Доступність посилання

ТОП новини

Ізраїльсько-палестинський конфлікт. Американсько-китайські взаємини


Ізраїльсько-палестинський конфлікт. Американсько-китайські взаємини

Прага, 11 квітня 2001 – Ізраїльсько палестинський конфлікт і далі залишається у центрі уваги західної преси. Інша тема, яка не сходить зі сторінок західних газет – це дальше протистояння між Сполученими Штатами і Китаєм у зв’язку з недавнім повітряним інцидентом неподалік від китайських територіальних вод.

Газета «Інтернешанел геральд трібюн» містить коментар Генрі Сіґмана, який аналізує причини поглиблення близькосхідної кризи. Автор припускає, що ні Ізраїль, ні Вашінгтон до кінця не усвідомлюють, що вимоги нового ізраїльського уряду, тобто уряду Шарона припинити палестинські протести перед відновленням переговорів означали б погодження палестинців із дальшою окупацією. Тим часом палестинці, на думку автора, припинили б інтифаду, якби вони мали підстави вірити, що їхні акції матимуть відповідні наслідки. Інакше, як вважає автор, палестинські опозиційні групи звинуватять Арафата в капітуляції перед Шароном.

Тим часом газета «Вашінгтон пост» у редакційній статті на цю ж тему теж вважає, що припинення палестинських масових протестів без відновлення інтенсивних взаємних консультацій було б очікувати нереально. Цей факт Шарон визнав, що газета називає позитивною ознакою. Принаймні тепер є якась підстава сподіватися, веде далі «Вашінгтон пост», що Арафат може розміркувати справу припинення насильств, які він фактично започаткував.

Західна преса, зокрема американська продовжує коментувати кризу в американо-китайських взаєминах у зв’язку з недавнім повітряним інцидентом. У рамках протистояння нині постали інші проблеми, які можуть лише поглибити кризу у взаєминах між двома країнами. Серед іншого газета «Нью-Йорк таймс» у середу коментує нову заяву Пекіна, в якій китайські керівники відкинули пояснення Вашінгтона у справі помилкового удару американської авіації по будинку китайського посольства в Бєлграді під час бомбардування сербських стратегічних об’єктів у травні минулого року. Під час помилкового ракетного удару по будинку загинути троє китайських дипломатів і принаймні 20 осіб були поранені. Вашінгтон заявив, що то був трагічний випадок з вини середнього рівня працівника ЦРУ. Після вибачення і сплати компенсацій родинам постраждалих Вашінгтон закрив справу. Тепер Пекін, як повідомляє газета «Нью-Йорк таймс», вимагає поновного розслідування справи і належного покарання винуватців на відповідному рівні. Китайські керівники відкинули пояснення, що американська авіація не мала точних даних про розташування будинку китайського посольства і переплутала з ціллю, тобто іншим будинком, розташованим на віддалі кількохсот метрів. Пентагон та інші офіційні особи США вважають, що нинішні претензії Пекіна розраховані на внутрішню аудиторію Китаю у зв’язку з недавнім повітряним інцидентом. Вони, однак, визнають попередні заяви китайських керівників, що помилкове бомбардування будинку китайського посольства в Бєлграді було ударом по гідності Китаю.

Інша проблема у взаєминах США-Китай, яка нині висувається на передній план у зв’язку із кризою у взаєминах – це продаж Тайваневі найновішої американської радарної техніки і зброї. Цю тему порушує газета «Інтернешанел геральд трібюн». Цього місяця, зазначає газета, конгрес США повинен вирішити справу можливого продажу Тайванееві згаданої техніки і зброї. Дальше затримування китайськими властями американського екіпажу і військового літака, як можна очікувати, вирішить справу продажу на користь Тайваню, проте може лише поглибити протистояння обох сторін.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG