ГЛАС НАРОДУ: |
Чи правильно вчинив Президент, розпустивши парламент. Чи змінить це рішення ваше життя? |
Людмила, 51 рік, службовець: - Може, і правильно, занадто зухвало поводить себе Янукович. Але прийдуть, певно, ті ж самі. На жаль, не віриться у краще життя. |
Ігор, 35 років, інженер: - Я думаю, що нічого не зміниться. Знову прийдуть до влади ті ж самі. Нічого не буде кращого. Тим більше,що уряд Юлії Тимошенко показав свою повну недієздатність. |
Юрій, 26 років, підприємець, Кривий Ріг: - Так, правильно, бо коаліція була сформована не на домовленості фракцій депутатських, а на перекупі окремих депутатів. Взагалі то Ющенко повинен був розпустити парламент, коли перейшла в коаліцію фракція Мороза. |
Ольга, 37 років, економіст: - Дуже правильно, всі українці, які дбають про нашу державу, можуть лише підтримати нашого Президента, якого фактично зневажили. |
Леонід, пенсіонер, 56 років: - Категорично ні, треба працювати. Бюджет наповнювати. А не робити безлад у державі. |
Мітингувальники з обох таборів
Безпеку на вулицях української столиці, куди потроху з"їжджаються прихильники коаліції з регіонів, гарантують правоохоронці. Міністр внутрішніх справ Василь Цушко сказав, що наразі міліціонерів вистачає, а якщо буде потрібно більше — залучать до патрулювання підрозділи “Беркут”. За мітингувальниками біля Верховної Ради, Секретаріату Президента та Кабміну спостерігала кореспондентка Радіо Свобода Леся Штогрин:
Скандування: “Не розводьте балаган! Вибори не треба нам! Не потрібно воювати, краще разом працювати!”
Кор. — Про указ Президента щодо дострокового припинення повноважень ВР та дострокові вибори більшість мешканців наметового містечка в Маріїнському парку Києва дізнались ще вчора, але спали, як самі кажуть, спокійно. Прихильники коаліції національної єдності впевнені у своїх силах, вони вважають парламент легітимним і кажуть, що житимуть у наметовому містечку, скільки потрібно буде. Ба, більше, від життя на природі вони отримують задоволення.
Раїса Андріївна, пенсіонерка з Харкова |
Підтримати Президента у його рішенні вирішили члени політичної партії "ПОРА" і громадської організації "Народна самооборона".
Пікет "Пори" біля Секретаріату Президента |
Олександр Фіщук, представник "Пори": “Я сам із Городища Черкаської області. Все наше місто підтримує вибори. Тому що це не парламент! Це зрада виборців. Те, що відбувається у Києві ми, прості люди, відчуваємо на шкурі власній. Скуповувати за гроші депутатів, за яких голосували живі люди, живі програми стояли — це порушення Конституції”.
Олександр Фіщук |
Кількість наметів прихильників коаліції національної єдності постійно зростає. Принаймні, так стверджують самі мешканці наметового містечка. Прихильників "Пори" і "Народної самооборони" не більше кількох десятків, і сьогодні ввечері вони підуть спати додому. Слухати
На Майдані Незалежності теж планують проводити акції протесту. 3-го квітня близько 14 години туди мають підтягнутися прибічники соціалістів та комуністів. Людей поки небагато, а чи планують вони розбивати там наметове містечко на місці, з’ясовував кореспондент Радіо Свобода Микола Закалюжний.
Майдан Незалежності близько 14 години |
Кор.. На Майдані зібралося кілька сотень людей. В основному, це студенти, пенсіонери. За їхніми словами, вони прийшли сюди зі власної волі... У центрі Майдану Незалежності розташовані намети прихильників Компартії, але зараз у цих наметах ніхто не перебуває.
Як це було...
Події з другого на третє квітня були щільними і напруженими, Спочатку, після тривалих консультацій з головами фракцій до журналістів вийшов Президент Віктор Ющенко і зачитав власний указ. Буквально за кілька хвилин до того позачергово зібрався парламент, а точніше, представники більшості. Вони ухвалили низку постанов, але головне повідомлення пролунало з вуст голови Верховної Ради Олександра Мороза: “Сьогодні немає жодних правових підстав для дострокового припинення повноважень Верховної Ради”.
Ще однією постановою, яку ухвалив парламент, було звільнення нинішнього складу Центрвиборчкому. Замість комісії Ярослава Давидовича парламентарі затвердили іншу : на чолі із Сергієм Киваловим. Опозиція вже висловила з цього приводу невдоволення, адже згідно з 85 статтею Конституції членів ЦВК Рада призначає на посади та звільняє виключно за поданням Президента. Кабінет міністрів теж фактично відмовився визнавати указ Президента, ухваливши відповідну постанову, і вже сьогодні про це звітував у парламенті Прем’єр Віктор Янукович: “Ми змушені констатувати, що горезвісний указ Президента про розпуск парламенту має на меті узурпацію влади”.
Реакція Заходу і Росії
Політичне протистояння в Україні вже вийшло за кордони держави — указ Віктора Ющенка коментують і на Сході, і на Заході. Нинішні події нагадують протистояння Бориса Єльцина у 93 році з тодішнім російським парламентом — такі коментарі дають російські ЗМІ та політики, каже оглядач Радіо Свобода Віталій Портников. Нагадаємо, тоді танки обстріляли будівлю Білого Дому, де засідали депутати. Народні депутати капітулювали, а невдовзі на референдумі була затверджена нова Конституція, яка посилювала владу Президента. Віталій Портников: “Путінська Росія, нинішня, як вважають російські спостерігачі, — це результат виграшу президента над парламентом. Російські спостерігачі наголошують: Україна стає схожою на Росію зразка 93 року, і якщо Президент Ющенко виграє цю боротьбу з парламентом, ми побачимо путінську Україну вже невдовзі”.
Сергій Лавров |
(© epa) |
Щоправда, Сергій Лавров не уточнив, що він має на увазі під "українською стороною" і яким чином може бути здійснене таке "сприяння".
Олександр Рар |
(© RadioSvoboda.Ua) |
Олександр Рар: “Зараз криза неминуча, і, можливо, Україна знову повернеться до президентської влади. Потрібен один авторитет. Можуть бути подвійні вибори – парламентські і призиденські”.
Ханне Северінсен |
(© RadioSvoboda.Ua) |
Американське дипломатичне відомство відреагувало на указ Президента щодо розпуску Верховної Ради миттєво — у поширеній заяві США закликають політиків дотримуватись спокою, каже кореспондент Радіо Свобода у Вашингтоні Сергій Куделя: “Державний департамент поклав усю відповідальність за дії протестувальників на їхніх політичних лідерів. Державний департамент США ухилився від оцінки політичних позицій Президента України, ВР та Кабміну”.
А тим часом Конституційний Суд почав розгляд подання про законність розпуску Верховної Ради.
Аудіозапис програми. Перший випуск: Аудіозапис програми. Другий випуск:
Фотогалерея:
Матеріали до теми:
Суд зупинив чинність постанов Верховної Ради про розпуск дотеперішнього складу Центрвиборчкому і поновлення складу ЦВК 2004 року, який фальшував вибори Указ Президента про розпуск парламенту підтримали голови 24 обласних держадміністрацій Президент України призупинив постанову Кабміну про визнання неконституційним указу про розпуск парламенту
Криза через вінця: як світ реагує на політичне загострення в Україні? У Євросоюзі стурбовані ситуацією в Україні Віктор Ющенко не міг вчинити по-іншому, вважають у Польщі Європейські політики коментують політичну ситуацію в Україні Позачергові вибори не вирішать кризову ситуацію в Україні, вважає керівник групи латвійсько-українського співробітництва в парламенті Латвії Криза влади в Україні. Парламент не підкоряється указу Президента про розпуск. (Огляд закордонної преси) Єврокомісія закликає політичні сили України до мирного шляху вирішення ситуації Офіційний Вашингтон ухиляється від оцінок ситуації в Україні Американський експерт Надя Дюк: «Політична еліта України має подумати про людей»
Перший день розпущеної Ради Кримська влада підтримала Верховну Ради України і Віктора Януковича Львівщина підтримує розпуск парламенту Одні готові, інші й не думають: закарпатські роздуми про вибори Гроші і штаби: у Дніпропетровську міряють готовність до виборів