Доступність посилання

ТОП новини

Світовий конгрес українців проти того, щоб відзначати 9 травня як День перемоги.


Мар’яна Драч

Прага, 25 квітня 2005 року - Світовий конгрес українців – найавторитетніша організація української діаспори – проти того, щоб відзначати 9-те травня як День Перемоги. Крім цього, СКУ закликає президента України Віктора Ющенка скасувати візит до Москви, запланований на 8 травня. У російській столиці відзначати 60-ту річницю завершення Другої світової війни буде також президент Сполучених Штатів. З іншого боку, наприклад, президенти Литви та Естонії відмовилися від такої поїздки, бо вважають, що у 1945-му році продовжилася радянська окупація їхніх держав. Світовий конгрес українців у заяві наголошує, що 75 % політв''язнів у Радянському Союзі були українцями, і якщо "нацисти відповідальні за 20 мільйонів жертв, то комуністи за 100 мільйонів". Про ставлення до 9-го травня радіо "Свобода" докладніше розповів президент СКУ, нью-йоркський юрист Аскольд Лозинський.

Аскольд Лозинський

Жертви, які понесла Україна після 9 травня, не були значною мірою менші, ніж були до 9 травня. Угоди підписані, в першу чергу, в Ялті були скандальними, бо фактично головним дорадником американського президента Рузвельта у цих переговорах був комуніст Альджер Гісс, якого пізніше розкрили як шпигуна і який був ув’язнений.

У Ялті в першу чергу домовились про примусову репатріацію і переселення до Радянського Союзу. Що з людьми сталося, ми всі дуже добре знаємо. Багато з них, до речі, закінчили життя самогубством, бо були налякані тим, що їх будуть переселяти. Тих, кого переселили, сам Сталін у багатьох випадках винищив або кинув до концтаборів і в’язниць.

А що сталося після цього - то це для українського народу 46 років лихоліття. Ми не можемо відзначати Перемоги. Зокрема, не можемо її відзначати з Москвою, тому що Москва прямо замінила Німеччину, як окупанта в Україні.

Мар’яна Драч

Ви закликаєте Ющенка скасувати візит до Москви напередодні 9-го травня. Чи Ви не побоюєтеся, що це може призвести до погіршення україно-російських відносин?

Аскольд Лозинський

Україно-російські відносини мусять бути обґрунтовані правдою. Не можуть вони бути обґрунтовані переписуванням історії. Москва поневолювала Україну від 1654 року. Треба це розкрити і з того починати. Брати від того початок нової історії, дружби двох народів, які мають дуже сумну минувшину.

Мар’яна Драч

Чи підтримують Ваше звернення українці Росії?

Аскольд Лозинський

Абсолютно. Нас підтримують і Об’єднання українців в Росії, і кожна інша організація, яка входить до СКУ. Вони свідомі того лихоліття, що вони прожили під Росією. Вони і сьогодні, до якоїсь міри, це відчувають, з огляду на те, що досі в Росії немає жодної української школи, немає одної української церкви. А церкви, які були створені, позабирали.

Українська держава, нова, демократична, повинна б чогось навчитися. Мабуть, вони повинні почати говорити про права українців в Росії, бо в минулому такого не було. І віце-прем’єр-міністр, який за ці справи відповідає,- Микола Томенко повинен би, в першу чергу, почати говорити про права українців, які проживають в РФ.

Мар’яна Драч

Як саме Ви радите українцям у світі відзначати 9 травня?

Аскольд Лозинський

Панахидами, жалобами, поминками, вшановувати ветеранів війни - тих, які боролися за незалежну Україну у своєму серці. Але в жодному випадку не вважати, що це була якась перемога. Це був перехідний період, де другий окупант замінив попереднього.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG