Доступність посилання

ТОП новини

Росія і Саудівська Аравія обвалили ціни на нафту. Що відбувається?


Логотип ОПЕК (Організації країн-експортерів нафти) на штаб-квартирі у Відні. Членами цієї організації є країни, чия економіка залежить від доходів з експорту нафти
Логотип ОПЕК (Організації країн-експортерів нафти) на штаб-квартирі у Відні. Членами цієї організації є країни, чия економіка залежить від доходів з експорту нафти

Ціни на нафту на відкритті понеділкових торгів уночі по Москві обвалилися на 30 відсотків. Пізніше падіння відігралося, але все ж воно виявилося найбільшим із часів війни в Перській затоці в 1991 році. Цінову війну почала Саудівська Аравія після розриву угоди Росії з країнами ОПЕК. Слідом за нафтою падають світові ринки й очікується обвал рубля. Навіщо найбільшим країнам-виробникам нафти було знижувати ціну?

  • Обвал цін є наслідком відмови Росії брати участь в угоді з Організацією країн-експортерів нафти ОПЕК. Наприкінці минулого тижня, у п’ятницю представник Москви на переговорах у Відні відмовився не тільки від запропонованого Саудівською Аравією плану зі скорочення видобутку, а й від підтримки попередньої угоди, що дозволяє управляти світовими цінами на нафту з 2016 року. Хід Кремля виявився несподіваним для інших учасників альянсу – на переговорах міністри енергетики країн ОПЕК були в такому шоці, що не знали, що сказати, – анонімно розповів один із учасників зустрічі агентству Bloomberg.

  • Росія сподівається, що завдасть удару по виробниках сланцевої нафти в США. Рік тому глава «Роснефти» Ігор Сечин писав Володимиру Путіну листа, в якому назвав угоду Росії з ОПЕК стратегічною загрозою, вигідною США, – розповідає агентство Reuters. Після сланцевої революції, яку багато років заперечували в Росії, найбільший у світі споживач нафти США став і її найбільшим виробником. Видобуток сланцевої нафти вигідний, поки нафта відносно дорога. Довготривале зниження ціни дозволить не тільки обмежити сланцевий нафтовидобуток, але і скоротити майбутні інвестиції в галузь з боку великих нафтових компаній, пояснюють можливу логіку «Роснефти» ринкові аналітики. За свідченнями очевидців, рішення ухвалювали без участі інших нафтових компаній – їхня думка була тільки вислухана.

  • У відповідь на російський демарш Саудівська Аравія пообіцяла безпрецедентні знижки на нафту. В очікуванні угоди у Відні ціни на нафту трималися вище 50 доларів за барель, однак стали знижуватися відразу після засідання. Відразу після переговорів саудівський нафтовий гігант Saudi Aramco отримав від уряду розпорядження встановити знижки на сиру нафту. Вони сягнули 8 доларів за барель і були найбільшими за 20 років, – зазначало видання The Bell.

Королівству також не вигідна низька ціна, однак Саудівська Аравія з одного боку хоче покарати Росію за ухвалене рішення і повернути Москву за стіл переговорів, з іншого – зацементувати своє становище найбільшого постачальника нафти, – пише газета The Financial Times.

  • Обвал ціни на нафту вже призводить до серйозного ослаблення рубля. До ранку понеділка на міжнародних торгах євро зростав вище за 85 рублів (28,7 гривні у перерахунку – ред.), долар США – вище за 75 (25,2 гривні у перерахунку).

Центробанк, незважаючи на вихідний день у Росії, вже пообіцяв підтримати рубль відмовою від купівлі валюти на внутрішньому ринку до квітня.

  • Але проблеми не тільки у Росії. Зниження цін на нафту призвело і до зниження світових фінансових індексів – зі зниженням близько п’яти відсотків торгувалися ф’ючерси на промислові індекси США, більше ніж на п’ять відсотків обвалився японський Nikkei 225, австралійський S & P / ASX 200 – більше ніж на 7 відсотків. Кращим на азійських ринках виявився індекс шанхайської біржі Shanghai Composite, але і він упав майже на три відсотки. З падінням відкрилися й європейські ринки.
  • Ціна нафти в районі 30 доларів за барель загрожує Росії бюджетним дефіцитом і девальвацією рубля. У російському бюджеті базова ціна нафти Urals на 2020 рік склала 42,4 долара за барель. При цінах вищих Мінфін закуповує на додаткові доходи бюджету валюту, а при їхньому падінні повинен продавати її. Urals коштує дешевше ніж Brent приблизно на 1,5-2 долара. З 2018 року російський бюджет профіцитний, а витрати йдуть до Фонду національного добробуту, обсяг якого становить близько 125 мільярдів доларів. Ці гроші, за задумом уряду Росії, повинні допомогти їй пережити складні часи при поганій кон’юнктурі ринків.

На тему обвалу ціни на нафту можна у твітері знайти й іронічні реакції, як ось ця:

Оригінал публікації на сайті Російської редакції Радіо Свобода. Над адаптацією тексту працювала Людмила Ваннек

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG