Доступність посилання

ТОП новини

Демографічна криза в Росії поглиблюється


Прага – Оприлюднені в Росії попередні дані минулорічного перепису свідчать про поглиблення демографічної кризи. У порівнянні з попереднім переписом 2002 року, населення Російської Федерації скоротилося на понад 2 мільйони осіб, погіршився баланс між жінками і чоловіками, з 83 регіонів Росії тільки у 20 кількість населення збільшувалася, при цьому йшлося переважно про так звані національні республіки.

За станом на жовтень минулого року, коли проводили останній перепис, населення Росії складало нецілих 143 мільйони осіб. Із них значно більше половини, майже 54%, є жінки, і майже 74% росіян живуть у містах.

Дані, опубліковані цього тижня, не здивували дослідників. Вони вказують, що дисбаланс між жінками і чоловіками створюється через «велику кількість ранніх смертей серед чоловічого населення».

Повні дані перепису, включно з цифрами народжуваності і смертності, будуть опубліковані не раніше від 2013 року. Але, з огляду на тенденції, експерти говорять, що, найімовірніше, прогнози ООН про те, що населення Росії скоротиться до 116 мільйонів до 2050 року, виправдаються.

Попереду знову «демографічна дірка» – демограф


Незважаючи на нещодавнє незначне покращення рівня народжуваності, аналітики говорять, що загальна тенденція до скорочення населення зберігатиметься, бо відбувається зміна поколінь. На зміну численнішому і здоровішому поколінню 1980-х приходить покоління лихоліть 1990-х, зауважує голова центру демографічних досліджень у Татарській академії наук у Казані Флюра Ільдарханова.

«Населення збільшилося протягом останніх кількох років, – каже вона. – Але воно буде знову скорочуватися, бо почнуть мати дітей ті, що були народжені у 1990-х роках. Населення скоротиться знову, і буде «демографічна дірка».

Лише у кількох регіонах Росії зафіксовано зростання кількості населення. Серед них великі міста, Москва і Санкт-Петербург, а також мусульманські республіки Північного Кавказу. Проте місцеві спостерігачі сумніваються у правдивості офіційних даних.

Усам Байсаєв, активіст правозахисної організації «Меморіал», говорить, що дані з Чечні були спотворені через те, що попередній перепис 2002 року не був точним. «Я пам’ятаю, як проводився перепис у Чечні. У кількох місцях обліковці навіть не побували, особливо у гірських селах. Вони боялися там з’являтися, бо ці місця, особливо вночі, контролювали повстанці», – зауважив правозахисник.

Крім того, за словами Усама Байсаєва, і центральна влада, і місцева зацікавлені в тому, щоб роздути цифри з політичних причин. Адже місцева влада може отримати більше субсидій, а центральна влада може рапортувати, що населення Чечні зростає і що дані правозахисників про вбивства не відповідають дійсності.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG