Доступність посилання

ТОП новини

Diamond Princess: карантин посеред океану. Історії тих, хто видужав після коронавірусу


Лайнер Diamond Princess на карантині у японському порту Йокогама, 19 лютого 2020 року
Лайнер Diamond Princess на карантині у японському порту Йокогама, 19 лютого 2020 року

Кореспондент Радіо Свобода поспілкувався із людьми, які були на борту круїзного лайнера Diamond Princess біля берегів Японії, захворіли від інфікування COVID-19 і одужали. Також – із людьми, які пройшли через жорсткий карантин на судні. Це індивідуальний досвід окремих людей, який у жодному разі не може бути інструкцією із лікування, але може бути корисним для розуміння необхідності правил дотримання карантину.

На початку лютого 2020 року стало відомо, що біля берегів Японії через спалах коронавірусу COVID-19 заблокували круїзний лайнер Diamond Princess. Про це Радіо Свобода повідомила людина, яка перебувала на судні.

Корабель відправили на карантин на 14 днів. Майже одразу на борту лайнера, де перебувало 3711 пасажирів та членів екіпажу, запровадили суворі правила гігієни та ізоляції, щоб запобігти поширенню вірусу.

Незважаючи на це, понад 700 людей інфікувалися.

Більшість із них перенесли хворобу досить легко, меншість – важко, а сім людей померли.

Медики швидкої допомоги та берегової охорони Японії у захисному спорядженні готуються до транспортування заражених пасажирів, які перебували на борту круїзного лайнера Diamond Princess, у порту Йокогама, 5 лютого 2020 року
Медики швидкої допомоги та берегової охорони Японії у захисному спорядженні готуються до транспортування заражених пасажирів, які перебували на борту круїзного лайнера Diamond Princess, у порту Йокогама, 5 лютого 2020 року

Як діяли на Diamond Princess?

Що радили та робили найкращі вірусологи та лікарі планети, які зібралися біля Diamond Princess, досліджували ситуацію і вирішували як врятувати тих, хто на борту, і як запобігти поширенню COVID-19 на суші:.

1) Ізоляція та карантин

 • Вжили заходів, щоб ізолювати сам лайнер із усіма, хто був на ньому
 • Пасажирів попросили сидіти у каютах
 • Тих, хто мав симптоми, температуру чи контактував із хворими, ізолювали в каютах.

Цікавий факт про слово «карантин»

Первинне слово «карантин» означало «час, що триває сорок днів» (італ. quarantena, від італ. quaranta giorni; — сорок днів). Карантин при багатьох інфекційних хворобах, передусім віспі і чумі, до XX ст., як тепер зрозуміло зовсім невиправдано, тривав сорок днів, адже при найбільш заразних хворобах інкубаційний період триває значно менше. Карантин також означає у широкому вжитку ще й споруду для ізоляції хворих чи потенційно хворих, зокрема частину порту для прибулих суден.

 • Перший час після запровадження карантину команда працювала у надважких умовах, забезпечуючи пасажирів.

Команда розносила їжу і медикаменти (зокрема і для хворих, що мали хронічні захворювання) прямо в каюти. При цьому персонал та пасажири були зобов'язані бути у респіраторах та рукавичках.

Медики після відвідування круїзного лайнера Diamond Princess
Медики після відвідування круїзного лайнера Diamond Princess

2) Гігієна та дезінфекція

Персонал зобов'язали виходити з каюти тільки у медичному респіраторі та рукавичках.

Не можна торкатися обличчя немитими або необробленими антисептичними засобами руками під час роботи чи виходу назовні

Не дозволялося торкатися обличчя та респіратора немитими або необробленими антисептичними засобами руками під час роботи, працюючи за межами каюти.

Респіратор вчили вдягати через голову спочатку верхньою гумкою, потім нижньою.

Медичний персонал, який налічував близько 200 осіб, до якого входили лікарі, медсестри та фармацевти з усього світу, крім респіраторів та рукавичок носив ще й захисний одяг та медичні окуляри, що запобігали потраплянню вірусу в організм через слизову оболонку очей.

Проводилася постійна дезінфекція антисептичними засобами усіх поверхонь та одягу, а також постійна дезінфекція рукавичок і дезінфекція рук після зняття рукавичок.

Усім на кораблі роздали вітамінний комплекс для підвищення слабкого зимового імунітету. Особливо наполягали на вживанні вітаміну С та D.

Вітамін С у дозах 1000-1200 мг на добу (не вживайте самостійно вітаміни С у таких кількостях без консультації із вашим лікарем).

3) Самоконтроль та тестування

 • У перші дні, усім на борту роздали електронні термометри та смартфони для зв'язку з лікарями
 • Раз на добу медики дзвонили та цікавилися температурою і самопочуттям.
 • Усім на борту неодноразово робили тест на COVID-19.
 • Достатньою для повторного тесту вважалася температура 37,5.

Лотерея від імунної системи

Досвід Diamond Princess показав, що COVID-19 все ж діє вибірково.

На судні було багато випадків, коли і пасажири і члени команди під час карантину жили в одній невеличкій каюті (як правило, по двоє), і одна людина хворіла, а інша ні.

Було так, що одна людина симптоматично хворіла і була госпіталізована, а інша – ні. Або ж, у одної тест був позитивний, а у іншої – ні.

Для прикладу, було молоде подружжя, яке мешкало в одній каюті, ділило ліжко. Дружина захворіла і була згодом переведена до лікарні на сушу, а чоловік мав негативний тест на COVID-19 і залишався на карантині на судні.

На думку очевидців, можна припустити, що захворюваність та перебіг хвороби дуже залежали від імунної системи та віку людину.

Як протікало захворювання?

Випадок 1

Це той випадок, про якій пишуть – «безсимптомно».

У дівчини тестували кров на COVID-19. Наступного дня він підтвердився, як позитивний. Ані температури, ані будь-яких інших симптомів хвороби у неї не було. Три дні дівчина була на карантині у власній каюті, а потім п'ять днів у лікарні. Там вона здала усі необхідні аналізи, переважна кількість яких була у межах норми. Ніякої симтоматики так і не з'явилося. Після чергового негативного тесту на п'ятий день перебування у лікарні – її виписали. Згодом лікарі надали їй дозвіл на вільне пересування та життя у Токіо.

Випадок 2

Дівчина захворіла. Були симптоми.

Вона описує це, як щось «зовсім нетипове і незрозуміле, не схоже на ГРВІ»

Перші недомагання вона відчула ще наприкінці січня. Описує це, як щось «зовсім нетипове і незрозуміле, не схоже на ГРВІ». Постійна слабкість, байдужість, сонливість, сильний головний біль, періодичний біль в очах, періодичний озноб, сухість у носі.

Почали зникати запахи та смак, відчувалася чухість у носі та пазухах. З'явився свербіж та червоні цятки на повіках. Хотілося пити щось гаряче. Потім з'явилося «важке дихання».

Дівчина зверталася до лікарів, але ті знизували плечима, бо не було кашлю і температура була 36.6. Симптоматика не була типовою.

Довідка: Симптоматика COVID-19 з сайту ВООЗ

 • До найбільш поширених симптомів COVID-19 належать підвищення температури тіла, втомлюваність і сухий кашель.
 • У низки пацієнтів можуть спостерігатися різні болі, закладеність носа, нежить, фарингіт або діарея. Як правило, ці симптоми розвиваються поступово і носять слабо виражений характер.
 • У деяких інфікованих осіб не виникає жодних симптомів або поганого самопочуття. У більшості людей (близько 80%) хвороба закінчується одужанням, при цьому специфічних лікувальних заходів не потрібно.
 • Приблизно в одному з шести випадків COVID-19 виникає важка симптоматика з розвитком дихальної недостатності.
 • У літніх людей, а також осіб із наявними соматичними захворюваннями, наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця або діабетом, імовірність тяжкого перебігу захворювання вища.
 • При наявності підвищеної температури тіла, кашлю і утрудненого дихання слід звертатися за медичною допомогою.

Температура піднялася до 38.5 більше, ніж через тиждень. Потім впала до 37.9, а далі кільк аднів трималася на рівні 37.5.

При нижчій температурі дівчина почувалася набагато гірше, аніж при високій. Зовсім зникло відчуття запаху та смаку, ще сухіше стало у носі, з'явився несильний сухий кашель.

Тоді дівчині зробли тест на COVID-19 і після отримання позитивного результату – госпіталізували у лікарню. Там вона пролежала два з половиною тижні. Уся перерахована симптоматика зберігалася протягом цього періода, але амплітуда та виразність поступово зменшувалася.

Почала падати температура від 37.5 до 36.9. І близько трьох наступних тижнів коливалася від 36.6 до 37. Як тільки температура підвищувалася – посилювалася і слабкість. Додалося відчуття «закладеності у вухах». Весь час хотілося спати.

Специфічного лікування не було, а лише симптоматичне.

Алергія на обличчі – дають антиалергічні засоби, болять очі – крапають спеціальні краплі.

Рекомедували пити побільше теплої рідини, що вона і робила.

Після отримання другого негативного тесту, дівчину виписали з лікарні.

Правила виписки, які запровадили японці та міжнародн агрупа фахівців – два негативних тести і температура нижче за 37.5.

Дівчину поселили у передмісті Токіо без будь-яких обмежень виходу у місто.

Ставтеся до інших так, як хотіли би, щоб ставилися до вас

Наслідки перенесеної хвороби вона відчуває і досі, через понад два місяці після початку хвороби.

Це – періодична слабкість, апатичність, повільне відновлення відчуття смаку та нюху. За словами дівчини, все відновилося десь лише на 30%.

Щоправда, як вона сама каже, треба враховувати ще й сильний стрес через негативну реакцію оточуючих та надмірну увагу до її хвороби.

Каже, що головний висновок – усі ми у зоні ризику та можемо одного дня відчути симптоми хвороби на собі. Тому. добре було б, щоб люди ставилися до інших так, як хотіли б, щоб ставилися до них.

Учені попереджають, що від інфікування COVID-19 може перехворіти дві третини населення планети.

Люди у медичних масках йдуть вулицею в районі Оболонь, Київ, 21 березня 2020 року
Люди у медичних масках йдуть вулицею в районі Оболонь, Київ, 21 березня 2020 року

Після карантину

Не жартуйте з вірусом, дотримуйтеся правил гігієни та карантину! Дотримуйтеся також правил гігієни інформації! При перших симптомах звертайтеся до лікарів!

Усі українці та пасажири корабля відчули «невидимість та близкість хвороби» не через екрани ТБ та смартфонів, а на власному досвіді.

Хтось із них перехворів серйозно, хтось безсимптомно, когось вірус оминув.

Але усі сходяться в одному – не жартуйте з вірусом, дотримуйтеся правил гігієни та карантину!

Дотримуйтеся також правил інформаційної гігієни, не піддавайтеся паніці!

Бережіть себе та свою родину!

При перших симптомах звертайтеся до лікарів!

Здоров'я вам!

 • Зображення 16x9

  Андрій Дубчак

  Засновник проєкту Donbas Frontliner.

  Розповідаю про війну на Донбасі через історії військових і цивільнихhttps://www.instagram.com/andriy.dubchak

  Фотограф. Кореспондент. На Радіо Свобода працюю з лютого 2003 року. Виконую функції редактора інтернет-сайту, займаюсь мультимедіа, SEO, фотографією, пишу. Народився 1976 року в місті Калинівка Вінницької області. Закінчив механічний факультет ВДСГІ, КПІ ФІОТ, «Журналістика цифрового майбутнього» Могилянської школи журналістики.  Лауреат конкурсу Lovie Awards у номінації Інтернет-відео за «​відео з йолки». Фіналіст конкурсу European Media Digital Award 2019 у номінації «Engagement». Золота медаль шостого міжнародного конкурсу репортерської фотографії LifePressPhoto у номінації «Гарячі новини (одиночне фото)»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG