Доступність посилання

ТОП новини

До десятиріччя утворення Чорноморського економічного співробітництва


До десятиріччя утворення Чорноморського економічного співробітництва

Київ, 24 червня 2002 - Президент України Леонід Кучма відбув до Стамбула на дводенний самміт голів держав та урядів членів Організації Чорноморського економічного співробітництва. Зустріч проходить у рамках святкувань десятиріччя від дня утворення ОЧЕС – міждержавної організації, що об'єднала одинадцять країн Чорноморського регіону з метою налагодити політичну й торговельно-економічну співпрацю між ними. Офіційний Київ неодноразово підкреслював важливість участі України в ОЧЕС, і якраз Україну держави – учасниці називають однією з рушійних сил Організації.

Організація Чорноморського економічного співробітництва не могла не виникнути, то була потреба часу, який вимагав утворення формального або неформального об'єднання країн регіону з метою забезпечити його стабільне економічне, соціальне, фінансове функціонування. Як зауважує директор міжнародного інституту регіональної та глобальної безпеки Леонід Тупчієнко, “із створенням ОЧЕС цей регіон виокремився, набув міжнародно-правового статусу, і здобув можливість відстояти свої інтереси. Історично складалося так, що країни, які десять років тому утворили ОЧЕС, перебували у зоні чиїхось інтересів – чи то Російської імперії, чи то імперії Османської... За сучасних історичних обставин. Організація Чорноморського економічного співробітництва має виробити пріоритетні напрямки співробітництва й у рамках ОЧЕС, і на світовій арені, з урахуванням інтересів держав – учасниць і регіону в цілому”.

Організація Чорноморського економічного співробітництва нині перебуває на роздоріжжі: з одного боку, геополітичне положення її країн – учасниць дозволяє розробляти і впроваджувати широкомасштабні проекти у галузі транспортування каспійської нафти в Європу, розвитку пасажирського й торговельного судноплавства, туризму, інформаційних технологій тощо. З другого ж боку, наробки і бізнес-плани таких проектів, ухвалені Радою міністрів ОЧЕС, мають рекомендаційний характер, і найчастіше “провисають”, коли справа доходить до їхніх обговорень у національних парламентах та урядах. Слово – київському експертові з питань міжнародного права Максимові Каменецькому: “Це – унікальний регіон, в якому мешкає понад 33 млн. Населення, який відіграє важливу геополітичну роль і демонструє приклад партнерського співробітництва. Шкода, що багато корисних ідей не здійснюються, адже усі пропозиції ОЧЕС носять рекомендаційний характер. Нині час подбати про дієвість ОЧЕС”.

І тим не менше, за десять років ОЧЕС виправдала своє існування. Так, успішно працює Чорноморський банк, який надає кредити і фінансову підтримку членам ОЧЕС для реалізації проектів у галузі енергетики, судноплавства й захисту природи Чорноморського регіону. Експерти ОЧЕС регулярно проводять моніторинги “інвестиційної привабливості” регіону, науковці досліджують унікальні пам'ятки історії, культури й природи Чорноморського узбережжя, які дозволять розвивати туризм. Особливої уваги на стамбульському самміті буде приділено питанням регіональної безпеки, і у цьому зв'язку – створенню сил швидкого реагування на Чорному морі. За словами Президента України, ОЧЕС має непогані перспективи для подальшого існування, і Україна і надалі поглиблюватиме співпрацю з державами – учасницями.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG