Дані, опубліковані цього тижня, не здивували дослідників. Вони вказують, що дисбаланс між жінками і чоловіками створюється через «велику кількість ранніх смертей серед чоловічого населення».
Повні дані перепису, включно з цифрами народжуваності і смертності, будуть опубліковані не раніше від 2013 року. Але, з огляду на тенденції, експерти говорять, що, найімовірніше, прогнози ООН про те, що населення Росії скоротиться до 116 мільйонів до 2050 року, виправдаються.
Попереду знову «демографічна дірка» – демограф
Незважаючи на нещодавнє незначне покращення рівня народжуваності, аналітики говорять, що загальна тенденція до скорочення населення зберігатиметься, бо відбувається зміна поколінь. На зміну численнішому і здоровішому поколінню 1980-х приходить покоління лихоліть 1990-х, зауважує голова центру демографічних досліджень у Татарській академії наук у Казані Флюра Ільдарханова.
«Населення збільшилося протягом останніх кількох років, – каже вона. – Але воно буде знову скорочуватися, бо почнуть мати дітей ті, що були народжені у 1990-х роках. Населення скоротиться знову, і буде «демографічна дірка».
Лише у кількох регіонах Росії зафіксовано зростання кількості населення. Серед них великі міста, Москва і Санкт-Петербург, а також мусульманські республіки Північного Кавказу. Проте місцеві спостерігачі сумніваються у правдивості офіційних даних.
Усам Байсаєв, активіст правозахисної організації «Меморіал», говорить, що дані з Чечні були спотворені через те, що попередній перепис 2002 року не був точним. «Я пам’ятаю, як проводився перепис у Чечні. У кількох місцях обліковці навіть не побували, особливо у гірських селах. Вони боялися там з’являтися, бо ці місця, особливо вночі, контролювали повстанці», – зауважив правозахисник.
Крім того, за словами Усама Байсаєва, і центральна влада, і місцева зацікавлені в тому, щоб роздути цифри з політичних причин. Адже місцева влада може отримати більше субсидій, а центральна влада може рапортувати, що населення Чечні зростає і що дані правозахисників про вбивства не відповідають дійсності.