Доступність посилання

ТОП новини
26 Червень 2019, Київ 04:52

«Оптимізація» чи «скорочення» посад у школах та дитсадках? У Дніпрі освітяни вийшли на акцію протесту


Акція протесту освітян, Дніпро, 17 вересня 2018 року

У Дніпрі 17 вересня освітяни вийшли на акцію протесту проти наказу профільного департаменту мерії про «оптимізацію» навчальних закладів. Цей документ вони вже понад місяць оскаржують в суді. У понеділок окружний адмінсуд ухвалив перше рішення, яке освітяни вважають маленькою перемогою: він призупинив дію наказу в частині, що стосується «оптимізації» музичних керівників у дитсадках. Позивачі розраховують, що зможуть оскаржити й загалом усі звільнення з посад і урізання ставок працівникам освіти. Між тим у мерії заявляють, що оптимізація є вимушеною: місто недоотримало мільйонні суми на освіту з держбюджету. Окрім того, заявляють урядники, в Україні триває осучаснення сфери і низка посад у ній «втратили актуальність».

Інструкторку з фізичного виховання дитсадка №401 Оксану Черняк звільнили з посади три місяці тому. В її документах є пояснення – у зв’язку з наказом №29 департаменту гуманітарної політики міськради «Про оптимізацію штатних розкладів установ і підприємств, підпорядкованих департаменту». Оксана Черняк каже: в усіх дошкільних закладах Дніпра, за винятком тих, де діють спеціалізовані групи, сумнозвісним наказом скоротили ставки фізкультурників. Проведення спортивних заходів, рухливих ігор та свят переклали на вихователів. Десятки фахівців тепер без роботи.

Сторона позивачів (профспілка освітян) під час суду освітян з мерією, Дніпро, 17 вересня 2018 року
Сторона позивачів (профспілка освітян) під час суду освітян з мерією, Дніпро, 17 вересня 2018 року

Наразі я стою на обліку в центрі зайнятості, але центр не може запропонувати мені роботу за фахом. Адже інструкторів з фізкультури ліквідували в усіх дитсадках міста
Оксана Черняк

«Ми, інструктори фізкультури, об’єднались і діємо: ми писали листи в департамент, писали меру, зібрали 2,5 тисячі підписів батьків, записались на прийом до профільного заступника мера. Але цей прийом скасували… Зараз я подала до суду, засідання буде аж у жовтні. Наразі я стою на обліку в центрі зайнятості, але центр не може запропонувати мені роботу за фахом. Адже інструкторів з фізкультури ліквідували в усіх дитсадках міста», – сказала Радіо Свобода звільнена інструкторка з фізвиховання.

Попередження про зменшення зарплати є, але воно усне

Через наказ №29 можуть постраждати й музичні керівники дошкільних закладів Дніпра. Спеціалісти з дитсадків Новокайдацького району розповідають: їх уже попередили, що з листопада змінюються умови праці – їхні посадові оклади фактично скорочують на чверть. При зарплаті, яка зараз не доходить до 4 тисяч гривень, втрата суттєва, жаліються педагоги.

Вони підтримують позов, який подала до мерії освітянська профспілка, оскаржуючи сам наказ №29. Однак зауважують: керівники закладів про невтішні «новації» попередили їх усіх усно, лише одна фахівець має письмовий документ, який можна надати суду.

Нам завідувачка прийшла й каже: нас всіх змусили це підписати під загрозою звільнення. Тобто завідувачів по суті «кинули під поїзд». Все це в усній формі, все це незаконно

«На ставку в нас йде 4 групи, тобто одна група – це 0,25% ставки. Весь оклад – це 3 тисячі 47 гривень. Тепер нам усно почали говорити, що з 1 листопада з нас знімається частина навантаження, одна група буде оплачуватись як 0,20% ставки. Ніякого паперу для ознайомлення нам надано не було. Нам завідувачка прийшла й каже: нас всіх змусили це підписати під загрозою звільнення. Тобто завідувачів по суті «кинули під поїзд». Все це в усній формі, все це незаконно. Всі розуміють, що всі розваги, свята, музична робота – все це проводиться музкерівниками. Прибрати музкерівника – це прибрати свято з дитсадка», – зазначили у розмові з Радіо Свобода музкерівники.

Працювати за себе й за скороченого колегу…

Загалом після наказу №29 у закладах освіти Дніпра звільнили з роботи працівників двох десятків професій, як технічних, зокрема, праль, охоронців, гардеробників, медсестер з дієтичного харчування, працівників котелень, робітників з ремонту приміщень, так і педагогічних. За даними освітянських профспілок, у школах відтепер немає ставок соціальних педагогів, які працювали зі «складними» дітьми та родинами. Загалом під скорочення підпали сотні людей, а ті, що лишились, будуть виконувати подвійну роботу за ту саму зарплату, кажуть у профспілках.

У профспілці освітян Новокайдацького району Дніпра, яка наразі судиться з мерією, вважають таку «оптимізацію» незаконною. Позов підтримують колеги інших семи районів.

Скоротити працівників для «пожежної та техногенної безпеки»?

Як заявила в понеділок в окружному адміністративному суді області представниця позивача Світлана Виборова, мерія не уповноважена змінювати штатні розписи в освіті, бо це – компетенція центральних органів влади.

Хочемо звернути увагу, що пожежна та техногенна безпека ніяк не пов’язані зі скороченням чи оптимізацією працівників освіти
Світлана Виборова

«Департамент гуманітарної політики міськради не має повноважень для оптимізації штатних нормативів, це вказано в статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування». Що ж до змісту наказу №29, то метою цього наказу вказано створення «належної пожежної та техногенної безпеки, вирішення проблем, пов’язаних з аварійними ситуаціями у комунальних закладах». Проте хочемо звернути увагу, що пожежна та техногенна безпека ніяк не пов’язані зі скороченням чи оптимізацією працівників освіти», – зазначила представниця позивача.

Грошей бракує і деякі посади «втратили актуальність»

У департаменті гуманітарної політики міськради з позивачами-освітянами категорично не згодні. Там заявляють, що «оптимізація» не означає скорочення персоналу. Також кажуть, що зміни в галузі освіти були вимушеним кроком: цього року Дніпро недоотримало 22 мільйони гривень державної субвенції на освіту. Окрім того, є закон України й відповідний наказ Міносвіти про скорочення штатів в освіті і їх треба виконувати.

Сторона відповідачів під час суду освітян з мерією, Дніпро, 17 вересня 2018 року
Сторона відповідачів під час суду освітян з мерією, Дніпро, 17 вересня 2018 року

Органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечити працівників загальноосвітніх навчальних закладів щонайменше на 10%
Павло Фролов

«Органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечити працівників загальноосвітніх навчальних закладів щонайменше на 10%», – зазначив заступник начальника управління організаційної та закупівельної діяльності департаменту гуманітарної політики міськради Павло Фролов.

Також посадовці мерії кажуть, що концепція нової української школи передбачає скорочення посад, які «вже не є актуальними». Це й пралі, за яких всю роботу роблять автоматичні машини, і гардеробники, бо в школах «розпочався процес» із забезпечення шафами для зберігання речей, і соціальні педагоги, бо частина з них, мовляв, немає фахової підготовки, й інструкторів з фізкультури, яких можуть замінити вихователі.

«Фахова освіта, яку здобувають вихователі, дозволяє виконувати цю функцію. Ми і внесли пропозицію, щоб здійснювати доплату за виконання цієї функції вихователям», – додали в департаменті.

Аргументи посадовців викликали чимало запитань у педагогів і навіть відвертий сміх у судовій залі. Освітяни дивуються: чому закон про десятивідсоткове скорочення фахівців, виданий ще 2015 року, у Дніпрі зібрались виконувати тільки зараз? Окрім того, вони не згодні з «неактуальністю» посад.

Музкерівників поки не скоротять

У понеділок суд ухвалив перше рішення, яке, як вважають освітяни, на їхню користь. На час розгляду справи по суті суд призупинив дію наказу в частині, що стосується «оптимізації» музкерівників у дитсадках. Тепер педагоги вважають, що зможуть оскаржити в суді й загалом звільнення й урізання ставок у сфері.

Справа, що тягнеться з зими

У лютому 2018 року департамент гуманітарної політики Дніпровської мерії видав наказ «Про оптимізацію штатних розкладів установ і підприємств, підпорядкованих департаменту». За текстом, документ затверджений задля «ефективного використання бюджетних коштів, а також створення відповідних умов пожежної та техногенної безпеки» і передбачає, зокрема, «оптимізацію» персоналу.

23 травня біля будівлі Дніпровської мерії відбулася акція протесту вчителів, учнів та батьків проти «наказу №29». Особливо обурювало мітингувальників рішення про суттєве підвищення оплати за навчання в художніх та музичних школах.

Тоді в мерії сказали, що новації в освіті відбудуться лише після громадських слухань.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG