Доступність посилання

ТОП новини

Гарячі примочки, харчова сода, оргазм та інші «цінні поради» проти коронавірусу з чатів коментує лікар


Ілюстрація до статті щодо розвінчування фейків.
Ілюстрація до статті щодо розвінчування фейків.

У світі ще не винайдено ліків від коронавірусу, проте в соцмережах вже несуться поради як позбутися недуга. Вони опиняються у шкільних, батьківських, будинкових чатах, їх поширюють у різних спільнотах.

Ми попросили прокоментувати ці поради інфекціоніста, члена Європейського товариства з дитячих інфекційних хвороб (ESPID) Федора Лапія.

«Вакцина БЦЖ запобігає зараженню коронавірусом» – фейк?

Такі тези поширило чимало засобів масової інформації. Чи це відповідає дійсності? ...

Федір Лапій: Вакцина БЗЖ призначена для попередження тяжких випадків туберкульозу у дітей перших років життя. Вона має свої, так звані, позитивні побічні ефекти, вона захищає від лепри (прокази), оскільки збудник туберкульозу і збудник лепри є родичами. І ще її можна назвати імуномодулятором.

Наукове обґрунтування у цього є. Але треба бути обережними і уникати спекуляцій, бо мова переважно йде про людей похилого віку, які перебувають в групі ризику тяжкого перебігу Covid-19, летальних наслідків.

І ідея в тому, як підвищити опірність їхнього організму до вірусних інфекцій. У принципі, ця ідея з БЦЖ має науково обґрунтування, але потрібно розмежовувати спекуляції, які ведуться навколо БЦЖ.

БЦЖ не захищає від коронавірусу, не створює імунітет від коронавірусу


БЦЖ не захищає від коронавірусу, не створює імунітет від коронавірусу, тут більше ідея підвищити опірність організму і попередити тяжкий перебіг Covid-19 у людей похилого віку.

Але поки не буде проведено досліджень на принципах доказової медицини. Ми не можемо ані підтвердити, ані спростувати таку теорію.

«При коронавірусі неможна приймати аспірин та ібупрофен» – фейк?

Федір Лапій: Щодо ацетилсаліцилової кислоти, то є суворе протипоказання щодо використання цього препарату в дитячій практиці, це особливо стосується поєднання ацетилсаліцилової кислоти, те що відомо як «аспірин» (комерційна назва) і грипу. Тому в педіатрії існує правило його не застосовувати.

Немає доказів про те, що ібупрофен підвищує тяжкість перебігу Covid-19


Якщо говорити про інші жарознижуючі препарати, як ібупрофен, то вже є спростування і Всесвітньої організації охорони здоров’я, і професійні асоціації говорять, що на сьогоднішній день немає доказів про те, що ібупрофен підвищує тяжкість перебігу Covid-19. І якщо необхідно, такі препарати можна використовувати, так само, як і препарати, які впливають на тиск.

«Цілющі» обгортання

Існують поради, які люди передають не лише онлайн, а й на папері. Одна з таких – обгортання хворого у гарячий рушник (замочений у воді 60 градусів), а після того у ковдру.

Федір Лапій: Це не буде працювати, якщо паралельно ще не зробити жертвоприношення курки чи жаби. Я жартую, звичайно!

Вірус є в клітині і таке обгортання при температурі 60% хіба що знищить вірус на поверхні тіла


Деякі міфи мають підгрунття і в чому воно полягає: вірус дійсно інактивується при температурі вище 60 градусів, тобто він втрачає свою життєздатність, здатність інфікувати інших людей. Але хочу нагадати, що люди належать до теплокровних тварин і ми вміємо регулювати температуру: чи ми йдемо в сауну 100 градусів, чи ми йдемо в 60 градусів, чи перебуваємо при температурі в 0 градусів, – температура всередині нашого тіла, там де перебуває вірус, все одно зберігається. Якщо без ознак хвороби – в середньому 37 градусів, ми хворіємо – може бути вище.

Але в даному випадку вірус є в клітині і таке обгортання при температурі 60% хіба що знищить вірус на поверхні тіла, щоб ви не інфікували інших, якщо вас почнуть облизувати і обціловувати, а ви себе обмацали руками і вірус перебуває на поверхні вашого тіла.

Це така сама дурниця, як коли говорять – пийте гарячу воду


Це така сама дурниця, як коли говорять – пийте гарячу воду, вона буде вбивати вірус, бо вірус гине при температурі 26-27 градусів. Дійсно є певні моменти, які впливають на виживаємість вірусів в зовнішньому середовищі. І, дійсно, температура у 26-27 градусів починає негативно діяти на вірус. Але не плутайте перебування вірусу в середині клітини з вірусом на поверхні. В даному випадку, поверхнева температура людини зазвичай складає 36,6 градусів, всередині вона є вищою, ніж поверхня шкіри і це абсолютно не заважає вірусу розмножуватися в клітинах.

Чому протефлазід називають «ліками від коронавірусу»?

Федір Лапій: Виникає іспанський сором за науковців. Ми прекрасно розуміємо – те, що вбиває вірус поза організмом людини, ще не означає, що воно буде працювати в організмі людини. Бо ми можемо обробляти поверхню наших долонь спиртовими розчинами з концентрацією спирту більше 60% (це вбиває вірус), але це не означає, що ми повинні розчин, який містить 60 % спирту, приймати в середину, заливати в органи дихання, в легені, щоб вбити вірус. Чому? Бо це вб’є нас, такі розчини є небезпечними для нашого організму, вони не є фізіологічними.

Щойно з’являється актуальна інфекція, ми до цього готові, бо у нас є чудодійні ліки. Іспанський сором – інакше це не назвеш!


Коли ми ковтаємо ті чи інші ліки, вони потрапляють у шлунок, в кишечник, вони можуть метаболізуватися, зв’язуватися з нашими білками, з нашими ферментами, руйнуватися нашими ферментами. І якщо ми говоримо про перебування вірусу саме в клітинах дихальних шляхів, а препарат ми приймаємо всередину, не факт, що він буде діяти у нас в організмі так само, як би він діяв на вірус поза організмом.

Ну, і ви бачите, що світова наука працює над цим досить інтенсивно, а тут в Україні видаються інформаційні повідомлення про те, що є ліки від ВІЛ, є ліки від гепатиту B, від гепатиту С, лікуємо всі герпетичні інфекції. Щойно з’являється актуальна інфекція, ми до цього готові, бо у нас є чудодійні ліки. Іспанський сором – інакше це не назвеш!

Чи допомагає вживання алкоголю побороти вірус?

Не потрібно іцні алкогольні напої – чи то є горілка, чи то є джин, коньяк, віскі – сприймати як лікувальні засоби для боротьби з коронавірусною інфекцією


Федір Лапій: Якщо ми говоримо в контексті коронавірусної інфекції, то не плутайте алкоголь, яким обробляють поверхні з алкоголем, який ми приймаємо всередину. Якщо людина хоче, і не зловживає алкоголем – будь ласка: під сир, під якісь продукти, це вже питання смаку, випити смачного, вина… Я не кажу про зловживання.

Але не потрібно в даному випадку міцні алкогольні напої – чи то є горілка, чи то є джин, коньяк, віскі – сприймати як лікувальні засоби для боротьби з коронавірусною інфекцією.

«В Ізраїлі винайшли ліки» – фейк?

Дуже популярне повідомлення, яке поширюють навіть ті, хто начебто не мали б такого робити. Це повідомлення, що нібито були винайдені ліки в Ізраїлі і це засіб від коронавірусу: лимон і бікарбонат (йдеться про соду) пропонують змішати і пити як гарячий чай.

Федір Лапій: Скажу, що жертвоприношення більш ефективне, принаймні буде хоч чим зайнятися в карантині, ніж випробувати на собі чудодійні рецепти. В даному випадку йдеться про лимон. Чомусь вважають, що лимон є основним джерелом вітаміну С. Насправді в шипшині, яка росте в Україні, вітаміну С набагато більше, ніж у лимоні.

Вживання харчової соди може зашкодити, може викликати зміни в організмі і призвести до госпіталізації з дуже тяжкими наслідками

Наша фізіологічна потреба у вітаміні С міститься в двох середніх картоплинах. Потрібно просто харчуватися, щоб поповнювати потреби у вітаміні С, але не розраховуйте, що у лужному середовищі, ще в якомусь середовищі, будете знищуватися вірус. Це така сама дурня, як і жертвоприношення. Я, звичайно, щодо жертвоприношення жартував.

Вживання харчової соди може зашкодити. В даному випадку це є хімічна сполука, яка може викликати відповідні зміни в нашому організмі і призвести до госпіталізації з дуже тяжкими наслідками.

«Оргазм захищає від коронавірусу» – фейк?

«У Болгарії оргазм назвали засобом профілактики коронавірусу. Люди похилого віку хворіють на коронавірус через відсутність оргазмів», – це поширюється з російських ресурсів.

Скріншот з мережі Фейсбук
Скріншот з мережі Фейсбук
Хочеться побажати, звичайно, людям похилого віку тривалого і щасливого статевого життя, але в даному випадку це не є профілактика коронавірусної інфекції


Федір Лапій: Люди дуже похилого віку навряд чи мають оргазм, тож можна провести певну кореляцію між віком, відсутністю статевого життя, оргазмів і схильності до тяжкого перебігу коронавірусної хвороби. Знаєте як кажуть, дві події паралельно відбуваються між собою – це не означає, що вони якимось чином пов’язані одна з одною, тому хочеться побажати, звичайно, людям похилого віку тривалого і щасливого статевого життя, але в даному випадку це не є профілактика коронавірусної інфекції, принаймні науці про це нічого не відомо.

«Шкіра рук вбиває вірус за 6 хвилин» – фейк?

Одне з небезпечних повідомлень, бо має більше мільйона переглядів у соцмережах. Начебто російський телевізійний лікар шоумен, стверджує, що шкіра рук вбиває коронавірус за шість хвилин.

Федір Лапій: Це якщо робити ось так? (плескає долонями) Чи як? Якщо він на долонях, то шість хвилин терти, нагріваючи долоні до 60 градусів і тоді цей вірус знищується? Поверхня шкіри – це клітини епідермісу, які відмирають і злущуються. Вони не мають властивостей знищувати мікроорганізм. Це більше механічний бар’єр.

Через шкіру вірус не проникає до нас в організм. Він проникає через дихальні шляхи. Коли ми миємо руки, вода з милом вбиває вірус

Ми говоримо, що через шкіру вірус не проникає до нас в організм. Він проникає через дихальні шляхи. Коли ми миємо руки, вода з милом вбиває вірус, так само як спиртовмісні розчини вбивають вірус і це дійсно так відбувається, коли ми говоримо про шкіру. Чисті руки – запобіжник поширення і проникнення вірусної інфекції.

Інфекціоніст Федір Лапій
Інфекціоніст Федір Лапій

Універсальна порада для всіх від Федора Лапія

Обмежте себе в поцілунках з іншими людьми.

Не вірте різним порадам. Знаєте як кажуть, найдостовірніше джерело – це сантехнік, який працює в СБУ, в якого є зв’язки з головою, який знає всю ситуацію, пов’язану з коронавірусом і він вже точно знає, що є правда і чим лікувати.

Не створюйте і не поширюйте дурниць


Тому коли виникають подібні рекомендації від лікаря-шоумена або з землі обітованної або навіть підтримані Держдепом США, бо там у тебе є брат родича, який виїхав під час громадянської війни і тобі написав про таємний заколот, яким чином можна врятуватися, бо людство хочуть знищити… Звичайно, є люди, які будуть цьому вірити, але, будь ласка, не створюйте і не поширюйте дурниць.

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG