Ситуація виглядає дуже непевною ще через те, що порушено, сказати б, основні надії поляків на те, що 1 січня 2004 року поляки прокинуться у Європейському Союзі. Насамперед дедалі частіше лунає термін червень 2004-го, себто йдеться про реальне піврічне спізнення. А по-друге, багато хто розуміє, що бути в Європейському Союзі поляки можуть лише, коли вони пристануть на умови 15-ки, зокрема, в питанні доплат рільникам. Іншими словами, польські фермери не мають шансу дістати такі дотації, як усі решта фермерів країн Євросоюзу. А це означає, що вони не витримають конкуренції на спільному ринку.
Справа ускладнюється, як ми вже згадували, великою активністю крайніх правих радикалів «Народної самооборони», ядро якої складають власне селяни. Ця партія нині в рейтингах займає друге після панівної лівої коаліції місце. Перед минулими виборами цій партії давали заледве три відсотки підтримки населення. І хоч нині прем’єр Польщі не погоджується на дискримінаційні, як вважають тут, умови в питанні доплат для польських фермерів, все ж оглядачі прогнозують, що рано чи пізно уряд буде змушений піти на якийсь компроміс, так як пішов він у питаннях продажу польської землі іноземцям і в питанні права для поляків легально працювати в країнах ЄС. Аналітики не без натяку пригадують тут позицію минулого правого уряду Єжи Бузека, який займав тверду позицію у відстоюванні польських інтересів у переговорах із Європейським Союзом.
Лівий уряд, така думка складається нині в Польщі, йде на суттєві поступки, що може призвести до того, що поляки стануть членами Європейського союзу другої категорії. Реалісти, однак, заспокоюють – краще другої, ніж ніякої, бо альтернативи для Польщі нема. Як підтвердження того, що Євросоюз для Польщі - панацея від усіх бід, наводиться приклад підтримки ЄС для Польщі в справі російських домагань щодо Калінінграда. Мовляв, Євросоюз тут цілком став на позицію польського державного інтересу. На такі твердження крайні праві в Польщі відповідають, що ще кілька років тому це питання вирішувалося б не у Брюсселі, а у Варшаві.