Доступність посилання

ТОП новини

Всеукраїнська виставка політичного плаката.


Тарас Марусик

Київ, 23 травня 2005 - Сьогодні на базі Щасливської середньої школи Бориспільського району Київської області відкрилася перша Всеукраїнська виставка політичного плаката “Українська мова – твого життя основа”.

Там само відбулося нагородження переможців цього конкурсу студентських робіт і робіт учнів мистецьких шкіл. Організаторів і переможців привітав голова Верховної Ради України Володимир Литвин.

“Рідна мова, - зазначив він, - виступає об’єднуючим чинником суспільства, його генетичним кодом... В історичні пам’яті України закарбувалися ті трагічні часи, коли мову цілого народу оголошували поза законом, позбавляючи націю невід’ємного її права – самовираження рідним словом”.

Ініціатором конкурсу плакатів “Мова – твого життя основа” була доцент Національного університету “Львівська політехніка”, лауреат цьогорічної премії імени Олекси Гірника Ірина Фаріон. Спочатку цей конкурс проводився серед львівських студентів.

“Ідея малювати Мову, - каже вона, - народилася в 1998 році в “маршрутці”, яку розривало від децибелів російської попси на зразок “пацелуй мєня вєздє” чи “пацелуй мєня в рот, а я тєбя наабарот”.

Це був наступ на моє життя, через що мій повсталий інстинкт самозбереження підбив на захист власних життів сотні моїх львівських студентів-архітекторів і дизайнерів. Ми виявили свій протест через мистецтво, намалювавши понад сто робіт, що становили синтез словесного гасла і малюнка”.

Ірина Фаріон

І ми видали набір плакатів “Мова – твого життя основа” в 2000-му році. А в 2002 році ми видали новий набір плакатів “Я насторожі коло них поставлю слово”, і кожен переможець цього конкурсу цього року отримав в подарунок такий набір. І я запропонувала конгресу захисту української мови зробити такий конкурс в межах всієї України.

Тарас Марусик

Саме львівські студенти розсилали по всій Україні запрошення взяти участь у цьому конкурсі не лише студентам, але й школярам.

Відкривала Всеукраїнську виставку політичного плаката “Українська мова – твого життя основа” голова міжнародної громадської організації “Конгрес захисту української мови” Валентина Стрілько. Послухайте уривок з її виступу.

Валентина Стрілько

Недаремно сказав Голова ВР України нещодавно, що якщо буде дві державні мови, то зникне українська мова, а можливо і держава. Така сьогодні політична ситуація, і ви бачите з екранів телевізорів, що в ЗМІ щодня звучить думка, що українська думка сьогодні в державі посіла належне місце, і пора дати російській мові статус офіційної.

І ця політична пропаганда спрямована, в першу чергу, на знищення української нації, на знищення незалежної української держави.

Тарас Марусик

У нагородженні переможців узяв участь і лауреат цьогорічної Шевченківської премії в галузі літератури, виконавчий директор Ліги українських меценатів Михайло Слабошпицький.

Михайло Слабошпицький

Ви знаєте, думаєш над цим парадоксом: диким, кричущим, незбагненним. Як так сталося, що на 14-му році існування незалежної держави України ми маємо таку ганебну, катастрофічну ситуацію з державною мовою?

Не дурімо себе і не кажімо про те, що національне будівництво в українській державі пішло дуже вперед. За роки незалежності, на жаль, воно пішло дуже назад. І тим дорожчий такий ініціатив, як сьогоднішній.

Тарас Марусик

Першу премію за плакат “Мова росте елементарно: разом з душею народу” одержала студентка зі Львова Соломія Старак. Ось що вона сказала при врученні їй нагороди.

Соломія Старак

Мова – це національний охоронець. Без нього наша нація перестане існувати. Я дуже тішуся, що існує такий конкурс, де кожен через свій плакат може сказати щось на захист своєї рідної мови.

Тарас Марусик

Другу премію вручили учневі з Сіверськодонецька Луганської области за плакат “Без опори на мову Україна – Укр-руїна”. Ось як він пояснив ідею своєї роботи.

Учень

Там сказано, що Україна може каратися на економіку, на правопорядок, але найголовніше, що її підтримує, це мова. Якщо її не буде, то ніякі інші дії не допоможуть будувати нашу Україну.

Тарас Марусик

Третю премію одержала десятирічна Марія Сорока із Сум за плакат “Борітеся – поборете!”.

Після Щасливської школи цю виставку планують показати і в інших областях України. Ірина Фаріон каже, що місця поки що не визначені.

Ірина Фаріон

Ми плануємо возити цю виставку, хоча вона не справляє враження сильної виставки. На цій виставці дуже багато робіт “сльозолийних”, нам не потрібні “сльозолийні” роботи, нам потрібні роботи наступальні, самодостатні, роботи з новими і модерними образами. Якщо аналізувати об’єктивно те, що ми сьогодні бачили, то можна нарахувати не більше як 10 робіт з модерними образами. Решта – це відображення рівня свідомості. Поки що, на жаль, несформованої нації.

Тарас Марусик

Своєю думкою про конкурс поділилася доцент кафедри української мови Національного університету “Львівська політехніка” Оксана Микитюк.

Оксана Микитюк

Народна мудрість каже, що “не бійся ворогів, в гіршому випадку вони тебе вб’ють. Не бійся друзів, в гіршому випадку вони тебе зрадять. Але бійся байдужих людей, бо байдужість породжує зраду і вбивство”.

Позаяк наше життя – це заглиблення в мову, то, власне, та виставка якраз демонструє те, що байдужих до рідної мови людей в нас нема. Тому ми маємо робити з усієї України надзвичайно різнопланові і різнорідні. Тому надзвичайно добре, що виставка, є і виставка буде тим дороговказом, який буде показувати шлях, як ми маємо утверджувати ту мову і ті проблеми вирішувати, які в нас є донині в нашій Україні.

Тарас Марусик

Сьогодні ж в Щасливській середній школі відкрили “Світлицю українського слова”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG