Доступність посилання

ТОП новини

«Пропаганду оплачують глядачі». У Латвії хочуть обмежити трансляцію російських телеканалів


Скріншот відеорепортажу телеканалу «Настоящее время»
Скріншот відеорепортажу телеканалу «Настоящее время»

Марія Андреєва

У Латвії можуть ввести квоти на трансляцію телеканалів: президент Егілс Левітс запропонував поправки до закону про ЗМІ, які вже обговорює парламент. Ідея полягає в тому, щоб 80% телеканалів транслювався на мовах Євросоюзу і тільки 20% – російською. Президент Латвії каже, що новий закон обмежить поширення російської пропаганди, а Латвія стане частиною спільного європейського інформаційного простору.

У Латвії близько чверті населення – російськомовні громадяни. Один із них, мешканець Риги Микита Матвеєв, каже, що, якщо не буде російських телеканалів, він узагалі перестане дивитися телевізор: «Багато хто відмовляється від телебачення взагалі, у мене залишаються деякі канали, які я вмикаю. Мені подобаються розважальні канали та спортивні. ТНТ . Напевно, це два мовні потоки».

Будь-які обмеження – це погано, тому що хтось за мене вирішує, скільки можна дивитися і що саме дивитися
Микита Матвеєв

«Будь-які обмеження – це погано, тому що хтось за мене вирішує, скільки можна дивитися і що саме дивитися. Це дивно і, як на мене, це не дуже добре», – вважає Матвеєв.

Місцевих громадських телеканалів російською мовою в Латвії немає, тільки окремі новинні програми. Згідно з даними за 2019 рік, Перший Балтійський канал – третій за популярністю в країні. В його програмах часто можна почути критику латвійської влади і підтримку політичного курсу Росії.

Російську пропаганду глядачі оплачують або грошима платників податків – за покупки інформаційних компаній самоврядування Риги, або як покупці різного роду продуктів
Роберт Путніс

«Ми фінансуємо державні телеканали, їхню ретрансляцію тут, на балтійському ринку. Через нашу рекламу, яку ми як споживачі оплачуємо на Першому Балтійському каналі. Так що російську пропаганду глядачі тут оплачують або грошима платників податків – за покупки інформаційних компаній самоврядування Риги, або як покупці різного роду продуктів», – каже медіаексперт Роберт Путніс.

Політолог Філіп Раєвський вважає, що заборона повинна бути добре продуманою, інакше можна домогтися зворотного ефекту – «заборонений плід» прикує увагу аудиторії.

Молоде покоління буде гірше знати російську мову – вони будуть мігрувати на англомовний розважальний зміст
Філіп Раєвський

«Якщо ми говоримо про розважальний зміст, дуже складно буде конкурувати, – каже він. – Єдине, що може статися і станеться, молоде покоління буде гірше знати російську мову – і вони будуть мігрувати на англомовний розважальний зміст. Але, на мою думку, дуже мало хто затримається на латиському змісті, тому що його просто немає в такій кількості, як люди хочуть».

Перший Балтійський канал належить холдингу «Балтік медіа альянс». Проблеми у цій компанії почалися ще в 2019 році: була відкрита кримінальна справа за порушення санкційного режиму, пройшли обшуки. Справа в тому, що «Балтік медіа» показувала телеканали, які в Росії належать близькому другові Володимира Путіна Юрію Ковальчуку. А Ковальчук та його компанії після анексії Криму перебувають під міжнародними санкціями. Нові обмеження, які пропонує президент Латвії, теж безпосередньо торкнуться «Балтік медіа альянсу».

Але в компанії вважають, що ці заходи можуть не спрацювати: «Люди все одно хочуть дивитися телевізор зрозумілою для себе мовою. У людей має бути вибір. А можливостей подивитися улюблені ТВ-програми зараз дуже багато, справа не обмежується тільки телевізійним пультом», – сказала в коментарі «Настоящему времени» – телеканалові Радіо Свобода – представниця «Балтік медіа альянс» Сіндія Фріденбергс.

Відео телеканалу «Настоящее время» мовою оригіналу:

Как в Латвии ограничат трансляцию российских телеканалов
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Оригінал публікації на сайті «Настоящего времени»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG