Доступність посилання

ТОП новини

Хто «нагріє руки» на відкритті українського посольства в Багдаді?


Хто «нагріє руки» на відкритті українського посольства в Багдаді?

Прага, 21 травня 2001 - На словах Україна рухається у Європу, а на практиці зближується з Іраком, проти якого вже 10 років діють міжнародні санкції. У неділю в Багдаді було офіційно відкрите українське посольство. На відміну від Білорусі і Росії, більшість західних держав мають обмежені дипломатичні контакти з Іраком, називаючи Саддама Хуссейна диктатором. А Білий Дім звинувачує нинішніє керівництво Іраку у спробах розробити зброю масового знищення.

Тим часом перший віце-прем’єр Юрій Єхануров, який відкрив українське посольство в Багдаді 20 травня, вже не вперше в Іраку. В інтерв’ю Радіо Свобода він заявив, що працювати з такими державами як Лівія та Ірак Україна повинна, незважаючи на санкції США чи ООН, які діють проти Тріполі і Багдада.

Юрій Єхануров

Позиція України в тому, що не народ повинен відповідати за дії лідерів, якщо є якісь помилки. І в даному випадку санкції проти цих країн недоречні в цих умовах. Треба залучати ці країни і людей до світової спільноти. Україна дуже мало працює з цими державами. У нас мізерний товарообіг, але це традиційні ринки збуту наших товарів. Раніше у складі фахівців Радянського Союзу, які працювали в Іраку, було 70 відсотків українців. Їх пам’ятають до цього часу. І я вважаю своїм завданням працювати на тих ринках, які колись були традиційними для українських товарів.

Ніякої політики, суто прагматична робота. Про розповсюдження зброї, тим більше атомної, не може бути мови. Це виключено тому, що це не відповідає домовленостям світової спільноти. І Україна, яка бажає бути в Європі, яка хоче мати сьогодні добрі відносини із Заходом, ніколи не піде на те, аби розповсюджувати зброю. Мар’яна Драч

Але досвічені дипломати побоюються, що нове посольство в Іраку буде служити не економічним інтересам українських громадян, а людям, наближеним до влади. Отже, з чим саме пов’язане відкриття нової української дипломатичної установи і як цей факт вплине на взаємини України із західними державами, передусім зі Сполученими Штатами? Зі слухачами Радіо Свобода своїми міркуваннями ділиться колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк.

Борис Тарасюк

Для Сполучених Штатів це не новина. Сполучені Штати знали про це рішення президента. Воно ухвалювалося ще минулого року. Це звичайний, нормальний процес, який свідчить про бажання сторін розвивати відносини. Багато різних підприємців, компаній українських прагнуть розвивати бізнес в Іраку в рамках програми «Нафта в обмін на продукти». Але ми не мали досі в Іраку жодного свого представництва, яке б захищало інтереси українських громадян - і фізичних, і юридичних осіб в Іраку. Тому сам факт відкриття посольства можна, на мою думку, оцінювати позитивно.

Водночас, я можу сказати, що відкриття посольства в Іраку відбулося внаслідок тиску зі сторони деяких підприємницьких структур, які прагнуть заробляти гроші в обхід, у тому числі, і існуючих санкцій. У нас є досить впливові лоббісти у Верховній Раді, народні депутати, які постійно їздять в Ірак і які виступають за більш тісні відносини. У даному разі грають основну роль саме бізнесові інтереси цих кіл.

Мар’яна Драч:

Ви не можете назвати імена, будь ласка?

Борис Тарасюк

Ні, не можу.

Мар’яна Драч

Чому?

Борис Тарасюк

Я думаю, що це не має у даному разі відношення… Я говорю про тенденцію. Така тенденція існує. І крім того, хочу сказати, що існують і державні структури, які прагнуть легким шляхом заробляти гроші, порушуючи санкції ООН відносно країн щодо яких вони діють. Це також негативне явище і з наслідками цього явища ми мали справу вже коли були звинувачення на адресу України у торгівлі зброєю. Чергові факти такі розслідуються експертами Ради Безпеки і будуть мати місце, на жаль, у майбутньому.

Мар’яна Драч

І ще такий аспект. Ви згадали про певних народних депутатів України, які часто їздять до Іраку і також до Іраку, вже не вперше, приїхав перший віце-прем’єр українського уряду Юрій Єхануров і саме він курує цей напрямок української політики. Як Ви вважаєте, чи це нормально, коли саме чільний урядовець займається відносинами з Іраком чи з Лівією, а Міністерство закордонних справ лише спостерігає за його діями? Як це можна пояснити?

Борис Тарасюк

Я вважаю, що можна було б уникати поїздок чільних представників українського уряду, а сьогодні, фактично, він виконує обов’язки прем’єр-міністра. І у даному разі, я думаю, що ми маємо справу з ситуацією коли Ірак використовує нерозбірливих українських політиків і урядовців для того, щоб розірвати коло блокади навколо Іраку і для того, щоб, звичайно, працювати на покращення свого іміджу.

Мар’яна Драч

І на закінчення. Я хотіла б Вас запитати: якби Ви були сьогодні міністром закордонних справ, посольство в Іраку також було б відкрито, чи ні?

Борис Тарасюк

Відкриття дипломатичного представництва – це особисте розпорядження і вказівка президента.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG