Доступність посилання

ТОП новини

Сербські політики досягли домовленості про формування проєвропейського уряду


Анамарія Рамач Белград, 11 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — У Белграді Президент Сербії Борис Тадич i Прем’єр-міністр Воїслав Коштуниця о четвертій годині ранку в п’ятницю дійшли згоди про формування нового, проєвропейського уряду. Згідно з договором, головою уряду знову буде правоцентрист прем’єр Коштуниця, а більшість міністерських крісел матиме президентська Демократична партія. Європа вітає цю домовленість.

У переговорах брали участь представники трьох найпотужніших проєвропейських партій — Демократичної партії Президента Бориса Тадича, консервативної Демократичної партії Сербії — поміркованих націоналістів Прем’єр-міністра Воїслава Коштуниці, та ліберальної партії «Ґ-17 Плюс» Младяна Динкича.

Переговори про формування уряду тривали майже три місяці. Минулого тижня їх призупинили — і спікером парламенту був обраний ультранаціоналіст Томислав Николич.

Після погрози Николича про можливість запровадити надзвичайний стан та закликів офіційних представників міжнародних організацій лідери партій демократичного блоку провели додаткові наради й нарешті досягли домовленості.

Тадич та Динкич умовою для остаточного договору про формування демократичного Уряду поставили усунення Николича з посади голови парламенту. Прем’єр Коштуниця у п’ятницю вранці говорив зі спікером Николичем про скликання нового засідання сербського парламенту.

Новообраний спікер пообіцяв скликати парламент упродовж вихідних. Якщо більшість депутатів буде проти нього, сказав Николич, він зовсім не має наміру бути спікером парламенту й подасть у відставку та повернеться до депутатського крісла.

Згідно з договором лідерів, Президент Тадич буде координатором Ради національної безпеки, якій будуть підпорядковані всі спецслужби. Міністром поліції залишиться партійний заступник Коштуниці Драґан Йочич. Агенцію в справах безпеки та інформації, фактично — політичну поліцію, яка, на думку аналітиків, була головним каменем спотикання в попередніх переговорах, очолюватиме позапартійна особа. На чолі Міністерства оборони та Агенції військової безпеки будуть представники партії Тадича.

Європа вітає домовленість демократичних сил

Представники ЄС привітали коаліційний договір сербських демократичних лідерів.

Комісар ЄС у справах розширення Олі Рен заявив, що в разі оформлення реформістського та проєвропейського уряду шлях Сербії до ЄС буде відразу відновлений.

А Європейська комісія запропонувала відразу відновити переговори щодо Угоди про асоціацію та стабілізацію.

Якщо уряд усе-таки не сформують, то, згідно з Конституцією, Президент має 16 травня розпустити парламент та призначити нові вибори, які мають бути проведені найпізніше через два місяці.

Матеріали до теми:

• Обрання спікером парламенту Сербії ультраправого націоналіста поглибило політичну кризу в країні • Ультранаціоналіст на чолі сербського Парламенту
XS
SM
MD
LG