Доступність посилання

ТОП новини

У Гарварді винайшли гібридну клітину, яка має властивості стовбурної.


Сергій Куделя

Вашингтон, 23 серпня 2005 року - Стовбурні клітини можна буде отримувати без знищення людського ембріону – такого сенсаційного висновку дійшли американські вчені з Інституту стовбурних клітин у Гарвардському університеті. В результаті досліджень, вченим вдалося отримати так звану змішану або гібридну клітину, яка має усі генетичні властивості стовбурної клітини. А тому, як стверджують вчені, нову гібридну клітину можна буде також використовувати для лікування онкологічних чи нервових хвороб. Результати їхніх експерементів будуть опубліковані наприкінці цього тижня у журналі “Science” (Наука). Але подробиці про винахід гарвардських вчених вже знає наш кореспондент у Вашингтоні Сергій Куделя.

Стовбурні клітини, з яких складається людський зародок, розглядаються багатьма вченими як можлива панацея від таких важких хвороб як цукровий діабет, хвороби Альцхаймера чи Паркінсона. Однак, їхнє дослідження залишається обмеженим через морально-етичні застереження. Адже, під час виділення стовбурних клітин гине людський ембріон, що багато-хто вважає руйнацією життя. Однак вчені з Гарвардського університету кажуть, що їм вдалося отримати замінник стовбурної клітини, який матиме таке ж саме медичне значення. Один з науковців, Дуглас Мелтон так описує метод отримання нового виду клітин: “У нашій роботі ми описуємо експеримент, під час якого клітина шкіри дорослої людини змішується із існуючою стобурною клітиною ембріону. В результаті утвоюється така клітина, яка дуже схожа на стовбурну.”

Нову клітину вчені називають гібридною і кажуть, що, теоретично, вона здатна відтворювати нові колонії стовбурних клітин. Тобто, для отримання нових стовбурних клітин не потрібно буде вже знищувати людський ембріон. У своїх заявах вчені поки нагамагються бути дуже обережними. Вони кажуть, що необхідно вирішити низку технічних проблем перед тим, як їхній винахід отримає практичне застосування. Зокрема, гібридні клітини, за словами Дугласа Мелтона, мають вдвічі більше генів і хромосом ніж стобурні. Тому, необхідно ще розробити технологію виділення цих зайвих компонентів. Однак, як каже гарвардський вчений, їхнє дослідження можна вважати багатообіцяючим початком: “Це один з кроків у процесі. Однак, якщо ми не буде розвивати цей процес крок за кроком, то тоді можна просто скласти руки і сказати, що ми таки будемо й надалі страждати від цих хвороб і нічого з цим не поробити.”

Процес, про який говорить Дуглас Мелтон, може тривати ще багато років. Але своїм винаходом вчені доводять, що прогрес науки здатний перемагати будь-які, зокрема політичні перешкоди, заради порятунку людського життя.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG