Доступність посилання

ТОП новини

Український лобізм відрізняється від російського – керівник Аналітичного департаменту Фонду ефективної політики Нікіта Іванов у газеті Ізвєстія


Український лобізм відрізняється від російського – керівник Аналітичного департаменту Фонду ефективної політики Нікіта Іванов у газеті Ізвєстія

Москва, 19 жовтня 2001 – На думку російського експерта Нікіти Іванова, для України характерний тіньовий лобізм, і більшість підприємців має особисті взаємини з чиновниками. Інакше бізнесмени просто не можуть захищати свої інтереси. Насамперед, наголошує Іванов, увага в Україні пов’язана з виконавчою владою, а вже на другому плані – законодавча. Це звісно спричинено домінуванням рішень , які ухвалює виконавча влада. Для України є характерною і недавня російська ситуація – наявність багатьох бізнес-асоціацій та громадянських спілок за при їхній абсолютній формальності. І якщо в Росії бізнес і суспільство вже можуть узгоджено співіснувати, то в Україні колективний захист загальних правил перед державною владою – таких, що можуть призвести навіть до розробки власними силами законопроектів і навіть програм за відповідними напрямками економічних реформ, не є характерним.

Втім, в українському варіанті лобізм, на думку російського експерта, має специфічну форму. Там розвивається не характерний для Росії процес завоювання політичних партій національним бізнесом. Партії України і Верховна Рада вже давно є фракціями найбільших фінансово-промислових та фінансово-політичних угруповань. Можна робити висновок про повну оліґархізацію життя суспільства. Однак, в цьому можна побачити також хоча й не зовсім західну, але єдину можливу форму захисту бізнесу в умовах побудови держави. Звідси і українське прислів’я: «Головне не право на власність, а здатність його захищати». В цій ситуації нічого дивного немає в тому, що сьогодні, коли в Україні триває бюджетний процес, найбільш серйозною формою узгодження інтересів є парламентська комісія взаємодії з урядом. Від уряду її очолює прем’єр Анатолій Кінах, від парламенту – перший віце-спікер Віктор Медведчук, який є лідером соціал-демократичної партії України (об’єднаної), а також одним з найбільших бізнесменів країни. Найдивніше, що з точки зору, скажімо, західної оцінки того, що відбувається, це має бути визнано найвищою формою демократичного представництва інтересів, наголошує російський експерт.

До цього коментаря Нікіти Іванова додамо тільки те, що можливо фонд ефективної політики сьогодні зацікавлений у перебільшенні ролі першого віце-спікера і одного з найближчих представників оточення українського президента Леоніда Кучми – Віктора Медведчука. Адже соціал-демократична партія України (об’єднана) сьогодні пртендує на більшість у майбутньому українському парламенті, й на те, що її голова Віктор Медведчук здатний бути спадкоємцем чинного президента. А в цій ситуації не завадять і прогнози російських політологів.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG