Доступність посилання

ТОП новини

Бойовики «Хмурий», Гіркін і «Бєс»: чи визнають вони причетність до катастрофи MH17?


Бойовик перед уламками «Боїнгу-777». 17 липня, 2014 року
Бойовик перед уламками «Боїнгу-777». 17 липня, 2014 року

9 березня Гаазький окружний суд почав розгляд справи щодо збиття літака Boeing 777 рейсу МН17. Жоден із обвинувачуваних на засідання не з’явився.​ Проте у документальному фільмі про фігурантів розслідування у справі MH17 «Донбас Реалії» з'ясували, чи визнають вони свою причетність до злочину.

Підозрюваний у справі катастрофи MH17 Сергій Дубинський («Хмурий») – один із чотирьох фігурантів, яким слідство вже висунуло звинувачення, не допускає варіанту, що може бути притягнений до відповідальності у зв'язку з розглядом справи у суді в Гаазі. Про це він повідомив під час листування з журналістом спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».

Олександр «Хмурий» Дубинський
Олександр «Хмурий» Дубинський

Журналіст «Донбас Реалії» Левко Стек: Скоро починається суд по MH17 в Нідерландах. Ви серед підозрюваних. Чи допускаєте варіант, що вас можуть притягнути до відповідальності?

Сергій «Хмурий» Дубинський: Я навіть його не розглядаю в принципі.

На запитання, чи погоджується Дубинський озвучити свою позицію з приводу звинувачень на свою адресу, підозрюваний у справі MH17 заявив, що СБУ «змонтувала записи».

  • «Представлені СБУ дані телефонних переговорів змонтували за декілька днів. Маршрут нібито пересування «Буку» не витримує жодної критики (це ніби ви їхали на авто з Києва до Чернігова через Вінницю). «Бук» не може здійснювати захоплення цілі без комплексу», – написав «Хмурий» в листуванні з журналістом «Донбас Реалії».

Водночас, Сергій Дубинський проігнорував запитання про те, чи не заперечує він, що на записах перехоплених розмов – його голос, і що він був у той час на підконтрольних угрупованню «ДНР» територіях.

«Донбас Реалії» вже намагалися поговорити з Сергієм Дубинським у 2018 році – і навіть приїхали у Ростовську область, де він жив на той час. Проте той відмовився говорити, почувши назву Радіо Свобода.

Ще один підозрюваний у справі MH17 – Ігор Гіркін («Стрєлков»). Слідство встановило, що на момент збиття пасажирського літака МН17 Ігор Гіркін був так званим «міністром оборони» угруповання «ДНР» та відповідав за територію, через яку пролягав маршрут «Бука» з Росії на територію України. Він також перебував на постійному контакті з владою Росії, наголошують слідчі.​

Ігор Гіркін, підозрюваний у справі MH17. Москва
Ігор Гіркін, підозрюваний у справі MH17. Москва

«Донбас Реалії» знайшли Гіркіна у Москві – тепер він критикує російську владу і виступав зі сцени опозиційного мітингу. Проте на запитання кореспондентів Радіо Свобода про збитий «Боїнг» відповідати відмовився.

  • «Я не хочу з вами спілкуватися. Тому що ваше Радіо, воно таке чудове, що не тільки є критиками Путіна, ви взагалі вороги Росії. І реально це факт», – сказав він «Донбас Реалії».​

Проте, на запитання німецьких журналістів все ж коротко додав: «Ополчення «Боїнг» не збивало. Більше я нічого не коментую. Все!».​

Презентація звіту міжнародної Слідчої групи JIT щодо розслідування збиття пасажирського авіалайнера рейсу МН17. Нідерланди, 19 червня 2019 року
Презентація звіту міжнародної Слідчої групи JIT щодо розслідування збиття пасажирського авіалайнера рейсу МН17. Нідерланди, 19 червня 2019 року

Водночас 4 лютого 2020 року російському «Интерфаксу» колишній «міністр оборони «ДНР» Ігор Гіркін заявив, що не визнає звинувачення, які йому висунула прокуратура Нідерландів у справі про збиття на Донбасі у 2014 році «Боїнга» Малайзійських авіаліній.

«Я не визнаю висунутого звинувачення і не визнаю, що ці люди мають право висувати звинувачення мені», – заявив Стрєлков.

Він додав, що не готовий також свідчити у справі, навіть якби його «насильно доставили» у Нідерланди.

Ще один фігурант справи – Ігор Безлер на прізвисько «Бєс». Він не допускає притягнення до відповідальності, бо «не бачить себе у списках».

  • «А мені звинувачення висунули? Або мій німецький поганий, або я не помітив свого прізвища у списку слідчих», – відповів він журналісту «Донбас Реалії» Левку Стеку.
Ігор Безлер
Ігор Безлер

Крім того, він проігнорував питання про те, чи на перехоплених телефонних розмовах саме його голос.

  • Журналіст «Донбас Реалії» Левко Стек: Я журналіст Радіо Свобода. Готую матеріал про судовий процес по MH17. Як відомо, ви фігуруєте в перехопленнях СБУ, які були опубліковані невдовзі після падіння літака. Чи визнаєте ви, що на записах саме ваш голос і як оцінюєте результати розслідування Міжнародної слідчої групи?
  • Ігор Безлер: 9 березня почнеться суд у Нідерландах. Із репортажів усе стане зрозуміло.
Листування з Ігорем «Бєсом» Безлером
Листування з Ігорем «Бєсом» Безлером
  • Журналіст «Донбас Реалії» Левко Стек: Але це не відповідь на моє запитання про вашу позицію.
  • Ігор Безлер: А хто Ви такий, щоб ставити мені запитання і тим більше вимагати відповіді?
  • Журналіст «Донбас Реалії» Левко Стек: Журналіст, який хоче подати у своєму матеріалі вашу точку зору.
  • Ігор Безлер: Мені це не потрібно від слова «зовсім».

Більше про Безлера, Гераніна та інших можливих причетних до катастрофи «Боїнга» ви можете дізнатись у новому спецвипуску Донбасс.Реалії – «Фігуранти справи MH17: навколосвітня подорож замість лави підсудних».

9 березня Гаазький окружний суд почав розгляд справи щодо збиття літака Boeing 777 рейсу МН17. Жоден із обвинувачених на засідання не з’явився.​

Пасажирський літак «Малайзійських авіаліній», що виконував рейс МН17 із Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий над окупованим Донбасом 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебували 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Всі загинули.

19 червня 2019 року Міжнародна спільна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та застосування російського ракетного комплексу «Бук», з якого збили літак.

XS
SM
MD
LG