Доступність посилання

ТОП новини

Моніторинговий комітет Ради Європи закликає Україну допустити громадські організації до спостереження за виборами.


Мар’яна Драч

Прага, 15 вересня 2004 року – У середу в Парижі моніторинговий комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи ухвалив заяву з приводу виборів в Україні. На засіданні в столиці Франції Україну, зокрема представляв народний депутат Віталій Шибко. Він є секретарем парламентського комітету у закордонних справах і належить до фракції соціалістів. Ми попросили пана Шибка розповісти докладніше про суть ухваленої заяви.

Віталій Шибко: "Тут констатується, що вибори є можливістю для України забезпечити повне дотримання принципів демократії, прав людини та верховенство права. Але в той же час комітет нагадує, що в січні цього року ПАРЄ просила українську владу утриматися від неконституційних рішень чи дій при проведенні конституційної реформи, а також провести вільні і справедливі президентські вибори в жовтні. В іншому разі українська влада може (так тут написано) наразитися на зупинення повноважень української делегації і можливе поставлення під запитання статусу України як члена Ради Європи. І в той же час комітет висловлює жаль з приводу того, що його заклики, схоже, були проігноровані.

Співдоповідачки комітету для України пані Северинсен і пані Вольвенд нещодавно повернулися з чергової поїздки в Дніпропетровськ і Донецьк. І комітет, виходячи з цього, пропонував, щоб були прийняті відповідні рішення, які б дали змогу залучити більше неурядових організацій, які мають спеціальні повноваження спостерігати за тим, як будуть проводити вибори. Мова також ішла, щоб забезпечити справедливий баланс між кандидатами у складі керівництва територіальних та дільничних виборчих комісій. Тобто, під час своєї поїздки вони побачили, що цього балансу не має. Наприклад, у Рівному можуть бути представники від Ющенка, а в Донецьку можуть бути представники від Януковича, і про це мова йшла".


Віталій Шибко також розповів, що заяву про вибори в Україні в Парижі ухвалили одноголосно. Автори документа, серед іншого, закликають українську владу подбати, щоб усі кандидати у президенти мали рівний доступ до мас- медіа, а обіцяний мораторій на перевірки мас-медіа до виборів втілювали на практиці.

Коментуючи проект заяви ПАРЄ про вибори в Україні, голова Верховної Ради Володимир Литвин у середу в Києві заявив, що в документі в багатьох випадках йдеться про очевидні речі, яких "ми могли б уникнути і які, окрім неприємностей, нічого нам не додають". Литвин уважає, що в України є всі підстави забезпечити чесні і прозорі вибори власними силами.

Наступна сесія парламенту Ради Європи розпочнеться у Страсбурзі 4 жовтня. Чи будуть окремо обговорювати українське питання? Ось як на це запитання радіо “Свобода” відповіла доповідач ПАРЄ Ганне Северинсен:

Ганне Северинсен: "На даний момент лише під пунктом звіт про виконання зобов"язань. У цьому звіті також будуть дані з нашої поїздки в Україну наприкінці серпня. З цього приводу можуть бути дискусії. А проведення позачергових дебатів залежатиме від становища в Україні на той момент. Зараз я не думаю, що такі дебати будуть".

Віталій Шибко, зі свого боку, вважає, що ПАРЄ докладно обговорюватиме події в Україні вже після виборів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG