Доступність посилання

ТОП новини

США – Китай: повітряний інцидент


США – Китай: повітряний інцидент

Прага, 9 квітня 2001 – У центрі уваги західних газет залишається криза у взаєминах між США і Китаєм у зв’язку із зіштовхненням американського і китайського військових літаків неподалік від китайських територіальних вод. Кризову ситуацію поглиблює дальше затримування в Китаї екіпажу американського літака і самого літака, що зробив аварійну посадку на китайському острові Ханань.

Коментуючи вимоги Пекіна, який очікує офіційного вибачення від Вашінгтона і таким чином визнання вини за інцидент, газета «Нью-Йорк таймс» пише в редакційній статті, що дотепер ні американська, ні китайська сторона не знають деталей інциденту, не знають - котрий з літаків спричинив зіштовхнення, тому вислови жалю із приводу загибелі китайського пілота, з якими виступили президент США Буш і держсекретар Пауел, як підкреслює газета, були цілком достатні. Газета припускає, що нинішня поведінка Пекіна, тобто затягування кризи, може свідчити про бажання випробувати нового президента США. Вимоги від Вашінгтона офіційного вибачення за нинішніх умов може означати, пише на закінчення «Нью-Йорк таймс», що Пекін погано розуміє американські політичні реалії.

Тим часом коментатор газети «Вашінгтон пост» Фаред Закарія коментує нинішню кризу у взаєминах між США і Китаєм під іншим аспектом. Поведінку китайських керівників у нинішньому протистоянні, на його думку, визначає націоналізм і політичні амбіції. Ніхто із теперішніх або потенційних керівників Китаю не бажає виглядати м’яким і демонструвати поступливість.

Газета «Уолл стріт джорнел» містить коментар Еліота Когена, який складає вину за поглиблення нинішньої кризи на Вашінгтон. Будь-яка міжнародна політична криза завжди має дві інтерпретації. У нинішній ситуації, згідно з першою інтерпретацією, мова може іти про раціонально розраховані інтереси, контрольовані компетентними людьми, які недооцінили свого противника, але які завжди знають, що вони роблять. В іншому випадку криза є наслідком помилки, яка виходить із гонору, гніву і некомпетентності. Саме другий варіант автор приписує адміністрації Буша у нинішньому протистоянні проти Пекіна. Автор закликає Вашінгтон врахувати нинішній урок з огляду на те, що Китай з його зростаючим потенціалом із часом може стати суперником, інтереси якого часто зіштовхуватимуться з американськими інтересами.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG