Доступність посилання

ТОП новини

Український АПК: як виходити з кризи?


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на ваш комп''ютер для подальшого прослуховування слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження, відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Гості Свободи: народний депутат України Василь Сільченко (СПУ, секретар Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин) та голова Асоціації фермерів України Іван Томич.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Кирило Булкін: Осінь 2006-го року принесла чимало турбот українським аграріям. Серед найсерйозніших –
Ведучий: Кирило Булкін
несприятливий для сільськогосподарських виробників бюджет-2007, рішення уряду про ліцензування експорту зерна, що спричинило перевантаження портів і елеваторів, та інші.

Як можна розв’язати ці проблеми? Що чекає на український АПК наступного року? Спробуємо з’ясувати це в нашій розмові.

А перш за все я хочу запитати наших гостей: чи не надто безапеляційно для вас звучить назва нашої теми? Чи є криза в агропромисловому комплексі України доконаним фактом, чи ви б оцінили ситуацію якось м’якше, оптимістичніше? Василь Сільченко: Вважаю, що на сьогоднішній день зарано говорити про кризу в цілому як явище.

Проте кризові моменти в сільському господарстві справді сьогодні спостерігаються. Це передусім ситуація на зерновому ринку України, цінова політика в галузі тваринницької продукції, безумовно стрімке зростання цін на енергоносії, яке серйозно вплинуло на хід всього комплексу осінньо-польових робіт, а також, звичайно, і ті проблеми, які виникають при ухваленні бюджету на 2007 рік.

Проте бюджет буде лише розглядатися в першому читанні. Вже є відпрацьована позиція більшості комітетів ВР, є позиція Міністерства аграрної політики. Я сподіваюся на те, що і в цьому питанні можна буде скорегувати курс уряду на наступний рік.

Іван Томич: Перш за все у реальній ситуації працюють українські фермери, сільськогосподарські товаровиробники.

Оцінюючи їхні економічні обставини, можна засвідчити, що мова не йде про моментну кризу, мова йде про затяжну кризу, в якій опинилося українське село. Мається на увазі і виробнича сфера, і соціальний розвиток нашої сільської місцевості. Безумовно, що це проблема декількох останніх десятиліть.

Але проблематичним постає те, що 2007 рік через бюджетну політику, яка представлена у ВР, через реалізацію тієї законодавчої бази, яка сьогодні є, прийнята, її реалізації, виходу непомітно. Непомітно те, що український селянин буде жити краще, і його добробут буде зростати: середня заробітна плата так і залишиться найнижчою серед всіх, безгрошів’я, бездоріжжя будуть основними факторами, присутніми в житті і в умовах виробництва сільськогосподарської продукції на 2007 рік. Якщо буде, безумовно, ухвалений такий бюджет.

Найбільш проблематичні підвалини закладаються всупереч бюджетному кодексу. Це зміна податкової політики на 2007 рік, що означає, що з кожної кишені виробника українського виймається 4,5 мільярди гривень, це означає те, що до найнижчої зарплати відрахування в 2,5 рази до Пенсійного фонду зростають, і цілий ряд інших факторів, зокрема і розвиток наших прекрасних українських садів, виноградників, хмелярства.

Іншими словами: перспектива через такий бюджет для українського села – це буде черговий удар по українському селу.

- Що можна зробити, щоб уникнути цих загроз?

Іван Томич: Цілком зрозуміло, що спільними зусиллями можна долати ті проблеми, які нагромадилися у житті українського селянина. Це завдання архіважливе і надто непросте. Одномоментно його вирішити неможливо. На жаль.

Перш за все для розв’язання цієї схеми необхідне врахування позицій тих людей, які працюють, які добре знають ситуацію у реальних умовах у будь-якому регіоні України. Це стосується чи напрямку зернового господарства, чи це тваринницька продукція, чи овочівництво, садівництво.

Якраз такі галузеві громадські об’єднання і можуть представляти, враховуючи потреби їх членів, своє бачення механізмів розв’язання, покращення ситуації в цілому розвитку українського...

- Представляти через які механізми?

Іван Томич: Механізми ці передбачені рядом законів прийнятих, що стосується українського села.

Але, на жаль, закон про професійні громадські об’єднання, який був ухвалений у першому читанні, який потребував серйозного доопрацювання, сьогодні немає його на виході, тобто як закону України. Це є теж серйозною проблемою.

І інша є серйозна проблема, що (я ж в громадському русі 16 років, то можу добре порівнювати всі уряди, починаючи з Фокіна і завершуючи сьогоднішнім приходом Януковича) діалогу громадськості зі владою майже немає. Останнім часом намагання донести – з тим, щоб упередити, розв’язати проблеми, які є, –залишаються, на жаль, глухою стіною.

Я думаю, що це корінь всіх проблем до виходу з кризи в першу чергу українського села.

- Пане Сільченко, що буде ВРУ робити? Ви вже говорили про те, що будете боротися за зміни до бюджету. Як Ви це собі уявляєте? Яка, власне, мета? Яким Ви хотіли б бачити бюджет?

Василь Сільченко: Передусім я не погодився б із моїм співрозмовником, з думкою про те, що нинішній уряд не розуміє проблем села і не приділяє йому тієї уваги, яка потрібна для села.

- Але ж проект бюджету-2007...

Василь Сільченко: Проектом бюджету-2007 передбачене збільшене фінансування – це понад 2 мільярди гривень.

- А зменшення фондів кредитування?

Василь Сільченко: В тому, що закінчується дія пільгового оподаткування сільськогосподарських виробників з 1 січня, то це справді виникла проблема.

На нараді за участю віце-прем’єр-міністра Микола Азарова та говори ВРУ розглядалося це проблемне питання і було зроблено оцінку ролі пільгового оподаткування для розвитку сільськогосподарського виробництва. Не дивлячись на його позитивні фактори, все-таки на пільговому оподаткуванні більше всього (і на цьому наголошувалося) наживалися посередники. Нам же потрібна підтримка виробника реального, конкретного, того виробника, який працює на землі, який працює в селі. Це перший момент.

Тому негативні наслідки треба міняти і треба змінювати систему оподаткування. Це зрозуміло усім: і виробничникам, і тим, хто представляє сьогодні урядову частину цього проекту.

З іншої сторони, запропонований Кабміном в системі оподаткування спеціальний режим оподаткування не знижує сьогодні податковий тиск на виробника, а, навпаки, збільшує.

Ми кілька днів тому проводили прес-конференцію в УНІАНі з приводу ситуації, яка склалася на молочному ринку в Україні, особливо із-за вкрай низької ціни на молоко. Відміна податку на 20% головним фондом дотацій на молоко...

- А все ж таки, що можуть зробити парламентарі, щоб у наступному році АПК...?

Василь Сільченко: Передусім ми добиваємося 1,5 – 3 мільярди додаткових виділити на сільське господарство. Тим більше, що Президентом Ющенком оголошений нинішній рік роком села, де чітко і ясно вказано про те, що 10% витратної частини бюджету повинно йти на його фінансування. Ми поки що добилися лише 6%. Хоча, звичайно, це 2% додаткових у порівняні з попередніми роками. І це той позитив, якого ми сьогодні добилися.

Друге. Серед політичних сил, представлених в парламенті, зріє думка про необхідність створення потужного аграрного лобі, яке буде захищати свої позиції у ВР.

На сьогоднішній день вже є понад 20 підписів депутатів різних політичних сил з тим, щоб ми могли захистити аграрний сектор економіки, виходячи із позицій всіх політичних сил.

Іван Томич: Я хотів би просто уточнити питання, яке ставлять громадські організації. Це питання діалогу. Не йде звинувачення уряду у всіх бідах. А основне питання діалогу – як разом вирішувати ті проблеми, які є. Ми не хочемо бути осторонь.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG