Британії. Так наприклад свого часу британська служба зовнішньої розвідки МІ5 заблокувала можливе призначення баронеси Ліліан Полін Невілл-Джонс, яка мала посаду державного міністра з питань безпеки та антитерористичної діяльності в уряді прем’єра-консерватора Дейвіда Камерона, радницею з питань національної безпеки саме з причини її зв’язків з Фірташем. Баронеса Невілл-Джонс приймала пожертви від Роберта Шетлера-Джонса, керівника глобальної мережі компаній Фірташа – Group DF. Британське розвідувальне відомство має всі підстави вважати, що Дмитро Фірташ тісно пов’язаний із Семеном Могілевичем, одним з найрозшукуваніших ФБР підорюваних злочинців, якого вважають «босом всіх босів» глобальних угруповань російської організованої злочинності.

У зв’язку з цим варто пригадати, що колишній посол США до України Вілліам Тейлор зазначав, що Фірташ особисто визнав, що саме ватажок російської організованої злочинності Могілевич був рушійною силою, яка стояла за діяльністю газової імперії Фірташа. Саме газова компанія Фірташа «РосУкрЕнерго» потрапила під розслідування ФБР разом з Могілевичем 2006 року.

«Тут все пов’язано. У таємній службовій записці посол Вілліам Тейлор писав: «Він (Фірташ) визнав зв’язки з російською організованою злочинністю і постаттю Семена Могілевича, заявивши, що потребував схвалення Могілевича для того, аби розпочати свій бізнес»

Беручи також до уваги активне фінансування Фірташем проросійського режиму українського президента-втікача Віктора Януковича, багато оглядачів у Британії висловлюють своє глибоке здивування тим, що продаж станції «Бромптон Роуд» Фірташу відбувся буквально після перемоги української Революції гідності. Ба більше, найпершою помітною українською постаттю, яка зустрілась після перемоги Майдану з представниками британського уряду був саме Дмитро Фірташ. Безпосередню допомогу у цьому українському олігархові надав нинішній міністр культури і засобів інформації Сполученого Королівства – Джон Віттінґдейл та політик-консерватор Річард Спрінґ. Обидва політики також перебували у керівництві фінансованого Фірташем Британо-українського товариства.

Британський політичний оглядач Коум Тісслтвейт вважає, що не лише Джон Віттінґдейл а й деякі інші представники британського керівництва напряму чи опосередковано просували інтереси Дмитра Фірташа у Сполученому Королівстві, що дозволило українському олігархові буквально покрити верхівку британського політикуму своїми подекуди майже невидимими, а подекуди доволі явними тенетами.

«Представники уряду Консерваторів на зразок Джона Віттінґдейла були таким собі двигуном, який пришвидшував оберти впливу Фірташа у Британії, що зрештою привернуло увагу з очевидних хибних причин», - зазначив Ком Тісслтвейт.

Запитання без відповідей

У британському суспільстві нині піднімається низка запитань, пов’язаних з оборудкою Фірташа з купівлі історичної будівлі станції лондонського метро. По-перше, чому британський уряд погодився продати цей будинок українському олігархові, підозрюваному у відмиванні грошей для російського злочинного світу? По-друге, чому продаж цього об’єкту таки відбувся попри дані британської розвідки, які вказували на те, що Дмитро Фірташ є безпосереднім агентом Кремля і фінансистом кривавого режиму Януковича, причетного до розстрілу мирних демонстрантів у Києві? По-третє, чому чільні постаті Консервативної партії при владі приймали фінансові пожертви від українського олігарха з таким сумнівним послужним списком? Ну й зрештою, підсумковим запитанням тут постає – чому і досі у Британії не було проведено розслідування цього справжнього скандалу.

Тим часом доповідь комітету британського парламенту з питань розвідки і безпеки щодо російського впливу на британську політику і надалі не оприлюднюється. У цьому зв’язку виглядає на те, що частково з огляду на історію з продажем українському олігархові історичної будівлі британської столиці за сумнівних обставин, прем’єр-міністр Боріс Джонсон усіляко намагається затримати публікацію цієї доповіді.

Багатомільйонні втрати коштів британських платників податків з причини оборудки Фірташа вчергове виводять на поверхню питання про агентів впливу Путіна у Сполученому Королівстві і бурхливий потік «брудних» грошей, який і далі тече до Лондона.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG