Доступність посилання

ТОП новини

Як функціонує демократія США


Василь Дарчук Як функціонує демократія США

Прага, 3 травня 2003 – Американські законодавці планують розпочати слідство у справі неправдивих даних адміністрації США про запаси хімічної і біологічної зброї в Іраку з метою одержати підтримку воєнної акції в самих Сполучених Штатах і за кордоном. За словами одного із конгресменів, президент Буш використав підроблені документи для виправдання воєнного удару по Іраку.

Справу цю порушено кілька місяців після воєнної акції США в Іраку, головною причиною якої, за словами адміністрації США, була загроза для сусідніх країн і Сполучених Штатів від іракської зброї масового знищення. Досі на території Іраку знайдені лише два автотрейлери з мобільними лабораторіями, в яких, згідно з повідомленнями, можна було б виробляти біологічну зброю. У зв’язку з цим голова сенатського комітету, що займається питаннями розвідки й армії, сенатор від штату Вірджінія Джон Ворнер виступив із заявою про те, що дані про наявність зброї масового знищення в Іраку зманіпульвані з метою виправдати воєнну акцію і заручитися підтримкою у цій справі з боку суспільства США. В інтерв’ю телемережі CNN у неділю Ворнер заявив, що минулого тижня він отримав запевнення від директора Центрального розвідувального управління США Джорджа Теннета у готовності співпрацювати зі слідством. Теннет пообіцяв представити конгресові усі заяви й повідомлення адміністрації про іракську зброю масового знищення. Ці та інші документи, як сподіваються провідні американські законодавці, які займатимуться розслідуванням справи, мали б пролити світло на те, чи були документи про іракські запаси зброї масового знищення сфальшовані і хто це зробив. Раніше, виступаючи перед журналістами, держсекретар США Павелл заявив, що документи про зброю масового знищення в Іраку, які він представив під час свого виступу у Раді безпеки ООН, підготовані на підставі даних розвідувальних служб Сполучених Штатів.

Нинішня справа викликала широкий резонанс після листа каліфорнійського конгресмена Генрі Ваксмана до Білого Дому. Автор листа взяв під сумнів докази й аргументи, які адміністрація Буша використала для виправдання воєнної акції.

До речі, в адміністрації США, а також серед законодавців і військових не бракує людей, які впевнені або не виключають, що режим Саддама Гуссейна справді володів хімічною й біологічною зброєю, яку він добре заховав і яку слід і далі уважно шукати, якщо її не вивезено до однієї із сусідніх з Іраком країн. При цьому військові фахівці посилаються на дані ще до війни у Перській затоці, коли режим експортував з різних країн устаткування і складники для виробництва хімічної й біологічної зброї. Зрештою, під час війни у Перській затоці 90-го року режим Саддама Гуссейна застосував хімічну зброю проти курдських повстанців, умертвивши тисячі людей на півночі Іраку. Фахівці підкреслюють, що відтоді не було жодних підтверджень про знищення багдадським режимом запасів згаданої зброї.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG