Доступність посилання

ТОП новини

Американський політолог про перспективи України


Американський політолог про перспективи України

Прага, 30 квітня 2001 — Скинення прем’єр-міністра – реформатора Віктора Ющенка започаткувало період напружених політичних маневрів і великої непевності в Україні, що може призвести до зміцнення політичної влади в руках кількох політичних фракцій, контрольованих олігархами — про це попереджає Адріян Каратницький, президент американської правозахисної організації Фрідом Гаус — «Дім Свободи», в своїй статті «Усунення реформатора» в останньому числі європейського видання щоденника Вол Стріт Джорнал і в інтерв’ю для Радіо Свобода.

Усунення Віктора Ющенка було продиктовано не його економічними невдачами, зазначає Адріян Каратницький. Саме Ющенкова економічна політика й його досягнення зробили його широко популярним політичним лідером, і за даними соціологічних досліджень проти його відставки висловилось удвічі більше опитаних, ніж за неї. Але те, що Ющенко встановив контроль над скорумпованим українським енергетичним сектором, розсердило невелику групку олігархів, що їхні політичні партії мають понад 20 відсотків місць у розколеному на фракції українському парламенті. Втрата понад мільярда доларів річно в незаконно отримуваних прибутках із енергетики спонукала економічних магнатів до дії, констатує автор статті.

Ці контрольовані олігархами партії вийшли з нестійкого альянсу з партіями реформаторськими й вступили в тактичний блок із українськими комуністами-ретроградами, щоби скинути уряд. Їхні дії полегшила дедалі більша політична слабкість Президента Леоніда Кучми, вважає Адріян Каратницький:

«Я би сказав, що це є виявлення включно й слабкості самого Президента Кучми: мені здається, що тут є відомо, що сили, котрі бачать, що він є ослаблений цією кризою, що далі розвивається, цим скандалом, мають більший апетит на розподілення повноважень і влади в країні і намагаються на фоні цієї кризи поширити свій вплив», – сказав Адріян Каратницький в інтерв’ю нашому вашин∂тонському кореспондентові.

Президент «Дому Свободи» звертає увагу, що до розгляду недовіри урядові вважалося, що Леонід Кучма має помітний вплив на кілька олігархічних фракцій у Верховній Раді — але навіть попри словесну підтримку уряду з боку Президента за недовіру проголосували навіть партії давнього Кучминого приятеля Олександра Волкова і Віктора Пінчука, який швидко збагатів відтоді, як став фактичним зятем Кучми.

Недовіра урядові також може відкрити шлях до влади якомусь безжалісному суперникові Кучми з лав олігархічних фракцій чи силових структур, уважає Адріян Каратницький.

Автор статті згадує нещодавню розмову в Н’ю Йорку з представником однієї з провідних українських олігархічних партій — той розповідав про серйозні проблеми Президента України зі здоров’ям і натякав, що до кінця терміну він на посаді не добуде. Такі розмови з боку угруповань, що вважаються за пропрезидентські, становлять дилему для Леоніда Кучми — якщо він створить уряд, у якому переважатимуть олігархічні кліки, вони можуть отримати потужний стимул усунути його від влади й перехопити президентство на дочасних виборах, пише Адріян Каратницький.

В інтерв’ю для Радіо Свобода він додав: «Я не можу сказати ще, на підставі того, що діялося, чи існує перманентна чи навіть тимчасово стабільна коаліція між комуністами і олігархами (…), але мені здається, що можна одне сказати: що якщо це буде перманентна (коаліція), то це дійсно погіршить внутрішній розвиток України, як і її зовнішні стосунки з нормальним демократичним процвітаючим, економічно процвітаючим світом, з котрим Україна повинна інте∂руватись, — але з другої точки зору, я би сказав, якщо це не є перманентна (коаліція), якщо це була тимчасова коаліція виключно для усунення Ющенка, наступні дні виявлять, що прийде на (її) місце і чи буде існувати якась інша стабільна коаліція, котра може витворити уряд».

Що б не сталося в Україні найближчими тижнями й місяцями, одне стає дедалі ясніше: послаблений Президент Кучма вже не є головним ∂арантом економічних реформ чи прозахідної орієнтації України, попереджає Адріян Каратницький. Нагадаємо, що думка про Президента України як реформатора чи не найбільш поширена на Заході.

Реформаторський курс, пише далі в статті президент «Дому Свободи», муситимуть формувати впливові й об’єднані громадянські й політичні сили, що мають твердий намір встановити систему контролю й балансу між законодавчою й виконавчою владою, зміцнити незалежність судової влади й викорінити буйну корупцію — такого ж об’єднання в Україні ще немає.

Сили, що виступають за реформи, з’ясують, що шлях до політичної перемоги сповнено викликів, зазначає Адріян Каратницький. І не останній із них — це домінування українських і російських олігархів в електронних і друкованих засобах інформації в Україні. Останніми ж тижнями ці засоби ще розширили свій і так ганебний послужний список дезінформації й перекручень, мовиться далі в статті, яка наводить приклади кампанії очорнення Ющенка та його дружини-американки; до речі, ця кампанія, на думку автора, походить із Росії.

Але, вважає американський правозахисник, мільярди доларів американської й західноєвропейської допомоги й позик Україні не пропали марно — Україна вже має велике коло виборців, що виступають за реформи й за співпрацю з Заходом. Ці продемократичні сили мають реальний шанс наступними місяцями й роками повернути стратегічно важливу країну на шлях політичної й економічної свободи.

І хоча немає сумніву, що усунення прем’єр-міністра – реформатора в Україні було відступом назад, є добрі шанси, що воно стане тепер каталізатором необхідних змін, сподівається президент американської правозахисної організації Фрідом Гаус — «Дім Свободи» Адріян Каратницький.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG